لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۵

نیویارک تایمز در مورد حمله هوایی در خوست تبصره کرده است


  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز در شماره اخیر خود در مقالۀ به ادعای اخیر تلفات غیرنظامیان در یک حمله هوایی در ولایت خوست اشاره کرده، می‌نویسد مقام‌های افغان و اعضای خانواده‌های قربانیان دیروز یکشنبه (۱دسمبر) گفتند، یک طیاره بدون سرنشین شب جمعه یا صبح وقت روز شنبه، بر یک موتر حمله کرد.

در نتیجۀ این حمله پنج تن به شمول یک زن که تازه ولادت کرده و در این موتر راهی کلینیک صحی بود، با سه خویشاوند و رانندۀ موتر، کشته شدند.

به نوشتۀ نیویارک تایمز این حمله در ولسوالی علی شیر خوست رخ داده است.

در گزارش‌های ابتدایی در مورد این که کودک تازه به دنیا آمده در این حمله کشته شده، یا نه، ابهام وجود داشت. اما بعد از آن، توراب خان یکی از نزدیکان خانوادۀ قربانی گفت، آنها این کودک را که پسر است در خانه گذاشته بودند.

دگروال سنی لیجیت سخنگوی نیرو‌های امریکایی در افغانستان در صحبت با روزنامۀ نیویارک تایمز تأیید کرد که نیروهای آن‌ها یک حملۀ هوایی را انجام داده اند.

اما به گفته او این حمله روز پنجشنبه راه اندازی شده و در نتیجۀ آن سه جنگجوی طالبان کشته شده‌اند.

به نوشتۀ روزنامه نیویارک تایمز، با آن هم دگروال لیجیت گفته که آن‌ها با مقام‌های محلی ادعای کشته شدن غیر نظامیان را بررسی می‌کنند تا معلومات دقیق بدست آورند.

روزنامه در ادامه این مقاله می‌نویسد، کشته شدن ملکی‌ها از سوی نیرو‌های امریکایی و افغان معمولاً در مناطق ادعا می‌شود که دسترسی به آنجا خیلی مشکل و تأیید از تلفات دشوار است.

روزنامۀ نیویارک تایمز در این مقاله خود به گزارش سه ماهۀ امسال سازمان ملل متحد در بارۀ تلفات ملکی‌ها در افغانستان، اشاره کرده است.

در گزارش آمده که در این مدت نزدیک به ۱۲۰۰ نفر کشته و حدود ۳۲۰۰ تن دیگر زخمی شده اند. گزارش بیشتر طالبان و جنگجویان تندرو مخالف حکومت را باعث تلفات غیر نظامیان در افغانستان دانسته است.

اما گزارش‌ها در آغاز امسال، نسبت به طالبان، بیشتر حکومت و نیرو‌های ایتلافی در افغانستان را مسئول کشته شدن غیر نظامیان می‌دانست.

  • دیلی میل

روزنامه دیلی میل چاپ بریتانیا در مقالۀ به سخنان تیموتی ویکس استاد آسترالیایی رها شده از قید طالبان تمرکز کرده است.

این استاد پوهنتون امریکایی افغانستان دو هفته پس از رهایی از قید طالبان برای اولین بار دیروز در شهر سیدنی آسترالیا با خبرنگاران صحبت کرد.

دیلی میل در این مقاله می‌نویسد که آقای ویکس برای سه سال در گروی طالبان بود.

او گفت که در این مدت هیچ‌گاه ناامید نشده بود و می‌دانست که روزی رها خواهد شد.

تیموتی ویکس با کوین کینگ امریکایی استاد دیگر پوهنتون امریکایی افغانستان در ماه اگست سال ۲۰۱۶ میلادی از کابل اختطاف شدند.

این دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان دو هفته پیش در تبادله با سه زندانی طالبان، رها شدند.

XS
SM
MD
LG