لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۲

در سیلاب‌های اخیر در ۲۰ ولایت ۱۳۴ تن جان باخته اند


یک منزل مسکونی که در اثر سیلاب در کابل تخریب شده‌است. April 16, 2019

مقامات افغان می‌گویند، تلاش‌ها بر این است تا زیان‌های ناشی از سیلاب‌ها را کم و برای آسیب دیده‌های آن کمک رسانیده شود.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید، از هشتم حمل سال جاری خورشیدی تا کنون در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌ها در ۲۰ ولایت کشور ۱۳۴ تن جان باخته اند.

محمد قاسم حیدری معین این وزارت روز چهارشنبه «۲۸ حمل ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت، کمک‌های لازم به مناطق آسیب دیده صورت گرفته است.

وی گفت:

"امروز تلفات زیاد شده، یعنی ۱۳۴ تن جان باخته اند، ۳۸ نفر دیگر لادرک هستند، ۶۱ تن زخمی و ۴۶۴۷ خانه مسکونی به طور کلی تخریب شده و ۵۹۲۴ خانه دیگر قسمی تخریب شده و فعلاً کمک‌ها در آنجا‌ها ادامه دارد."

  • اقدامات حکومت برای رسیده‌گی به سیلاب‌زده‌ها

در یک نشست به رهبری رئیس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری روی جاری شدن سیلاب‌های اخیر در افغانستان و عکس‌العمل ادارات حکومتی بحث صورت گرفته‌است.

ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رئیس جمهور به مقامات دستور داد تا برای کاهش خسارات و ارزیابی تلفات و زیان‌ها در همه ولایات دست بکار شوند.

در چند روز گذشته بر اثر جاری شدن سیلاب‌ها در هرات، کابل، بدخشان، بادغیس، پروان، غور، کندز، دایکندی، لوگر و برخی ولایات دیگر زیان‌های زیادی برای مردم رسیده‌است.

  • تلفات ناشی از سیلاب‌ها در پایتخت

در عین حال مقامات می‌گویند، به اثر باران‌های شدید در شهر کابل به شمول یک کودک دو تن جان باخته و حدود ۲۰ منزل مسکونی تخریب شده‌است.

محمد اسلم سیاس معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان به رادیو آزادی گفته است که تیم‌های آنان در ولایات از یک‌سو تعداد آسیب دیده‌ها را سروی می‌کنند و از سوی دیگر برای آنان کمک‌های لازم را می‌رسانند.

محمد اسلم سیاس معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان حین صحبت با رادیو آزادی در کابل. 2014 06 May
محمد اسلم سیاس معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان حین صحبت با رادیو آزادی در کابل. 2014 06 May

اما شماری از باشنده‌های ولایات مختلف به شمول کابل می‌گویند، هنوز هم کمک‌های لازم برای آنان نرسیده‌است.

دو باشنده‌ کابل در زمینه چنین گفتند:

"نام من ببرک است، تمام شب را در کنار دریا سپری نموده‌ایم، هیچ‌کس همراه ما کمک نکرده است، ما حدود ۳ کیلومتر دورتر از ارگ قرار داریم، اما کمک نرسیده‌است."

"نام من منگل است، در چند روز گذشته مشکلاتی زیادی داشتیم آب دریا به خانه ما آمده تا کنون برای ما کمک نشده مردم فقیر هستیم."

سیلاب‌های اخیر تلفات و خسارات بجا گذاشت
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

در عین حال مردم در ولایات دیگر هم با مشکلات مشابه مواجه هستند.

امیرگل و بشیر دو تن از باشنده‌های کندز در مورد می‌گویند:

"بارش‌ها خانه‌های ما را تخریب کرده، برای ما زیان‌های رسیده و مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده، دولت توجه نکرده که برای ما کمک و سرپناه بدهد."

"به طرف ما هم آب آمده، مردم را زیان رسانیده، ۲۰ تا ۳۰ خانه تخریب شده، اما دولت کمک نکرده‌است."

  • هشدار از جاری شدن سیلاب‌های بیشتر

از سوی هم اداره هواشناسی افغانستان امروز چهارشنبه را به‌خاطر بارش باران‌ها و جاری شدن سیلاب‌ها در برخی ولایات کشور هشدار داده‌است.

مقامات از کسانی‌که در نزدیکی سیلاب‌ها زنده‌گی می‌کنند می‌خواهند تا به‌خاطر مصونیت‌‌شان با ادارات کمک‌رسان حکومتی در تماس شوند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG