لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۲

استادان معترض:‌ از سوی ریاست معارف هرات تهدید به منفکی شده‌ایم


موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

معلمان ولایت هرات در سومین روز اعتصاب کاری شان می‌گویند که مسئولین ریاست معارف آنانرا تهدید کرده‌ که اگر دست از اعتصاب کاری نکشند، از وظایف شان منفک خواهند شد.

اما مسئولین در ریاست معارف هرات این ادعاها را بی‌اساس می‌خوانند.

با این حال معلمان معترض هشدار می‌دهند تا زمانی که حکومت معاشات شان را بالا نبرد به صنف ها نخواهند رفت.

اعتصاب کاری معلمان مکاتب دولتی ولایت هرات از روز پنج‌شنبه به این‌سو، داوم دارد.

پایین بودن حقوق و امتیازهای این معلمان، از دلایل اعتصاب آنان شمرده می‌شود.

محمد صابر مشعل همآهنگ کننده مجمع دادخواهان معلمان و صفی الله عظیمی یکی از معلمان معترض مدعی هستند که از طرف ریاست معارف تهدید شده‌اند که اگر دست از اعتراض نکشند، منفک خواهند شد:

"از طرف ریاست معارف و هم چنین خود معارف شهر هرات، این‌ها مدیران شان تهدید شده‌اند، بعد از آن مدیر صاحب‌ها رفتند معلمین را تهدید کردند، با سند برای شما گپ می‌‎زنم، این‌ها آمدند آله فشار شدند برای شکستاندن اعتصاب معلمین."

"از طرف اعضای نظارت تهدید شدیم، از طرف مدیران مکاتب تهدید شدیم که به صنف‌ها تدریس کنیم، اگر نرویم، منفک می‌شویم."

معلمان معترض هشدار می‌دهند تا زمانی که حکومت به خواست شان مبنی بر بلند بردن معاشات شان اقدام نکند، دست از اعتراض نخواهند کشید.

این معلمان می‌گویند با معاشی که دریافت می‌کنند، مصارف زندگی شان را با دشواری تأمین می‌کنند و بلند بردن معاش روی کیفیت آموزش نیر تأثیر مثبت می‌گذارد.

محمد نذیر و عبدالرحمان دو تن از استادان معترض:

"امروز اولاد معلم گرسنه است، بیچاره است، اما چطور معلم می‌تواند که بیاید به فکر وزیر و رئیس‌جمهور، وکیل، فلان و فلان باشد."

"تا وقتی که خواست‌های ما بر آورده نشود، جواب قناعت بخش از مرکز مواصلت نورزد، اعتصاب ما تا آن وقت ادامه خواهد داشت."

مسئولان در ریاست معارف هرات از اعتصاب کنندگان می‌خواهد که بخاطر بی سرنوشت نشدن، متعلمان دست از اعتصاب کاری بکشند.

روح الله ازهد رئیس معارف هرات ادعای همآهنگ کننده مجمع دادخواهان معلمان را رد کرده می‌گوید که خواست معلمان معترض را با مقام‌ها در مرکز افغانستان در میان خواهند گذاشت، تا معاش این معلمان بلند برود:

"خواسته‌های شما را می‌شنویم و روان می‌کنیم به مراجع آن و تعقیب می‌کنیم و امیدوار هستیم که تمام خواست های شما بر آورده شود و حتی من تصمیم گرفتم که بروم به کابل حتی اگر یک و دو نفر از شما همراه من بروند که این موضوع را بیشتر تعقیب کنیم."

بر بنیاد آمارهای ریاست معارف هرات، در حدود ۲۰ هزار معلم در ۱۰۳۸ مکتب مصروف تدریس هستند.

یک قسمت زیادی از بودجه انکشافی افغانستان از کمک‌های خارجی تأمین می‌شود و در شرایط کنونی که حجم کمک خارجی نیز کاهش پیدا کرده، افزایش معاش معلمان برای حکومت افغانستان دشوار به نظر می‌رسد.

با این‌هم مسئولین در وزارت معارف افغانستان گفته اند که این وزرات برای افزایش معاشات معلمین طرح‌های را روی دست دارد. اما معلمین معترض در هرات تأکید دارند تا زمانی‌که حکومت معاشات شان را بلند نبرد دست از اعتصاب کاری نخواهند کشید.

شاه پورصابر، هرات

XS
SM
MD
LG