لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۰

افغانستان

آلمان مأموریت نظامی‌اش را در افغانستان تمدید می‌کند

آنه‌گرت کرامپ‌کارن باوئر وزیر دفاع آلمان

آلمان خواهان تمدید ماموریت نظامی اش در افغانستان شده است. آنه‌گرت کرامپ‌کارن باوئر وزیر دفاع آلمان این موضوع را دیروز دوشنبه (۲ دسمبر) در سفرش به ولایت بلخ ابراز داشت.

او در کمپ مارمل در دیدار با سربازان آلمانی گفت: "می‌خواهم بگویم این خوب است کاری را که آغاز کرده ایم و تا حال تکمیل نشده است، آنرا ادامه بدهیم."

ماموریت نیروهای آلمانی در چوکات حمایت قاطع ناتو در پایان مارچ سال آینده خاتمه می‌یابد.

آلمان حدود هزار نیرو در کمپ مارمل مزارشریف، حدود ۱۰۰ نیرو در کابل و ۲۰۰ عسکر در کندز دارد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

'یک عضو مهم گروه طالبان در کندز دستگیر شد'

موقعیت ولایت کندز در نقشه عمومی افغانستان

مقام های نظامی در کندز می‌گویند حبیب الله مشهور به ملاحکیم مسئول تعلیم و تربیه افراد انتحاری طالبان در این ولایت دستگیر شده است.

عبدالهادی جمال سخنگوی قول اردوی ۲۱۷ پامیر گفت: "کوماندوها و قطعۀ ۰۹ امنیت ملی عملیات مشترک شبانه را در روستای غزل شاخ ولسوالی چهاردره کندز اجرا کردند که طی این عملیات حبیب الله مشهور به ملاحکیم مسئول تعلیم و تربیه افراد انتحاری گروه طالبان با مقداری از جنگ افزار و مهمات دستگیر شد."

تفصیلات بیشتر داده نشده و طالبان هم هنوز درمورد چیزی نگفته اند.

کمیسیون انتخابات: بازشماری آرای ۷ ولایت در ۵ روز تکمیل می‌شود

آغاز روند بازشماری آرا در ولایت بدخشان. December 15 2019

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید در ۵ روز آینده تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایتی که از این روند بازمانده بودند تکمیل خواهد شد.

حبیب الرحمن ننگ رئیس دارالانشای این کمیسیون امروز یکشنبه (۲۴ قوس)‌ به رادیو آزادی گفت کارمندان کمیسیون برای بازشماری ۱۳۷۴ صندوق رأی به این ولایت‌ها رسیده‌اند.

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از آغاز این پروسه استقبال کرد.

یوسف رشید رئیس این موسسه به رادیو آزادی گفت: "یک گام خوب است بخاطریکه پروسه به پیش رود و نهاد‌ها مسئولیت‌های خود را در چوکات قانون انجام دهند. موجودیت نارضایتی‌ها طبیعی است ولی مهم این است که نهاد‌های مربوط باید دخیل ساخته شوند و پاسخگو باشند."

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که از بازشماری و تفتیش آرا در بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، فاریاب، جوزجان و سرپل جلوگیری کرده بود دو روز پیش از مخالفت خود دست کشید.

میزان تولید گوشت ماهی در افغانستان به ده هزار تُن رسیده است

ماهی فروشی در شهر کابل

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید میزان تولید گوشت ماهی در این کشور سالانه به ده هزار تُن رسیده است.

جان آقا نوید، سخنگوی این اتاق امروز یکشنبه (۲۴ قوس) به رادیوآزادی گفت در حال حاضر ۲ هزار فارم ماهی در افغانستان فعالیت دارند.

به گفته آقای نوید، قرار است در آینده نزدیک ۸۰ فارم ماهی دیگر نیز در کابل و برخی ولایات دیگر ساخته شود.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری همچنین از حکومت می‌خواهد که برای تقویت این بخش توجه جدی کند.

حکومت افغانستان روی انکشاف زراعت سرمایه گذاری می‌کند

یک دهقان در حال کارکردن در مزرعه اش در ولایت هرات. October 12, 2015

حکومت افغانستان می‌گوید، در دو سال آینده روی انکشاف زراعت سرمایه گذاری خواهد کرد.

مقامات وزارت زراعت و آبیاری و شماری از کارشناسان امور زراعت، روز گذشته با محمد اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری در مورد دشواری در حال افزایش در برابر زارعت این کشور، گفت‌وگو کردند.

براساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی گفته است، انکشاف صادرات محصولات زراعتی با کیفیت حاصلات و شیوه‌ای پروسس آن ارتباط مستقیم دارد.

زارعین ولایات مختلف افغانستان از خشکسالی‌های پیهم، نبودن فابریکه‌های پروسس و بازار محصولات زراعتی شکایت دارند.

دین محمد کاکر یک فروشندۀ محصولات زراعتی ولایت فراه به رادیو آزادی گفت: "ما برق نداریم، ریاست زراعت و سایر ادارات دولتی کمک نمی‌کنند، برای پروسس محصولات امکانات نداریم، کارهای را که می‌خواهیم انجام داده نمی‌توانیم"

اکثر زارعین افغان از حکومت می‌خواهند تا برای محصولات شان بازار یافته، به فابریکه های پروسس برق داده و زمینۀ صادرات محصولات زراعتی را فراهم کند.

بکسر افغان رقیب تانزانیایی‌اش را شکست داد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

سهیل احمد مغلزی ورزشکار افغان شب گذشته رقیب تانزانیایی‌اش را شکست داد.

مسابقۀ سهیل احمد مغلزی بکسر مسلکی افغان با بنسون تانزانیایی در یارک هال انگلستان صورت گرفت و آقای مغلزی در روند دهم رقیبش را شکست داد.

با این پیروزی، سهیل احمد مغلزی به مسابقات جهانی بکس راه یافت.

سهیل احمد مغلزی تا اکنون ۱۶ مسابقه مسلکی انجام داده که در ۱۵ آن پیروز شده است.

ان‌بی‌سی:‌ امریکا ۴هزار نظامی‌اش را از افغانستان بیرون می‌کند

آرشیف، شماری از نظامیان امریکایی در ولایت هلمند. October 27, 2014

یک رسانه امریکایی گزارش داده که اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ می‌خواهد در جریان همین هفته، خروج چهار هزار نظامی ایالات متحده از افغانستان را اعلام کند.

در صورت بیرون شدن، شمار نیرو‌های امریکایی که در افغانستان می‌مانند، بین هشت تا نُه هزار تن خواهد رسید.

شبکۀ تلویزیونی ان‌بی‌سی به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده که گفته اند، ایالات متحده این اقدام را پس از چند روز در حالی اعلام می‌کند که زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ این کشور برای صلح افغانستان، پس از چند ماه وقفه، مذاکرات صلح با طالبان را از سر گرفته است.

ایالات متحده در حال حاضر حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار نظامی در افغانستان دارد.

شبکۀ تلویزیونی ان‌بی‌سی گزارش داده که مقام‌های امریکایی نگفته اند، خروج نیرو‌ها از افغانستان را دقیقاً چی زمانی آغاز می‌کنند اما تأیید کرده اند که این روند در چند ماه آینده صورت خواهد گرفت.

کمیته نظارتی برای جلوگیری استخراج غیرقانونی معادن ایجاد شده است

کارکنان معدن در حال کار کردن در معدن طلا در ولایت بغلان. 06May2013

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید به هدف جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن یک کمیته نظارتی ایجاد شده است.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این وزارت امروز یکشنبه (۲۴ قوس) به رادیو آزادی گفت وزارت معادن و پترولیم مسئول جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن است، اما ادارات محلی باید تشویق شوند تا برای جلوگیری از تخلفات در این مورد همکاری کنند.

او گفت:‌ "با تمام قوماندان‌های امنیه و والی‌های همه ولایات در این رابطه مفصل بحث شده است و ادارات محلی هم باید در این بخش با ما همکاری کنند."

آقای مطفی می‌گوید این وزارت برای جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن با برخی از شرکت‌ها برای استخراج این معادن قراردادهایی نیز امضا کرده است.

در عین حال شریف محب، کارشناس مسایل اقتصادی به این باور است که اگر از استخراج غیرقانونی معادن جلوگیری نشود، اقتصاد ملی افغانستان آسیب خواهد دید.

دسته انتخاباتی دولت ساز:‌ معضله بنیادین انتخابات رفع شد

صندوق های حاوی مواد حساس انتخابات در یکی از گدام های کمیسیون مستقل انتخابات در کابل.

تیم انتخاباتی دولت ساز ابراز امیدواری کرده که روند تفتیش و بازشماری آراء در هفت ولایت باقی ماندۀ افغانستان با "چالش‌های تازه" روبه‌رو نشود.

این تیم به رهبری محمد اشرف غنی امروز شنبه، ۱۴ دسمبر، در اعلامیۀ متوقف بودن بازشماری و تفتیش آراء در هفت ولایت ( تخار، بغلان، سرپل، جوزجان، فارياب، بدخشان و پنجشير) را "معضله بنیادین" خوانده و گفته است که "خوشبختانه اکنون این معضل" رفع شده.

یک روز پیش، آقای عبدالله در سخنرانی به هوادارانش توافق کرد که بازشماری آراء در هفت ولایت از جمع ۳۴ ولایت افغانستان آغاز شود. اما هنوز معلوم نیست که آیا آقای عبدالله ناظران انتخاباتی‌اش را برای نظارت بر روند بازشماری خواهد فرستاد یا نه. قرار است این روند فردا یکشنبه آغاز شود.

پیش از این، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تلاش کرد تا روند بازشماری آراء در این هفت ولایت را در ماه نومبر آغاز کند، اما هواداران آقای عبدالله از آن جلوگیری کردند.

از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیش از دو ماه می گذرد اما هنوز نتیجۀ ابتدایی اعلام نشده است.

'پولیس بلخ منزل نظام‌الدین قیصاری را محاصره کرده است'

نظام الدین قیصاری قوماندان پیشین حزب جنبش

نیروهای امنیتی افغان منزل نظام الدین قیصاری قوماندان پیشین حزب جنبش را در بلخ محاصره کرده اند.

عادل شاه عادل سخنگوی پولیس بلخ به رادیو آزادی گفت افراد مسلح نظام‌الدین قیصاری در حویلی تحت دعوای حقوقی فرهاد اعظیمی سفیر افغانستان در قزاقستان پوسته امنیتی ایجاد کرده بودند که پولیس برای حل موضوع وارد عمل شد و این افراد مسلح غیر مسئول را متفرق ساخت.

اما یک منبع نزدیک به آقای قیصاری به رادیو آزادی گفته است که نیروهای پولیس بلخ در منطقه زراعت یک قرارگاه آنان را محاصره کرده و خواهان برداشتن پوسته‌های امنیتی ایجاد شده توسط افراد وابسته به نظام‌الدین قیصاری از ساحه می‌باشد.

معتمد نقدی دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات کشته شد

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که لطف‌الله حلیمی معتمد نقدی دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات صبح امروز شنبه (۲۳ قوس) به ضرب گلوله در دفتر کارش کشته شده است.

گل محمد طارق، کمیشنر دفتر ولایتی شکایات انتخاباتی هرات به رادیو آزدی گفت که حلیمی با تیراندازی کلاشنیکف به قتل رسیده است.

محمد عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه مرکزی هرات به رادیو آزادی گفت که جسد او به این شفاخانه منتقل شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت که تاکنون علت و انگیزۀ قتل حلیمی مشخص نیست.

او افزود که نیروهای کشفی و جنایی به محل رویداد حضور یافته‌اند و تحقیقات در مورد رویداد آغاز شده است.

هنوز هیچ کس یا گروه مسئولیت رویداد را به عهده نگرفته.

'روند ثبت نام و کارهای اداری حج الکترونیکی می‌شود'

مسئولان وزارت‌های حج و اوقاف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به روز شنبه (۲۳ قوس) تفاهمنامه‌ای را به منظور الکترونیکی سازی روند ثبت نام زایران و کارهای اداری حج امضا کردند.

فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مراسم امضای این تفاهمنامه در کابل گفت که با الکترونیکی سازی روند حج، این روند شفاف خواهد شد و همچنان سهولت‌های زیادی برای زایران حج فراهم می‌شود.

او گفت:‌ "شفاف سازی، الکترونیکی سازی و آوردن سهولت در این پروسه به ما کمک خواهد کرد که از یک سو عدالت تأمین شود و از سوی دیگر حجاج محترم بخاطر یک کار ساده به اداره مراجعه نکنند."

در همین حال عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف گفت با الکترونیکی سازی، روند حج تسریع خواهد شد و زایران حج با دسترسی به کمپیوتر و اینترنت می‌توانند که خودشان را ثبت نام کنند.

به گفته آقای منیب، پس از این نگرانی‌ها در بارۀ عدم شفافیت در روند حج هم رفع خواهد شد.

قابل یادآوریست که این روند پیش از این خیلی زمانگیر و پیچیده بود و شکایت‌ها و انتقاد‌های زایران حج را به همراه داشت.

روند الکترونیکی سازی ارایۀ خدمات اداره‌های دولتی از سوی ادارۀ "آسان خدمت" که در ساختار وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی فعالیت می‌کند، انجام می‌شود.

پیش از این روند اخذ پاسپورت نیز الکترونیکی شده بود.

صدها هوادار دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مزارشریف مظاهره کردند

مظاهره طرفداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مزارشریف. December 14 2019

صدها هوادار دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ به خاطر آنچی که شفافیت در روند اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواندند، امروز شنبه (۲۳ قوس) به سرک ها برآمدند.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان هم در میان معترضان بود.

او از کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان خواست تا "آرای شفاف را از آرای غیر شفاف" جدا کنند.

معترضان وابسته به احزاب جنبش ملی اسلامی افغانستان، جمعیت اسلامی افغانستان و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان عکس‌های عبدالله عبدالله یکی از نامزدان را حمل می‌کردند.

یک روز پیش، آقای عبدالله در سخنرانی به هوادارانش توافق کرد که بازشماری آراء در هفت ولایت از جمع ۳۴ ولایت افغانستان آغاز شود. اما هنوز معلوم نیست که آیا آقای عبدالله ناظران انتخاباتی اش را برای نظارت بر روند بازشماری خواهد فرستاد یا نه.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تلاش کرد تا روند بازشماری آراء در هفت ولایت را در ماه نومبر آغاز کند، اما هواداران آقای عبدالله از آن جلوگیری کردند.

از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیش از دو ماه می‌گذرد اما هنوز نتیجۀ ابتدایی اعلام نشده است.

توربین چهارم بند نغلو پس از ۱۲ سال دوباره فعال شد

مسئولین شرکت برشنا می‌گویند، چهار توربین بند نغلو در ۲۴ ساعت ۱۰۰ میگاوات برق تولید می‌کنند.

مسئولان شرکت برشنا می‌گویند، توربین چهارم بند نغلو سروبی پس از ۱۲ سال دوباره فعال شده و با آغاز فعالیت آن ۲۵ میگاوات برق به شبکه‌های برق کشور وصل خواهد شد.

وحیدالله توحیدی سخنگوی این شرکت امروز شنبه (۲۳ قوس) به رادیو آزادی گفت، با فعال شدن این توربین ۲۵هزار خانواده از نور برق مستفید خواهند شد.

او افزود:‌ "یک توربین به ظرفیت ۲۵ میگاوات در بند نغلو به حمایت مالی بانک جهانی و توسط کارمندان شرکت برشنا بازسازی و به بهره‌برداری سپرده شد."

به گفته آقای توحیدی، این توربین با حمایت مالی بانک جهانی به ارزش ۳.۵ میلیون دالر دوباره بازسازی گردید.

آقای توحیدی همچنان گفت، در کنار این توربین یک سب استیشن برق نیز در ولسوالی سروبی به بهره‌برداری سپرده شد که ۲۷ قریه به این سب استیشن وصل می‌شوند.

مسئولین شرکت برشنا می‌گویند، در حال حاضر چهار توربین بند نغلو در ۲۴ ساعت ۱۰۰ میگاوات برق تولید می‌کنند.

دو موی تای کار افغان حریفان خود را شکست دادند

آرشیف، رقابت های موی تای در کابل. (عکس جنبه تزئینی دارد.)

در ادامه رقابت‌های بین‌المللی موی تای که در شهر تاشکند ازبکستان برگزار شده، جواد کریمی و ابراهیم هزاره دو ورزشکار افغان توانستند حریفان خود را شکست دهند.

این رقابت‌ها با حضور ورزشکاران افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان و چهار تیم از ازبکستان از تاریخ ۲۰ الی۲۳ قوس برگزار شده است.

مجیب قاری زاده عضو مطبوعاتی ریاست عمومی تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک امروز شنبه (۲۳ قوس) به رادیو آزادی گفت جواد کریمی موی تای کار کشور که در اولین رقابت در وزن ۶۳.۵ کیلوگرام حریف ازبکستانی را از پیش رو برداشته بود، در دومین دیدار نیز حریف ازبکستانی‌اش را شکست داد و به دور نهایی این درقابت‌ها راه یافت.

گفتنی است در این رقابت‌ها پنج ورزشکار، به نمایندگی از افغانستان شرکت کرده‌اند.

۹ سرباز اردوی منطقه‌ای در قره‌باغ غزنی کشته شدند

موفعبت ولایت غزنی در نقشه عمومی افغانستان

وزارت دفاع ملی افغانستان از کشته شدن ۹ سرباز اردوی منطقه‌ای در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی خبر می‌دهد.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت امروز شنبه به رادیو آزادی در این مورد گفت: "۹ تن از نیروهای اردوی منطقه‌ای ما در ساحۀ اسماعیل خیل ولسوالی قره‌باغ دیشب از سوی یکی از افراد نفوذی دشمن کشته شدند و یک تن دیگر آن‌ها زخمی شد. وزارت دفاع افغانستان چگونگی این رویداد را بررسی می‌کند."

آقای امان ادعای طالبان را نیز رد کرد که گویا در این رویداد بیش از ۳۰ تن کشته شده اند.

در این میان، امان الله کامرانی، معاون شورای ولایتی غزنی به رادیو آزادی گفت، در رویداد دیشب ۲۳ سرباز اردوی منطقه‌ای کشته شدند.

به گفته او، ۹ تن از این سربازان به گروه طالبان پیوسته اند.

ادعای که از سوی وزارت دفاع رد شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG