لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۵۷

انفجار ماین امیدها و آرزوهای نصرت‌الله ۱۱ ساله را با خاک یکسان کرد


موقعیت ولایت تخار در نقشه عمومی افغانستان

نصرت الله یازده ساله می‌خواست درس بخواند و به مردم خدمت کند. اما انفجار ماین امیدها و آرزوهایش را برای همیشه با خاک یکسان کرد. او همراه دستکم چهار شاگرد خردسال دیگر در راه مکتب ابتدایی خود در روستای طاهری در ولسوالی درقد در ولایت شمالشرقی تخار کشته شد. در رویداد روز شنبه (۱۱ عقرب)، برادر هشت سالۀ او، محب الله هم زخم برداشت.

پدر‌شان طاهر قلاتوال ملای محلی است. او در گفت‌وگوی تلفونی از شفاخانۀ حوزوی کندز به رادیو آزادی گفت که این حادثه بزرگ‌ترین غم زندگی‌اش بود.

او گفت، حوالی ساعت هشت صبح بود که خبر از راه رسید و او بی‌درنگ به محل حادثه شتافت.

قلاتوال افزود: "برای مردم غم بزرگی بود. مردم وحشتزده بودند. وقتی من آنجا رفتم، دو پسرم را دیدم، یکی‌اش جا به جا شهید و دیگرش زخمی شده بود."

او گفت، پسرش می‌خواست با فراگیری دانش به افغانستان خدمت کند: "او شاگرد با هوش بود. به دیگر شاگردان درس می‌داد. به من می‌گفت که باید درس بخواند. آرزویش خدمت به وطن بود."

مکتب ابتدایی ابوذر غفاری حدود ۳۰۰ شاگرد دارد به شمول ۲۰ شاگرد دختر. رحیم الله قاسمی آمر معارف ولسوالی درقد است. او در گفت‌وگوی تلفونی به رادیو آزادی گفت، با شنیدن این خبر سخت اندوهگین شده بود: " نمی‌دانستم چی عکس العمل نشان بدهم و چی کنم. چی از دست ما بر می آید؟ ما می‌سوزیم و می‌سازیم."

قاسمی گفت، رویداد بر همه تأثیر گذاشته بود.

"همان روز مکتب مسدود بود. مردم به خصوص والدین شاگردان نگران بودند. طبیعی است که این حالت‌ها هم بر شاگردان و هم معلمان و پدران و مادران تأثیر می‌گذارد."

او گفت، شاگردان بین ۸ تا ۱۴ ساله بودند. گزارش‌های نخستین حاکی از کشته شدن دستکم ۹ شاگرد مکتب در درقد بودند.

قاسمی افزود که، روستای طاهری ولسوالی درقد تحت کنترل طالبان است. او گفت، شورشیان ماین را در تقریباً ۵۰۰ متری مکتب گذاشته بودند تا نیروهای افغان را که سرگرم عملیات تصفیه‌ای در درقدر هستند، هدف بگیرند. اما، طالبان در این باره اظهار نظر نکرده اند.

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف افغانستان است. او به رادیو آزادی گفت، ناامنی و جنگ بزرگترین مانع در برابر آموزش در افغانستان است.

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف افغانستان
نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف افغانستان

او گفت:‌ "ناامنی باعث کشته و زخمی شدن شاگردان ما می‌شود. ما هزینۀ ساخت یک مکتب را از تمویل کنندگان بین‌المللی با هزار و یک مشکل دریافت می‌کنیم، اما مکتب ما تخریب می‌شود و محیط آموزش برای کودکان ناامن."

نزهت از همه طرف‌های درگیر جنگ خواست تا از آسیب رساندن به نهادهای آموزشی خودداری کنند.

این رویداد محکومیت گسترده‌ای به همراه داشت.


در اعلامیه‌ای، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، رویداد درقد را به شدت نکوهش كرد و آنرا عمل "وحشیانه و غیر انسانی خواند."

در اعلامیه آمده است:"رئیس جمهور تأکید کرد که طالبان با انجام چنین حملات وحشیانه نمی‌توانند عزم و ارادۀ مردم ما به ویژه نسل آینده را به خاطر کسب علم و دانش و ترقی و تعالی کشور، تضعیف کند."

جان بس سفیر ایالات متحده در كابل هم در حساب توییتر خود رویداد مرگبار را نکوهش کرد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، نیز نگران بود و در توییتر گفت: "کشتن و زخمی کردن کودکان در هنگام درگیری‌های مسلحانه تخلف جدی است."

سازمان ملل متحد اعلام كرده كه ۱۹۲ حمله به مکاتب و پرسنل آموزشی در سال ۲۰۱۸ تأیید شده است.

همچنین، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، در گزارشی تازۀ خود گفته است که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹ ، بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده و بیش از ۵۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. این گزارش می‌افزاید: زنان و کودکان مشمول ۴۱ درصد از تلفات غیرنظامی بودند.

پدر نصرت الله از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد كه به مردم عادی آسیب نرسانند.

او گفت:‌ "نمی‌دانم چه کسی با این ملت مظلوم همدردی خواهد کرد. اگر حکومت باشد یا طالبان، از هر دو طرف می‌خواهیم که به جان غیرنظامیان توجه کنند. آن‌ها باید با افراد عادی چنان رفتار کنند که آدم با مادر و پدرش رفتار می‌کند. بیش از این دیگر چی بگویم؟"

XS
SM
MD
LG