لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۳

اداره ناظر حقوق بشر: پاکستان برای حفاظت اقلیت‌های مذهبی تدابیر اضافی اتخاذ کند


آرشیف، بیرق ملی پاکستان

یک اداره ناظر حقوق بشر در پاکستان از مقام‌های این کشور خواسته که برای حفاظت از اقلیت‌های مذهبی تدابیر اضافی را اتخاذ نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان در گزارش سالانۀ خود که دیروز به نشر رسیده گفته که گروه‌های تندرو در این کشور مساجد شیعه‌یان، گردهمآیی‌های مذهبی و رهبران مذهبی و همچنان دیگر اشخاص و افراد را هدف حملات‌شان قرار می‌دهند.

این کمیسیون در گزارش خود می‌گوید، در سال ۲۰۱۸ میلادی در نتیجۀ حملات گروه‌های تندرو حداقل ۱۱۲ تن از اقلیت‌های مذهبی کشته شده‌اند.

این گزارش چند روز پس از آن به نشر می‌رسد که در نتیجه یک انفجار انتحاری به تاریخ ۱۲ اپریل که اقلیت شیعه‌ها را در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان هدف قرار داد، ۲۰ تن کشته شدند.

منطقه در شهر کویته که هدف انفجاری انتحاری قرار گرفته و در آن بیست تن کشته شدند. April 12 2019
منطقه در شهر کویته که هدف انفجاری انتحاری قرار گرفته و در آن بیست تن کشته شدند. April 12 2019

مسئولیت این حمله را طالبان پاکستانی و گروه داعش به عهده گرفتند.

در این گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان که بنام "وضعیت بشری در سال ۲۰۱۸ " به نشر رسیده، همچنان در مورد حوادثی ابراز نگرانی شده که گویا مردم را به زور و فشار به تغییر مذهب واداشته و یا هم دختران و زنان هندو و مسیحی در پاکستان را به ازدواج با مردان مسلمان مجبور ساخته اند.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان می‌گوید، تنها در ایالت سند هزار مورد وادار ساختن دختران و زنان هندو و مسیحی به ازدواج با مردان مسلمان، ثبت شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان در این گزارش در مورد سوء استفاده از قوانین جزا نیز ابراز نگرانی کرده‌است.

به‌گفته این کمیسیون از سال ۱۹۹۰ میلادی به این‌سو، ۷۰ تن به اتهام توهین به مقدسات اسلام مجازات شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان می‌گوید، قوانین جزا در این کشور بیشتر بر اساس شکایاتی نادرست مردم عملی می‌شوند که در آن دشمنی شخصی هم مطرح است.

بر اساس گزارش، اکثر موارد ادعا توهین به مقدسات وضعیتی را به میان می‌آورد که متهم پیش از این‌که به طور قانونی محاکمه شود، با واکنش مردم خشمگین روبه‌رو شده و حتی به‌طور عمدی به قتل می‌رسد.

بر اساس این گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان، تا کنون ۴۰ تن به اتهام توهین به مقدسات انتظار اعدام را می‌کشند و یا به حبس ابد محکوم شده‌اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG