لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۹

تبصرۀ شماری از روزنامه‌های جهان در مورد اعلان عملیات طالبان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • دیلی میل

روزنامه کانادایی دیلی میل پس از اعلان عملیات بهاری طالبان مسلح در مقالۀ در مورد حملات اخیر در شماری از مناطق نا آرام افغانستان نگاه انداخته، می‌نویسد، یک روز پس از این که طالبان آغاز عملیات بهاری‌شان را بنام "الفتح" اعلان کردند، کابل و برخی از ولایات افغانستان روز شنبه شاهد حملات و انفجار‌ها بودند.

روزنامه دیلی میل می‌نویسد، این حملات مرگبار در زمانی افزایش می‌یابند که امریکا، بخاطر پایان جنگ ۱۸ ساله‌اش در افغانستان، به هدف مصالحه و آشتی گفتگو‌ها با طالبان را در قطر تسریع بخشیده و قرار است مرحله بعدی مذاکرات‌شان در اواخر ماه اپریل در دوحه برگزار شود.

روزنامه دیلی میل در این مقاله به حملات و انفجار‌های اخیر در کابل، کندز، غور و ننگرهار که به هر دو جانب تلفات وارد نموده اشاره کرده، می‌نویسد هرچند عملیات تهاجمی بهاری طالبان طبق معمول نشان دهندۀ آغاز فصل جنگ می‌باشد، اما در این اواخر دیده شده که طالبان امسال، تمام سال به حملات و انفجار‌های‌شان دوام دادند.

به نوشتۀ روزنامه کانادایی دیلی میل، امریکا پس از ۱۸ سال جنگ در افغانستان تلاش می‌کند که با طالبان به یک توافق برسد و رئیس جمهور دونالد ترمپ توافق‌نامه آشتی و صلح را بی‌صبرانه انتظار می‌کشد.

دیلی میل می‌نویسد، حکومت افغانستان این بار می‌خواهد هیئتی را برای تبادل نظر با طالبان به قطر اعزام کند، ولی مسئله گزینش اعضای این هیئت مشکل‌ساز شده است.

طالبان که گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده، تأکید می‌کنند که مقام‌های حکومت افغانستان به مثابه افغان‌های معمول در گفتگو‌ها شرکت خواهند کرد.

  • نیویارک پُست

روزنامه امریکایی نیویارک پُست هم در مقالۀ در بارۀ حملات اخیر طالبان نظر انداخته و در قسمتی از آن به حمله بر شهر کندز که رئیس شورای ولایتی تعدادی تلفات ناشی از این حمله را، حدود ۶۰ تن گفته اشاره کرده، می‌نویسد طالبان در سال ۲۰۱۵ میلادی مرکز ولایت کندز را به طور مؤقت تصرف کرده بودند.

روزنامه نیویارک پُست به موقعیت استراتژیک کندز اشاره کرده، می‌نویسد این ولایت در چهار راه منطقه وسیع زراعتی واقع است که با کابل و اکثر ولایات شمالی افغانستان به بسیار ساده‌گی دسترسی دارد.

طالبان در حالی با آغاز عملیات بنام "الفتح" حملات‌شان را تسریع بخشیده‌اند که نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان از این قبل عملیات نظامی را تحت نام خالد، علیه جنگجویان این گروه و دیگر گروه‌های مخالف آغاز کرده بودند.

XS
SM
MD
LG