لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۲

سازمان حفاظت از خبرنگاران: اسلام‌آباد باید خبرنگار بازداشت شده را رها کند


یک سازمان بین‌المللی حمایت از خبرنگاران از حکومت پاکستان خواست تا یک خبرنگار را که به‌خاطر پوشش خبری برخوردهای مرگبار این هفته در مناطق قبایل بازداشت شده‌است، فورا رها سازد.

کمیته حفاظت از ژورنالیستان (CPJ) که مقر آن در نیویارک است در اعلامیه روز سه شنبه خود گفت که گوهر وزیر خبرنگار تلویزیون خصوصی خیبر در شهر بنو بازداشت شده‌است. او از برخورد مرگبار این هفته میان فعالان جنبش تحفظ پشتون و نیروهای امنیتی در وزیرستان شمالی گزارش داد.

هزاران نفر از فعالان جنبش پشتون پس از آن روز دوشنبه به سرک‌ها برآمده مظاهره کردند که در تیراندازی یک روز قبل سربازان حداقل چهار نفر از تظاهر کننده‌گان کشته شدند.

اردوی پاکستان گفت که یک گروه به رهبری محسن داور و علی وزیر دو عضو پارلمان به یک پوسته تلاشی اردو حمله کردند.

اما ویدیوهایی که از این تظاهرات نشر شد نشان داد که تظاهر کننده‌گان هنگام تیراندازی سربازان کدام نوع اسلحه با خود نداشتند.

ستیفن بتلر مسئول برنامه جنوب آسیا در کمیته حفاظت از ژورنالیستان گفته است که گوهر وزیر نباید به‌خاطر کار گزارش‌دهی بازداشت شود.

جنبش مدنی تحفظ پشتون‌ علیه آنچه استفاده مفرط قوه از سوی نیروهای دولتی دانسته می‌شود، مبارزه می‌کند.

گوهر وزیر به‌خاطر مصاحبه با یک‌تن از رهبران این جنبش که عضو پارلمان هم می‌باشد، بازداشت گردیده است.

ده‌ها نفر از اعضا و رهبران این جنبش بازداشت شده‌اند.

با این که کشتار خبرنگاران در پاکستان در سال‌های اخیر کاهش یافته است، ولی کمیته حفاظت از ژورنالیستان تمایل روز افزون سانسور در نتیجه فشار اردو در پاکستان را مستند سازی کرده است.

با اینکه هزاران نفر در تظاهرات ضد اردو در این کشور اشتراک کرده اند، ولی رسانه‌های دولتی کدام گزارش از آن‌ها نداشته است.

XS
SM
MD
LG