لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۶

وزارت معادن ۴۳ پروژه سرمایه گذاری را در امارات متحده عربی به داوطلبی گذاشت


آرشیف، عبدالقدیر مطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان

وزارت معادن و پترولیم افغانستان ۴۳ پروژه مختلف سرمایه گذاری را در امارات متحده عربی به داوطلبی گذاشت.

افغانستان در کنفرانس جهانی فرصت‌های سرمایه گذاری در امارات متحده عربی که در آن ۱۵۰ شرکت از کشورهای مختلف شرکت کرده‌اند، ۴۳ پروژه را برای داوطلبی گذاشته‌است.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که از این میان ۱۴ این پروژه بزرگ است که پس از رقابت به شرکت‌های داخلی و خارجی قرار داد می‌شوند.

"هدف ما از اعلان این پروژه‌ها اینست که شرکت های جهانی که در این کنفرانس شرکت کرده اند به‌خصوص شرکت‌های که منابع ملی غنی دارند آن‌ها را دعوت کنیم تا در افغانستان سرمایه گذاری کنند."

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم افغانستان که در این کنفرانس شرکت دارد گفته است که برای پروژه های بزرگ شرکت های امریکایی، اروپایی و کشور های خلیج علاقه مندی نشان داده اند.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم افغانستان
نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم افغانستان

وی گفته است که در مدت شش ماه قرار داد این پروژه ها عقد خواهد شد که کار پروژه ها باید در میان ۴ تا ۶ ماه آغاز شود.

این پروژه ها در ۱۶ ولایت کشور است و براساس تخمین ها هزینۀ بررسی‌های ابتدایی، اکتشاف و ارزیابی ان، بیشتر از ۱۰۰ میلیون دالر خواهد بود.

وزارت معادن و پترولیم میگوید که این پروژه ها در بخش های استخراج تیل، گاز، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است.

تعداد منرال ها و سنگ های قیمتی در افغانستان به ۱۴۰۰ رقم میرسد که مهمترین آن معدن حاجی گک بامیان، مس عینک لوگر، طلا و لاجورد بدخشان، کرومایت لوگر و امثال آن است.

براساس گزارش ها، بخش از معادن افغانستان در اختیار مخالفین مسلح دولت و مافیا است که از این بابت حکومت افغانستان صد ها میلیون دالر را از دست میدهد.

از سوی هم اتاق صنایع و معادن افغانستان به این باور است که حکومت باید نخست زمینه سرمایه گذاری برای شرکت های جهانی را فراهم کند و سپس پروژه ها در کنفرانس های بین الملی را به اعلان بگذارد.

رحیم الله سمندر رئیس اجرائیه این اتاق میگوید که با توجه به وضعیت امنیتی و شرایط سخت قراردادها در افغانستان، دشوار است که شرکت های جهانی حاضر به سرمایه گذاری در این کشور شوند.

رحیم الله سمندر رئیس اجرائیه اتاق صنایع و معادن
رحیم الله سمندر رئیس اجرائیه اتاق صنایع و معادن

"نخست این که آنان نمی‌توانند مشکلات صنعت کاران و سرمایه گذاران داخلی را حل کنند، پس چطور می‌توان شرکت‌های امریکایی و اروپایی را برای سرمایه گذاری تشویق کرد، آنان در این بخش کار عملی نکرده‌اند، بلکه اقدامات نمایشی است که پروژه‌ها را در کنفرانس‌ها به اعلان می‌گذارند."

اما حکومت افغانستان پیش از این گفته است که برای حفظ معادن افغانستان نیرو های محافظتی گماشته میشود و در بخش های قرار داد پروژه ها نیز از تسهیلات خواهند اورد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG