لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۴۴

هیواد: هراس‌افگنی در افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر افزایش یافته است


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی خود را به بررسی پایان مأموریت شرکت درمالوگ در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و حمله‌های اخیر نیروهای خارجی در افغانستان اختصاص داده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا بر بنیاد گزارش پنتاگون نوشته است که نیروهای امریکایی در ماه سپتمبر گذشته هزار و یکصد حمله هوایی در بخش‌هایی از افغانستان انجام داده‌اند که به گونه میانگین به ۴۰ حمله در روز می‌رسد.

سرمقاله‌نویس پرسید که با توجه به این حمله‌ها، تلاش برای صلح به چه معنی است؟ نویسنده ویسا با ذکر این نکته که در حال حاضر از یک‌سو تلاش برای صلح و از سوی دیگر ۴۰ حمله هوایی در روز، تلاش‌های امریکا برای برقراری صلح در افغانستان را زیر سؤال برده است.

سرمقاله نویس ویسا در ادامه این پرسش را مطرح کرده که "آیا امریکا به جنگ و کشتار" ادامه می‌دهد یا این‌که به این کشتارها و نبرد پایان می‌بخشد؟ به باور نویسنده، پاسخ این پرسش از دو بُعد قابل بررسی است.

روزنامه معتقد است ‌که امریکا از راهکار جنگ و صلح یکی را می‌گذارد و یا این‌که یک گروه جدید ظهور می‌کند تا از امریکا بخواهد که راهکارش را در این زمینه روشن کند، زیرا به باور نویسنده تا کنون امریکا در این راستا "یکه‌تاز" بوده است.

نویسنده ویسا در ادامه نتیجه‌گیری کرده که ادامه این وضعیت نه‌تنها برای افغان‌ها، بلکه برای کشورهای منطقه نیز قابل تحمل نیست.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود این موضوع را مطرح کرده که "هراس‌افگنی" در افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر افزایش یافته و این امر جهان را با تهدید روبه‌رو ساخته است.

به نوشته سرمقاله‌نویس، در گذشته تنها گروه القاعده تهدید امنیتی شمرده می‌شد که در پاکستان تشکیل و گروه‌های دیگر تروریستی را آموزش ‌می‌داد. روزنامه افزوده که گروه‌های تروریستی نه‌تنها در افغانستان و هند، بلکه در منطقه و جهان مانور می‌دهند.

نویسنده هیواد در ادامه سرمقاله خود تأکید کرده که در کنار مبارزه بین‌المللی ضروری است که کشورهایی که برای منافع درازمدت خود "از هراس‌افگنی حمایت می‌کنند"، باید مجبور شوند که برای مبارزه با تروریزم اقدام کنند.

  • دنیا

روزنامه دنیا در پیوند به پایان مأموریت شرکت درمالوگ نوشته که این شرکت فهرست یک میلیون و ۸۴۳ هزار و ۱۰۷ رأی سفید و آرای یکسان را به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سپرده است.

روزنامه افزوده است کاربرد اصطلاح "پایان مأموریت" درمالوگ به این معنی است که این روند در دور اول برنده دارد و به دور دوم نخواهد رفت.

به باور سرمقاله‌نویس دنیا اما شرکت درمالوگ این گزارش را در حالی فرستاده که کارمندان کمیسیون انتخابات در مرکز و واحدهای محلی این کمیسیون روی اطلاعات داده شده شرکت درمالوگ کار می‌کنند و پس از این کار تفتیش و بازشماری آرا آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG