لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۳ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۵

جهان

برخورد دو هلیکوپتر نیروهای فرانسه‌یی ۱۳ کشته برجای گذاشت

آرشیف، نیروهای فرانسه‌یی در مالی. عکس جنبه تزئینی دارد

در نتیجۀ برخورد دو هلیکوپتر نیرو‌های فرانسه‌یی در مالی، ۱۳ سرباز این کشور کشته شدند.

ریاست جمهوری فرانسه امروز سه‌شنبه (۵ قوس) گفت که این رویداد، بزرگترین تلفات را در یک حادثه به نیرو‌های این کشور پس از سال ۲۰۱۳ وارد کرده است.

امانویل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم، برخورد دو هلیکوپتر کشورش در هوا را هنگام عملیات نظامی علیه شورشیان جهادی در مالی، تاسف بار دانسته است.

در حال حاضر بیش از چهار هزار و پنجصد نیروی فرانسه‌یی، برای مبارزه با گروه‌های جهادی مرتبط با شبکه القاعده و گروه داعش، در منطقۀ "ساحل" در مالی مستقر اند.

جزئیات بیشتر در مورد این رویداد که چگونه دو هلیکوپتر در هوا با هم برخورد کردند، ارائه نشده است.

مالی در غرب افریقا موقعیت دارد و شورشیان از مناطق مرکزی و شمال این کشور برای حملات در صحرا‌های افریقا استفاده می‌کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

محکمه تاجکستان ۲۸ نفر را بخاطر اشتراک در اعتصاب‌، به حبس محکوم کرد

آرشیف

یک محکمه تاجکستان ۲۸ نفر را بخاطر اشتراک در اعتصاب‌های یک زندان که در ماه می در شهر دوشنبه راه‌اندازی شده بود، به دوره‌های مختلف حبس محکوم کرد.

مقامات ستره محکمه تاجکستان دیروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفتند که به این افراد به اتهامات مختلف قتل، تروریزم، افراطیت و جرایم جدی دیگر از ۱۹ تا ۲۹ سال حکم حبس صادر شده است.

در ماه می در ۱۵ کیلومتری شهر دوشنبه در زندان ولسوالی وحدت محبوسین به اعتصاب خشونت‌بار دست زدند که در نتیجه آن سه محافظ زندان کشته شده و ۲۹ محبوس به شمول سیاستمداران زخمی شدند.

در برخورد یک تانکر تیل با یک بس در پاکستان، ۱۳ نفر کشته شده اند

در حادثه برخورد یک تانکر تیل با یک بس مسافر بری در پاکستان ۱۳ نفر کشته شده اند.

در حادثه برخورد یک تانکر تیل با یک بس مسافر بری در پاکستان ۱۳ نفر کشته شده اند.

مقام‌ها می‌گویند این حادثه در ولسوالی قلعه سیف‌الله ایالت بلوچستان رخداده است.

عتیق‌الرحمن ولسوال قلعه سیف‌الله به بخش مشال رادیو آزادی گفت تانکر که دیزل را انتقال می‌داد در منطقه مهترزی با بس مسافربری برخورد کرده و آتش گرفت.

عتیق‌الرحمن گفت: "اکثر قربانیان هنوز شناسایی نشده اند."

یک مقام پولیس ملیشه گفته است در بین کشته شده ها زنان و کودکان هم شامل اند.

مقام‌ها می‌گویند تنها یک مسافر در وقت تصادف خود را از بس پایین انداخته و جان بسلامت برده است.

مذاکرات صلح افغانستان در شهر دوحه به‌خاطر "حملۀ اخیر در بگرام" متوقف شده است

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر

مذاکرات بین نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر به‌خاطر "حملۀ اخیر در بگرام"، بار دیگر برای یک مدت نامعلوم متوقف شده است.

زلمی خلیل‌زاد شب گذشته از طریق توییتر نوشت، او روز پنجشنبه زمانی‌که با نمایندگان طالبان در دوحه ملاقات کرد، در مورد حملۀ اخیر در بگرام که در اثر آن دوتن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند، خشم را به آن‌ها ابراز کرده است.

طالبان مسئولیت حمله روز چهارشنبه بر پایگاه هوایی بگرام را به عهده گرفتند.

محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی بریتانیا اکثریت کرسی‌ها را به‌دست آورند

آرشیف

به نظر می‌رسد، حزب محافظه کار طرفدار جدایی بریتانیا از اتحادیۀ اروپا (برکزیت) در انتخابات پارلمانی آن کشور اکثریت ۳۶۸ کرسی را حاصل کند.

این اکثریت به بوریس جانس صدرعظم بریتانیا اجازه خواهد داد تا پروسه جدایی بریتانیا را از اتحادیۀ اروپا ادامه دهد.

یک نظرسنجی از مراکز رای‌دهی که دیروز (دوازدهم دسامبر) صورت گرفت نشان می‌دهد که حزب محافظه کار ۸۶ کرسی بیشتر در مجلس نماینده‌گان خواهد داشت.

بر اساس نظرسنجی، حزب کارگر بریتانیا که طرفدار مذاکرات دوباره در مورد جدایی این کشور از اتحادیۀ اروپا، ریفرنداوم دوباره و لغو احتمالی (برکزیت) است ۱۹۱ کرسی را حاصل خواهد کرد.

این نظر سنجی، در ۱۴۴ مرکز رای‌دهی در سرتاسر بریتانیا توسط کنسرسیوم ائتلاف رسانه‌های بریتانیا، "اسکای نیوز"، "آی. تی. وی" و شبکۀ "بی. بی. سی" صورت گرفته است.

فرمانده لشکر ملی لیبیا، برای تصرف طرابلس آغاز جنگ را اعلام کرد

آرشیف

فرمانده گروه نظامی که خود را لشکر ملی لیبیا می‌خواند شام دیروز پنج‌شنبه اعلام نمود که جنگ تعیین‌کننده را برای تصرف پایتخت لیبیا (شهر طرابلس) آغاز می‌کند.

طرابلس اکنون در دست حکومتی قرار دارد که از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته شده و اکنون جنرال خلیفه هفتر می‌خواهد آن‌را تحت تصرف خود در آورد.

خلیفه هفتر ماه اپریل قوای خود را به سمت طرابلس فرستاد، اما صرف شهر را محاصره کرد و نتوانست حکومت صدراعظم فایز السراج که سازمان ملل متحد آن را برمیت شناخته است سرنگون بسازد. در برخوردها در حدود هزار نفر در این‌جا کشته شدند که اکثراً جنگجویان بودند.

هفتر از ماه اپریل به بعد چندین بار اعلام کرده است عملیات را برای تصرف پایتخت لیبیا آغاز می‌کند، ولی نتوانسته پیشرفتی داشته باشد.

از سال ۲۰۱۵ به این سو لیبیا بین دو حکومت تقسیم شده یکی در شرق و دیگری در غرب. لشکر ملی لیبیا تحت رهبری هفتر از سوی روسیه، فرانسه و کشورهای عرب مانند مصر، امارات متحد عرب و عربستان سعودی حمایت می‌شود اما ترکیه، قطر و ایتالیا از حکومت سراج حمایت می‌کنند.

مجلس سنای امریکا کشته شدن ارمنی‌ها در دوران عثمانی را قتل عام تصویب کرد

باب منندز سناتور دموکرات از نیوجرسی گفت: سنای امریکا با این عمل خود از مسیر درست در تاریح حمایت کرده است."

مجلس سنای امریکا با اکثریت آرا قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد که به اساس آن کشته شدن ارمنی‌ها در دوران امپراطوی عثمانی یک قرن پیش قتل عام خوانده می‌شود.

باب منندز سناتور دموکرات از نیوجرسی بعد از رای‌گیری دیروز ۱۲ دسمبر گفت: "این مناسب و درست است و سنای امریکا با این عمل خود از مسیر درست در تاریح حمایت کرده است."

نیکول پاشینیان صدر اعظم ارمنستان از این اقدام استقبال کرده و آن‌را پیروزی عدالت و واقعیت خوانده است.

او در توییتر خود از این رای‌گیری استقبال کرد و نوشت که به نماینده‌گی از تمام ارمنی‌ها در جهان از مجلس سنای امریکا با طرح این اقدام قدردانی می‌کند.

مشاورین کانگرس می‌گویند قصر سفید نمی‌خواست که این قطع‌نامه تصویب شود زیرا مذاکرات اداره امریکا با انقره در مسایل حساس جریان دارد؛ از جمله «هجوم ترکیه بر کردها در شمال سوریه»، «خریداری سیستم دفاع راکتی اس۴۰۰ روسیه توسط این متحد ناتو» که می‌تواند سبب اعلام تحریم‌های امریکا علیه آن‌شود.

مجلس نماینده‌گان کانگرس که تحت رهبری دموکرات‌ها قرار دارد در اواخر اکتوبر با ۴۰۵ رای موافق و ۱۱ رای مخالف این قطع‌نامه را تایید کرده بود.

ارمنی‌ها می‌گویند که بلافاصله بعد از جنگ جهانی اول ترکیه عثمانی در حدود یک‌و‌نیم میلیون ارمنی را که یک اقلیت مسیحی در امپراطوری اسلامی عثمانی بودند، کشته و یا تبعید کرد.

ترکیه که عضو ناتو است با استفاده از عبارت «قتل عام» مخالفت می‌کند . انقره ادعا می‌کند که این کشتار در نتیجه اختلافات داخلی صورت گرفته و یک اقدام عمدی از سوی حکومت عثمانی برای نابودی ارمنی‌ها نبود. ترکیه همچنان ادعا می‌کند که تعداد قربانیان ارمنی بسیار کمتر از این ارقام بوده است.

'اوکراین از تعزیرات امریکا بر پروژۀ پایپلاین گاز روسیه استقبال کرد'

پروژۀ پایپلان گاز روسیه برای جرمنی

اوکراین از تعزیراتی‌که قرار است امریکا بریک پروژۀ پایپلان گاز روسیه وضع کند استقبال کرد.

کانگرس امریکا دو روز پیش موافقه کرد که لایحۀ این تعزیرات که امکان دارد از انجام پایپ لاین نارد ستریم ۲ جلوگیری کند، درقانون مجوز دفاع ملی درج شود.

این پایپ لاین خواهد توانست که ۵۵ ملیارد مترمکعب گاز طبیعی روسیه را از طریق بستر بحر بالتیک به جرمنی انتقال دهد.

هشتاد فیصد این پایپ لاین ساخته شده و توقع می‌رود باقیماندۀ آن اوایل سال آینده تکمیل شود.

ریاست جمهوری اوکراین گفت این پایپ لاین یک پروژه سیاسی است و امنیت انرژی اروپا را تهدید می‌کند.

اوکراین از مدت‌ها پیش براین پروژه اعتراض داشت چون این کشور را از دو ملیارد دالر تعرفه ترانزیت محروم می‌سازد.

روسیه در یک اقدام متقابل، اخراج دو دیپلومات جرمنی را اعلام کرد

رنگ‌های پرچم ملی روسیه به روی نقشه‌‌اش

جرمنی هفته گذشته دو دیپلومات روسی را از کشورش اخراج کرد و حالا روسیه در یک اقدام متقابل اخراج دو دیپلومات جرمنی را اعلام کرد.

وزارت خارجۀ روسیه امروز گفت گیزا اندریاس وان گیر سفیر جرمنی را احضار نموده به وی گفته شد که این دو دیپلومات برای خارج شدن از روسیه هفت روز وقت دارند.

جرمنی هفته گذشته دو دیپلومات روسی را بعد از آن اخراج کرد که دفتر سارنوال فدرالی به تاریخ چهارم دسمبر گفت که دلایل واقعی کافی وجود دارد که یا حکومت روسیه و یا ادارات جمهوریت چچنستان امکان دارد قتل زلیم خان خانگوشویلی یک مرد ۴۰ ساله چچنی در برلین را دستور داده باشند.

نامبرده در اواخر ماه اگست در یک پارک برلین با دو مرمی در ناحیۀ سر مورد اصابت قرار گرفت.

او در گذشته در صفوف جدایی‌طلبان چچنی جنگیده و سپس در گرجستان پناه گرفته بود. آقای خانگوشویلی چند سال بعد با خوانواده خود برای پناهجویی به جرمنی رفته بود.

در حمله بر یک قرارگاه نظامی در سرحد نایجیر، حدود ۷۰ سرباز کشته شده‌اند

مسئولیت این حمله را تاحال کسی به‌دوش نگرفته است

وزارت دفاع نایجیر می‌گوید در حمله بر یک قرارگاه نظامی در سرحد این‌کشور حدود ۷۰ سرباز اردو کشته شده‌اند.

به‌گفته وزارت دفاع نایجیر، در درگیری‌های بعد ازین حمله شماری زیاد تروریستان از بین رفتند، ۱۲ سرباز اردو زخم برداشتند و شماری ناپدید اند.

مسئولیت این حمله را تا حال کسی به‌دوش نگرفته است، ولی گروه دولت اسلامی و دیگر گروه‌های تندرو اغلباً چنین حملات را در منطقه انجام می‌دهند.

پارلمان تاجکستان لایحه‌ اقامه دایمی اتباع آسیای میانه را تصویب کرد

پارلمان تاجکستان، 1 اکتبر 2019

پارلمان تاجکستان دیروز لایحه‌ای را تصویب کرد که به اساس آن اتباع کشورهای دیگر آسیای میانه می‌توانند در این جمهوری ویزه اقامه دایمی به‌دست آورند.

طبق این لایحه در حدود ۲۰ هزار نفر که در سال ۱۹۹۱ قبل از فروپاشی شوروی و بعد از آن به تاجکستان رفته اند، اسناد قانونی اقامت به‌دست می‌آورند.

در تاجکستان یک تعداد مهاجرین افغانستان هم زنده‌گی می‌کنند، ولی آن‌ها در این قانون شامل نمی‌شوند.

'برنده جایزه ۲۰۱۹ نوبل در ادبیات، یک شخص غیر مطلوب اعلام شد'

هندکی نویسنده اتریشی که برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ در بخش ادبیات شناخته شد

پیتر هندکی نویسنده اتریشی و برنده جایزه نوبل در ادبیات، از سوی کوسوو و پایتخت کشور همجوار، بوسنیا هرزگوینا یک شخص غیر مطلوب اعلام شد.

قبل از این علیه وی مظاهره نیز راه‌اندازی شده بود.

شمار زیادی از مردم در منطقه بالکان به این باور اند که این نویسنده ۷۷ ساله از جنایات جنگی صربی‌ها در جنگ سال‌های ۱۹۹۰ در منطقه چشم‌پوشی می‌کند.

پارلمان منطقه سیراییوو برای غیر مطلوب قرار دادن پیتر هندکی، دیروز یک لایحه را تصویب کرد و گفت که از وی در سیراییوو و بوسنیا استقبال نخواهد شد.

پارلمان بوسنیا از اکادمی نوبل در سویدن نیز انتقاد کرد که جایزۀ ادبیات امسال خود را چرا به آقای هندکی که قتل عام مسلمانان بوسنیا را انکار می‌کند، داده است.

امریکا تحریم‌های جدیدی را بر شماری از شرکت‌های ایرانی وضع کرد

مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

تحریم امریکا این‌بار شماری از شرکت‌های ترانسپورت ایران را به‌دلیل انتقال اسلحه کشتار جمعی و تجهیزات نظامی به یمن، مورد هدف قرار داده‌است.

مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا این تحریم‌ها را دیروز اعلام کرد.

او گفت: "علاوه بر این، امریکا یک شبکه کشتی‌رانی ایران را که در قاچاق اسلحه به ایران، ببخشید، در قاچاق اسلحه به یمن برای حمایت از جنگجویان جناح قدس سپاه پاسداران همکاری دارد؛ تحریم می‌کند."

او افزود: "تحریم‌های امروز جهان را مطلع می‌سازد. کسانی‌که با این شرکت‌ها داد و معامله غیر قانونی داشته باشند خود هم در معرض خطر تحریم قرار خواهند گرفت."

اما وزیر خارجه امریکا با اعلام این تحریم‌ها ابراز امیدواری کرد که تبادله اخیر زندانیان میان امریکا و ایران زمینه گفت‌وگو میان دو کشور را فراهم سازد.

یک محکمه پاکستان حکم رهایی آصف زرداری را صادر کرد

آصف زرداری رئیس جمهور پیشین پاکستان

یک محکمه پاکستان امروز حکم صادر کرد که رئیس جمهور سابق این کشور آصف زرداری با ضمانت از حبس آزاد شود تا در داخل کشور برای معالجۀ خود به هر شفاخانه که می‌خواهد مراجعه کند.

زرداری شوهر صدراعظم فقید پاکستان بی‌نظیز بوتو، در ماه جون توسط کمیته مبارزه با فساد به اتهام پول‌شویی میلیون‌ها دالر به حبس محکوم شد.

انتظار می‌رود که او امروز ناوقت از حبس آزاد شود.

اردوغان ترمپ و پوتین را به‌عنوان شخصیت‌های مورد توجه‌اش خواند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به‌عنوان شخصیت‌های مورد توجه و علاقه‌اش نام برده است.

او در سخنرانی در یک پوهنتون در انقره گفته قاره اروپا دچار بحران جدی در زمینه رهبری شده‌است.

اردوغان گفته ترمپ شخص رک و راست است و هیچ اجندای پنهانی ندارد. او افزوده، "چه او را دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید، آقای ترمپ نام مهمی‌ست."

او گفته که پوتین هم اجندای پنهانی ندارد.

اردوغان از پیامبر اسلام و نیز مصطفی کمال اتاترک بنیان‌گذار ترکیه به‌عنوان شخصیت‌های الهام‌بخش یاد کرده‌است.

'محکمۀ نظامی روسیه یک تن را به حبس ابد محکوم کرد'

محکمۀ نظامی روسیه، یک تن را به اتهام تمویل یک حمله در آن‌کشور به حبس ابد محکوم کرد

محکمۀ نظامی شهر سینت پترزبورگ روسیه، یک تن را به اتهام تمویل یک حمله در آن‌کشور به حبس ابد محکوم کرد.

محکمه همچنان حکم ۱۹ سال تا ۲۸ سال زندان را برای ده تن دیگر اعلام کرده‌است.

ابَرار عظیموف دیروز (دهم دسمبر) پس از آن به حبس ابد محکوم شد که به تمویل حمله بر متروی شهر سینت پترزبورگ در سال ۲۰۱۷ میلادی مجرم شناخته شد.

در حملۀ دو سال پیش، ۱۵ تن کشته شدند و ۶۷ تن دیگر زخم برداشتند.

وکیلان مدافع افراد محکوم شده می‌گویند که در برابر حکم دیروز محکمه، استیناف‌طلب خواهند شد.

متهمان، تمامی اتهام‌ها بر خودشان‌را رد می‌کنند و می‌گویند، در زندان و هنگام بازداشت، مورد شکنجه هم قرار گرفته اند.

این ادعا از سوی مقام‌های روسی رد شده‌است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG