لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۲

عمران خان: حمله اخیر در بلوچستان تلاش برای سبوتاژ انکشاف افتصادی بود


آرشیف، عمران خان صدراعظم پاکستان حین سخنرانی در اسلام آباد. March 28 2019

عمران خان صدراعظم پاکستان حمله مرگبار شورشیان بر یک هوتل در جنوبغرب این‌کشور را محکوم نموده و گفته است، این حمله بخشی از تلاش‌ها برای سبوتاژ انکشاف اقتصادی پاکستان است.

اردوی پاکستان می‌گوید، هر سه حمله کننده در جریان درگیری مسلحانه چندین ساعته با نیروهای امنیتی در این هوتل بعد از آن کشته شدند که به روز شنبه بر هوتل پیرل انترکانتیننتال در شهر بندری گوادر هجوم بردند. این شهر شامل پروژه‌ی بزرگ مسمی به یک کمربند یک راه است.

بر اساس گزارش‌های قبلی شمار حمله کنندگان ۴ تن بودند.

این حمله کنندگان نتوانستند مهمانان هوتل را اسیر بگیرند ولی به گفته اردوی پاکستان ۴ کارمند هوتل و یک سرباز قوای بحری پاکستان در این حمله کشته شدند.

شش تن دیگر به شمول دو افسر اردو، دو سرباز قوای بحری و دو کارمند هوتل در این حمله زخمی شده‌اند.

هوتل پیرل انترکانتیننتال در شهر بندری گوادر که هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت.
هوتل پیرل انترکانتیننتال در شهر بندری گوادر که هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت.

اردوی آزادی بخش بلوچستان که یک گروه جدایی طلب بلوچ است مسئولیت این حمله را به دوش گرفته و گفت، هدف آن‌ها چینایی‌ها و دیگر خارجی‌ها بودند.

عمران خان صدراعظم پاکستان ناوقت دیروز در اعلامیه‌ای گفت: "چنین حملات مخصوصاً در بلوچستان تلاشی است برای ضرر رساندن به پروژه‌های اقتصادی و رفاه ما، ما نمی‌گذاریم چنین آجنداها موفق شوند."

عمران خان پاسخ سریع محافظین امنیتی محل و قوای امنیتی به این حمله را تحسین نمود و گفت که توانستند از قربانی شدن افراد بیشتر جلوگیری کنند.

سفارت چین در اسلام آباد نیز این حمله را محکوم نموده و از آنچه شجاعت قوای امنیتی پاکستان خوانده، ستایش کرد.

بندر گوادر که در بحیره عرب موقعیت دارد شامل پروژه ۶۰ میلیارد دالری مسمی به یک کمربند یک راه به ابتکار چین است و پروژه‌های وسیع زیربنایی در آن جریان دارد و بخشی از دهلیز اقتصادی طرح شده‌ی چین می‌باشد.

این پروژه که شامل بندر، یک میدان هوایی، یک شاهراه و یک شفاخانه می‌باشد ایالت شینجن چین را با بحیره عرب متصل می‌سازد.

جدایی طلبان بلوچ از سال‌ها به این‌طرف شورش‌های نسبتاً محدود را در بلوچستان غنی از نفت به پیش برده‌اند و خواهان تقسیم عادلانه تر منابع طبیعی این ایالت اند.

گروه‌های دیگر تندرو نیز در بلوچستان فعالیت دارند.​

XS
SM
MD
LG