لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۰

تغییرات در چهارچوب شورای عالی صلح افغانستان وارد می‌شود


آرشیف، اعضای شورای عالی صلح حین جلسه در کابل

قرار است شورای عالی صلح افغانستان شاهد برخی تغییرات در چهارچوب این نهاد باشد.

لیلا جعفری یک عضو این شورا روز پنج‌شنبه در این مورد به رادیو آزادی گفت: "همانطوریکه در قطعنامه ۲۳ ماده‌یی لویه جرگه مشورتی اشتراک کننده‌ها از شورای عالی صلح خواهان اصلاحات شدند این شورا بر اساس آن خواست روی کار هایش و تغییرات در آن غور دارد."

لویه جرگه مشورتی صلح در سیزدهم ماه ثور در یک قطعنامه برای حکومت وحدت ملی مشوره داد که در ساختار، تشکیلات، فعالیت‌ها و حسابدهی شورای عالی صلح اصلاحات بنیادی بیاورد.

برخی از شنونده‌های رادیو آزادی نیز خواست مشابه را مطرح کرده و از این نهاد انتقاد کرده اند.

" انصاری: همین شورای عالی صلح ده سال است معاش مفت را می‌گیرد و نتیجه هم ندارد بهتر است لغو شود."

" تازه خان سمسور از ننگرهار: شورای عالی صلح باید منحل شود کار های آن‌ها در تمام این مدت بی نتیجه بوده است."

"شورای عالی صلح افغانستان در ماه سپتمبر ۲۰۱۰ میلادی در زمان حکومت حامد کرزی ایجاد شد."

این شورا در آغاز فعالیت هایش شش کمیته داشت که مشمول روابط بین المللی، آگاهی عامه، دعوت و ارتباط و کمیته بررسی وضعیت زندانیان می‌شد.

خانم جعفری عضو این شورا تایید کرد که کمیته های ولایتی شورای عالی صلح در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده اند و تلاش‌ها برای از سرگیری کار این کمیته ها ادامه دارد.

جعفری افزود که کار روی ایجاد دو کمیته جدید که کمیته های اصلاحات و بررسی امور مالی اند نیز جریان دارد و براساس اصلاحات جدید در نظر است تا افراد تازه نفس با این شورا بپیوندند:

"بحث روی نوآوری در استراتیژی است، بحث روی این هم ادامه دارد که اشخاص با نفوذ، فرهنگی، صلح باور و صلح پذیر که بیشتر روی صلح کار کرده و یا تحصیل کرده اند با یک رویکرد نو وارد شورای عالی صلح شوند."

حدود دو سال پیش زمانیکه کریم خلیلی به عنوان رئیس شورای عالی صلح معرفی شد آنزمان نیز از آوردن اصلاحات سخن زده شد.

کارکرد این شورا در پیوند به تأمین صلح در افغانستان تاکنون چشمگیر نبوده و هم‌چنان تاکنون نتوانسته گروه طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

XS
SM
MD
LG