لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۱

انعکاس مطالب مربوط به افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، روزنامه های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز نوشته که مقام‌های امریکایی به روز جمعه در تلاش برای نجات روند صلح، گروه داعش را مسئول حملات اخیر در افغانستان خواندند.

در این حملات ده‌ها غیرنظامی در شهر کابل و ولسوالی شیوۀ ننگرهار کشته شدند و پس از آن حکومت افغانستان دستور راه اندازی حملات تهاجمی علیه گروه‌های جنگجوی مشمول طالبان را صادر کرد.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌پذیرد که روند صلح افغانستان با چالش‌ به همراه است. اما او حکومت افغانستان و گروه طالبان را ترغیب کرده تا از خشونت دست بکشند، در غیر آن، به گفته او، تشدید خشونت می‌تواند توافق‌نامۀ صلح میان واشنگتن و طالبان را با تهدید فروپاشی روبه‌رو کند.

نیویارک تایمز هم‌چنان با اشاره به اظهارات تازۀ آقای خلیل‌زاد گفته است راه ­حل سیاسی و توافق صلح میان افغان‌ها، در حال حاضر، یگانه انتخاب واقعی است.

خلیل‌زاد داعش را مسئول حمله روز سه‌شنبه گذشته بر شفاخانۀ صد بستر در غرب کابل خواند و گفت، گروه داعش خواهان برقراری صلح در افغانستان نیست. او همزمان از حکومت افغانستان و طالبان خواست تا برای از بین بردن داعش اقدام کنند تا به گفتۀ او روند صلح خدشه دار نشود.

پس از حمله‌های روز سه‌شنبه در کابل و مراسم جنازه در ننگرهار، رئیس جمهوری افغانستان از نیرو‌های افغان خواست تا از حالت دفاعی خارج شده و در برابر گروه‌های شورشی مشمول طالبان حالت تهاجمی را اختیار کنند.

اما طالبان دست داشتن در هر دو حمله را رد کردند و اداره رئیس جمهور غنی را ملامت کردند که به گفته این گروه، به بهانۀ حملات می‌خواهد از روند صلح خود را بیرون بکشد.

خلیل‌زاد گفته که طالبان حملات‌شان را به گونۀ کامل در افغانستان متوقف نکرده اند، این گروه مسئولیت حملۀ موتر بمب روز پنج‌شنبه در گردیز مرکز ولایت پکتیا را به عهده گرفت.

در آن حمله که در نزدیک یک مرکز نظامی صورت گرفت پنج تن کشته شدند.

به گفتۀ خلیل‌زاد، گروه طالبان از متن توافق‌نامۀ ۲۹ فبروری میان واشنگتن و این گروه سرپیچی نکرده است؛ اما او افزوده که طالبان "روح توافق‌نامه" را نقض کرده اند.

روزنامۀ نیویارک تایمز در ادامه به نقل از مایکل روبین عضو انستیتوت امریکایی انترپرایز نوشته است که تشدید خشونت در افغانستان بر روند صلح سایه افگنده است.

روزنامۀ "هیل" هم در مورد حملات روز سه‌شنبه گذشته به شفاخانۀ در کابل و مراسم جنازه در ننگرهار پرداخته و نوشته است که این حملات وحشت انگیز به اثبات رساند که جنگ دیگر بس است.

این روزنامه نوشته است که افغانستان، در حال حاضر، در دو جهبه می‌جنگند، یکی علیه تروریسم و دیگر علیه ویروس همه‌گیر کرونا.

روزنامه نوشته که ویروس همه‌گیر کرونا منتظر راه ­حل سیاسی برای خاتمۀ جنگ در افغانستان نخواهد بود؛ اما در ادامۀ مطلب آمده که افغانستان اکنون بیشتر از هر چیز دیگر برای مبارزه با این ویروس به برقراری آتش‌بس نیاز دارد.

اما گروه طالبان تاکنون درخواست حکومت افغانستان برای برقراری آتش‌بس را رد کرده است.

  • هیل

هیل در ادامه به پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا در افغانستان اشاره کرده و نوشته است که فقر مردم را هراس افگن نمی‌سازد؛ اما گسترش ویروس کرونا می‌تواند زمینه را مساعد کند تا مردم برای برآورده کردن نیاز‌های اولیۀ خانواده‌های خود مجبور شوند به صف شورشیان مسلح بپیوندند.

هیل نوشته که گروه‌های نیرومند تروریستی می‌توانند به امنیت افغانستان و جهان مشکل ایجاد کنند.

XS
SM
MD
LG