لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۴

قوماندانی امنیه فاریاب: حملات طالبان بالای دو ولسوالی عقب زده شد


عبدالکریم یورش سخنگوی قوماندانی امنیه فاریاب

قوماندانی امنیه فاریاب می‌گوید که حملات تهاجمی طالبان مسلح بر برخی ولسوالی‌های این ولایت عقب زده شده است.

عبدالکریم یورش سخنگوی قوماندانی امنیه فاریاب امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، گروه طالبان مسلح بعد از اعلام عملیات بهاری‌شان اولین بار شب گذشته بالای مرکز ولسوالی‌های دولت‌آباد و کوهستان حملات تهاجمی انجام داده و این حملات‌شان از سوی نیروهای امنیتی افغان دفع شد.

طبق گفته سخنگوی پولیس فاریاب، در این نبردها هشت طالب مسلح در ولسوالی دولت‌آباد و یک تن دیگر شان در ولسوالی کوهستان کشته و ۱۸ تن دیگر آنان زخم برداشتند.

وی همچنان گفت که در ولسوالی کوهستان یک پولیس زخمی و یک فرد ملکی کشته شده است.

آقای یورش می‌افزاید:

"اخیراً اعلامیۀ را که گروه طالبان تحت نام الفتح داده بودند شب گذشته برای اولین بار حملات‌شان را آغاز کردند و این حملات‌شان در ولسوالی‌های دولت‌آباد و کوهستان توسط نیروهای امنیتی با تشریک مساعی خیزش‌های مردمی عقب زده شد و در نتیجه ۸ تن آنان کشته و ۱۸ تن دیگر شان زخمی شدند."

گروه طالبان تا حال در مورد کشته و زخمی شدن افراد شان چیزی به رسانه‌ها نگفته است.

ولسوالی‌های دولت‌آباد و کوهستان از جمله ولسوالی‌های ناامن این ولایت بوده و هر از گاهی شاهد حملات مخالفان مسلح دولت می‌باشند و طبق گفته باشنده‌های محل و شورای ولایتی، حکومت تنها در قسمتی از شهر و در ساختمان اداری قوماندانی امنیه و ولسوالی‌های آن حاکمیت دارد.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در ولایت فاریاب. April 11 2019
اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در ولایت فاریاب. April 11 2019

ولایت فاریاب در چند روز گذشته شاهد سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز بوده و آقای غنی در این سفر طی دیدار با اعضای شورای ولایتی و مقام‌های محلی از آغاز عملیات سر از اول این هفته خبر داده بود.

در همین حال محمد طاهر رحمانی رئیس شورای ولایتی فاریاب می‌گوید، آنان تا هنوز شاهد آغاز عملیات در این ولایت نبوده‌اند.

آقای رحمانی همچنان می‌گوید، عملیات الفتح گروه طالبان در حالی در این ولایت آغاز شده است که سه ولسوالی عملاً در حالت سقوط قرار داشته و در سایر ولسوالی‌ها تنها ساختمان اداری و قوماندانی امنیه و ولسوالی در کنترول دولت بوده است و برعلاوه آن شاهراه‌های نمبر یک (میمنه-اندخوی) و نمبر دو (میمنه-هرات) نیز در کنترول مخالفان مسلح دولت بوده‌است.

وی گفت:

"فاریاب ولایتی است که شاهراه نمبر یک آن در محاصر طالبان و ولسوالی آن در حال سقوط است و در سایر ولسوالی‌ها دولت تنها در تعمیر قوماندانی و ولسوالی حاکمیت دارد اگر حکومت مرکزی باز هم توجه نکند این ولسوالی‌ها سقوط خواهند کرد."

رئیس شورای ولایتی فاریاب از حکومت مرکزی می‌خواهد هرچه زودتر به وعده‌هایش در قسمت آغاز عملیات نظامی دست به کار شود در غیر آن عملیات الفتح طالبان در این ولایت باعث گسترش بیشتر ساحات زیر تسلط این گروه خواهد شد.

گزارش: اکرام کرم

XS
SM
MD
LG