لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۲

حکومت افغانستان شمار دیپلومات‌هایش را در خارج کاهش می‌دهد


ادریس زمان سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان

وزارت خارجۀ افغانستان از آوردن برخی اصلاحات و ایجاد معینیت قنسولی‌ در تشکیلات اداری این وزارت خبر می‌دهد.

ادریس زمان سرپرست این وزارت امروز سه‌شنبه (۱۷ جدی) در نشست خبری در کابل گفت که ایجاد معینیت قنسولی وزارت خارجۀ افغانستان در بیرون از کشور برای آوردن اصلاحات در کارهای این وزارت در نظر گرفته شده است.

او گفت: "تنقیص صد بست در بیرون از کشور را در نظر داریم. همچنین ۷۸ بست در داخل کشور به تقاعد سوق داده می‌شوند. در کنار این موضوع ادغام چهار ریاست و دو معینیت را پیشنهاد کردیم و همین طور ایجاد معینیت در قنسولی‌ها را در نظر داریم."

این در حالی است که پیش از این رئیس جمهور افغانستان گفته بود که وزارت خارجه نباید تنها یک دستگاه دیپلوماتیک باشد، بلکه دیدگاه اقتصادی هم داشته باشد.

سرپرست وزارت خارجه می‌گوید این طرح اصلاحات در دو سال آینده عملی خواهد شد.

آقای زمان می‌گوید که براساس این برنامه‌های اصلاحاتی حدود یک میلیارد افغانی صرفه‌جویی می‌شود که بر بنیاد سفارش رئیس جمهور، این پول صرفه‌جویی شده در راستای ارتقای ظرفیت دیپلومات‌ها و خریداری ملکیت برای این وزارت هزینه خواهد شد.

سرپرست وزارت خارجه می‌افزاید بر اساس بستۀ اصلاحاتی این وزارت، نقش وزیر و معینان این وزارت و سیاسیون در استخدام کارمندان جدید وزارت خارجه در حد صفر کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که وزارت خارجۀ افغانستان ۱۱۰۰ دیپلومات دارد، اما سرپرست این وزارت می‌گوید که این شمار کاهش می‌یابد و افراد جدید بر اساس دانش و ظرفیت کاری استخدام می‌شوند.

به گفته او، روند استخدام دیپلومات‌ها و کارکنان جدید وزارت خارجه پیچیده شده و چند مرحله‌ای می‌شود که برای تأمین شفافیت، کمیسیون اصلاحات اداری و کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان در آزمون استخدام این افراد شامل می‌شوند.

آقای زمان می‌افزاید تسلط به زبان سومی و آشنایی با سیاست جهان نیاز اساسی است که باید یک دیپلومات این ویژگی‌ها را داشته باشد.

در همین حال شماری از آگاهان روابط بین‌الملل می‌گویند که اصلاحات در وزارت‌ها راه را برای پیشرفت باز می‌کند.

سید خالد سادات، کارشناس روابط بین‌الملل به رادیوی آزادی گفت: هر دیپلوماتی که به زبان خارجی تسلط نداشته باشد و از وظیفه سبکدوش شود، این موضوع به هیچ صورت برخورد سلیقه‌ای به شمار نمی‌رود، بلکه به هدف آوردن اصلاحات است. من فکر می‌کنم که اکنون وزارت خارجه برخی برنامه‌های اصلاحاتی را آغاز کرده و یا می‌خواهد آغاز کند، برای موفقیت سیاسیت خارجی افغانستان یک امر ضروری است."

این در حالی است که چند ماه قبل شماری از دیپلومات‌های افغانستان از کار برکنار شدند که این موضوع با واکنش‌هایی در داخل کشور مواجه شد و این موضوع نوعی "برخورد سیاسی" زیر نام اصلاحات یاد شد.

اما ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان در نشست خبری امروز این موضوع را رد کرد و این ادعاها را بی‌اساس خواند.

XS
SM
MD
LG