لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۱

شیوع ویروس کرونا سبب رکود تجارت در فراه شده است


آرشیف

محمد شریف، تاجر فراهی، نزدیک به ده سال مشغول تجارت بوده، اما شیوع ویروس کرونا تجارتش را متوقف کرده؛ دلیلش زیان سنگینی بوده که در این مدت متحمل شده است: "در مدت شیوع ویروس کرونا من در تجارتم زیاد تاوان دادم. کار و بار من سقوط کرد. مجبور شدم از تجارت دست بکشم و جواز تجارتم را لغو کردم."

عبدالاحمد در شهر فراه رستوران دارد. او می‌گوید با گسترش ویروس کرونا ضرر کرد. ۷۰ درصد کارش را از دست داد. حالا آرزو دارد که حکومت از او کرایه و مالیات نگیرد: "ویروس کرونا زیاد ما را متضرر کرد. دو ماه دکان‌های ما بسته بود. کسب و کار نیست. دولت از ما کرایه و مالیه هم گرفت. ۷۰ درصد کار و معامله ما با رکود مواجه شده است. خواهش ما از دولت این است دیگر از ما مالیه و کرایه دکان نگیرد."

موقعیت ولایت فراه در نقشه افغانستان
موقعیت ولایت فراه در نقشه افغانستان

نبی جان ۴۰ ساله در شهر فراه دکان خوارکه فروشی دارد. او می‌گوید در زمان شیوع ویروس کرونا ۴۰ تا ۵۰ درصد درآمدش کم شده است: "ویروس کرونا کار ما را راکد کرد. چیزی فروخته نمی‌شود. دکان خوراکه‌فروشی دارم. قبل از کرونا خوب بود، ولی حالا فروش ندارد. ۴۰ درصد کارم سقوط کرده."

با این حال، مسئولان اداره تجارت و صنایع فراه می‌گویند در باره زیان تاجران و کاسبان با مقام‌های مرکزی صحبت کرده‌اند.

شاکر ایوبی، آمر تجارت و صنایع فراه می‌گوید در دوران شیوع ویروس کرونا، ۵۰ درصد کسب‌وکار تاجران و کسبه به رکود مواجه شده است.

آقای ایوبی می‌افزاید ده‌ها تاجر جواز تجارت خود را لغو کرده‌اند:‌ "می‌توانم بگویم که ۵۰ درصد کار و بار تجارت در این ولایت به رکود مواجه شده و ۵۰ درصد هم تاجران و کسبه ما متضرر شده‌اند؛ به دلیل این که ویروس کرونا بود، مرزها بسته بود، اموال آنها در بازار ماند و فروخته نشد. هرچند ما مشکل تاجران را با مقام‌های مرکزی شریک ساختیم و آنها وعده همکاری دادند."

به گفته مسئولان اداره تجارت و صنایع فراه، قبل از گسترش ویروس کرونا روزانه ۱۰ تا ۲۰ جواز تجارت به تاجران جدید توزیع می‌شد، اما پس از شیوع ویروس کرونا این رقم به صفر رسیده است.

مقام‌های محلی می‌گویند در حال حاضر ۷۰ تا ۸۰ درصد کالاها از ایران وارد این ولایت می‌شود.

گزارش: حفیظ الله نورزاد

XS
SM
MD
LG