لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۵۹

منشی ناتو: پیشرفت ها علیه داعش باید حفظ شوند


ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو حین کنفرانس خبری در استانبول. October 11, 2019

منشی عمومی ناتو می‌گوید این پیمان باید در جنگ علیه گروه دولت اسلامی داعش متحد باقی بماند.

ینس استولتنبرگ منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) این مطلب را در جریان یک سفر به آتن پایتخت یونان بیان کرد.

او در حالی در این مورد صحبت می‌کند که یک عضو پیمان ناتو (ترکیه) عملیات نظامی را در شمال شرق سوریه آغاز کرده و این اقدامش به اعتراضات بعضی از کشورهای دیگر ناتو مقابل شده است.

استولتنبرگ تأکید کرد که در جنگ علیه داعش پیشرفت‌های چشم‌گیر صورت گرفته و این پیشرفت‌ها باید حفظ شوند.

او گفت: "ما باید بیاد داشته باشیم که در جنگ مشترک خود علیه دشمن مشترک یعنی داعش پهلوی هم باشیم. ایتلاف جهانی برای شکست داعش، پیشرفت بزرگی در جنگ علیه داعش داشت. در گذشته نه چندان دور داعش یک منطقه بزرگتر از بریتانیا را تحت تصرف خود داشت و ما تمام این مناطق را از دست داعش آزاد کردیم."

استولتنبرگ تأکید کرد که داعش هنوز هم در عراق، سوریه و افغانستان حضور دارد.

اردوی ترکیه با گروه‌های تحت حمایتش در سوریه با وصف هشدارهای بین‌المللی، روز چهارشنبه یک عملیات وسیع هوایی و زمینی را بر مناطق تحت کنترول کردها در شمال شرق سوریه آغاز کردند.


ترکیه می‌گوید هدف عملیاتش عقب راندن کردها که ترکیه آنها را تروریست می‌خواند از این مناطق می‌باشد و ترکیه می‌خواهد یک زون مصون را برای برگشت مهاجرین سوریه در اینجا ایجاد کند.

منشی عمومی ناتو قبل از این در همین هفته از ترکیه خواست که در جنگ علیه نیروهای کُرد در سوریه از تحمل کار بگیرد و هشدار داد که جنگ علیه گروه داعش نباید با خطر روبه‌رو شود.

روز پنجشنبه استولتنبرگ در روم پایتخت ایتالیا گفت از اذیب بیشتر بشری جلوگیری شود.

بعد از آنکه ترکیه به شمال شرق سوریه لشکر کشی کرد استولتنبرگ تصدیق کرد که انقره نگرانی مشروع امنیتی دارد اما خواهان اقدامات سنجیده شد.

عملیات ترکیه خشم جهانی را برانگیخته و ترس ایجاد کرده است که مبادا بحران مهاجرت در شمال سوریه بیشتر شود و نگرانی وجود دارد که هزاران جهادیست که در زندان‌های کُردهای سوریه حفظ می‌شوند از این فرصت استفاده کرده و فرار کنند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG