لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۳۱

ستره محکمه پاکستان مانع تمدید کار لوی درستیز این کشور شد


قمر جاوید باجوه لوی درستیز پاکستان

ستره محکمه پاکستان روز سه‌شنبه (۲۶ نومبر) اولین گام را برای جلوگیری تمدید دوره کاری قمر جاوید باجوه لوی درستیز قوای مسلح پاکستان برای سه سال دیگر برداشت. ستره محکمه این کشور فردا چهارشنبه دوباره در این مورد بحث می‌کند.

قمر جاوید باجوه در ۲۹ نومبر سال ۲۰۱۶ میلادی به حیث لوی درستیز قوای مسلح پاکستان گماشته شد و دوره سه ساله کاری وی روز پنجشنبه به پایان می‌رسد.

ستره محکمه پاکستان می‌گوید عمران خان صدراعظم این کشور طبق قانون اساسی صلاحیت تمدید وظیفه لوی درستیز را ندارد، بلکه رئیس جمهور این کشور باید در این مورد پیشنهاد کند.

اما در گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی از قول لوی څارنوال پاکستان آمده که به ستره محکمه گفته است رئیس جمهور این تصمیم را تأیید کرده است. اما این پیشنهاد قناعت آصف سعید کوسه قاضی القضات پاکستان را حاصل نکرده و او گفته است این چطور ممکن است عمران خان در ۲۱ ماه اگست سند پیشنهاد تمدید کار باجوه را امضا کرده است در حالی که در ۱۹ اگست رئیس جمهور این سند را امضا کرده بود.

صدراعظم پاکستان در ماه اگست سال روان میلادی پیشنهاد کرد که دوره کاری قمر جاوید باجوه لوی درستیز قوای مسلح این کشور برای سه سال دیگر تمدید شود.

در آن وقت در یک اعلامیه دفتر عمران خان آمده بود که این تصمیم با در نظر داشت امنیت و وضعیت منطقه اتخاذ شده است.

اگر ستره محکمه پاکستان فردا تصمیم نهایی خود را در این مورد اعلان کند و مانع عملی شدن پیشنهاد عمران خان در رابطه با تمدید کار باجوه گردد، در آن صورت جنرال باجوه باید روز پنجشنبه رسماً تقاعد کند.

قوای قدرتمند نظامی پاکستان از سوی حلقات مختلف متهم است که در امور سیاسی این کشور نقش عمده دارد.

XS
SM
MD
LG