لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۴۲

غنی و ترمپ در دیدار شان روی توافق صلح و آتش‌بس تأکید کرده اند


محمداشرف غنی و دونالد ترامپ در دیدار شان تأکید کرده اند که طالبان باید پیشنهاد آتش‌بس را بپذیرند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، محمد اشرف غنی و دونالد ترامپ روئسای جمهوری افغانستان و آمریکا در دیدار شان تأکید کرده اند، اگر طالبان متعهد به توافق صلح هستند، باید پیشنهاد آتش‌بس را بپذیرند.

دونالد ترامپ شب گذشته در یک سفر اعلام‌ناشده به افغانستان آمد و با رئیس جمهور اشرف غنی در میدان هوایی بگرام دیدار و گفتگو کرد.

آقای ترامپ در سخنرانی که به نظامیان آمریکا در بگرام داشت، گفت که مذاکرات با طالبان دوباره آغاز شده است.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، رهبران هردو کشور در دیدار شان تأکید کرده اند که پناه‌گاه‌های تروریستان در بیرون از افغانستان نابود شود.

دواخان مینه‌پال یکی از سخنگویان رئیس جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت: "محمداشرف غنی و دونالد ترامپ گفته اند که برای تامین صلح پایدار در این کشور [افغانستان]، طالبان باید پیشنهاد آتش‌بس را بپذیرند.

او افزود: "رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار پیشرفت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در امر مبارزه با تروریسم را ستود و به محمد‌اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان شکست گروه داعش در شرق این کشور را مبارک باد گفت. هردو رئیس جمهور تأکید کردند اگر طالبان به توافق صلح متعهد بمانند، باید آتش‌بس را بپذیرند."

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته از ایالت فلوریدای آمریکا به افغانستان آمد. او در کنار نیروهای آمریکایی در پایگاه نظامی بگرام در مراسم روز شکرگزاری اشتراک کرد.

آقای ترامپ در جریان سخنرانی به نیروهای آمریکا گفت که مذاکرات صلح با طالبان از سر گرفته شده است.

آقای ترامپ در سخنرانی اش به از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان تأکید کرد
آقای ترامپ در سخنرانی اش به از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان تأکید کرد

او افزود: "می‌بینیم که آنها می‌خواهند به یک توافق برسیم. این یک موافقه صادقانه خواهد بود، بخاطری که آنها می‌خواهند توافق کنیم. اما هر توافقی که باشد، به این معناست که شما وظیفه خود را به درستی انجام داده اید. من می‌خواهم از شما و نیروهای امنیتی افغانستان سپاسگزاری کنم، چون شما برایم گفتید که آنان بسیار خوب می‌رزمند."

رئیس جمهوری آمریکا گفت، نمایندگان این کشور که با طالبان می‌بینند خواستار آتش‌بس خواهند شد. به گفتۀ او طالبان در گذشته آتش‌بس را رد می‌کردند، اما حالا می‌پذیرند.

آقای ترامپ تأیید کرد که او می‌خواهد شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را که در حال حاضر به ۱۳۰۰۰ نفر می رسد به ۸۶۰۰ تن کاهش دهد.

بر بنیاد گزارش کاخ سفید، رئیس جمهوری امریکا گفته است که باور دارد طالبان به آتش‌بس علاقمند هستند.

در عین حال محمد‌اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که برای دیدار با همتای آمریکایی خود به پایگاه بگرام رفته بود، در سخنرانی خود گفت که نیروهای امنیتی افغانستان به کمک ایالات متحده آمریکا جنجگویان داعش در افغانستان را نابوده کرده است.

آقای غنی از خانواده‌های سربازان آمریکایی که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، سپاسگزاری کرد.

دونالد ترامپ در کنار نیروهای آمریکایی در پایگاه نظامی بگرام در مراسم روز شکرگزاری اشتراک کرد
دونالد ترامپ در کنار نیروهای آمریکایی در پایگاه نظامی بگرام در مراسم روز شکرگزاری اشتراک کرد

او افزود: "می‌خواهم با استفاده از این فرصت از خانواده‌های سربازانی سپاسگزاری کنم که در افغانستان جان‌های شان را از دست داده اند. ۲۲۹۸ سرباز زن و مردم آمریکا قربانی دادند. ملت ما برای همیش از این قربانی‌ها قدردانی خواهد کرد و آن را به یاد خواهند داشت."

در مورد سخنان رئیس جمهوری آمریکا خواستیم دیدگاه طالبان را نیز داشته باشیم، اما سخنگوی این گروه گفت که پس از مشوره با رهبران در این مورد ابراز نظر خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش گفتگو با طالبان را پس از آن لغو کرد که در یک حمله این گروه به شمول یک سرباز آمریکایی ۱۱ تن دیگر کشته شدند.

این نخستین سفر دونالد ترامپ به افغانستان بود. پنج سال پیش باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز سفری به این کشور داشت، اما حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان به دیدار او به پایگاه بگرام نرفت.

XS
SM
MD
LG