لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۰۱

جهان

امریکا بر ۱۳ ایرانی محدودیت صدور ویزه وضع می‌کند

آرشیف

امریکا بر ۱۳ ایرانی بخاطر نقض شدید حقوق بشر محدودیت صدور ویزه وضع می‌کند.

این محدودیت بخاطر دست داشتن این افراد درقتل کاظم رجوی یکتن از رهبران مخالفین رژیم جمهوری اسلامی درسال ۱۹۹۰ درسویس اعمال می‌شود.

نام‌های این افراد گرفته نشده است.

اعلامیۀ اواخر دیروز وزارت خارجۀ امریکا گفت که این ۱۳ تن بعنوان دیپلومات درسویس حضور داشتند ولی بنا به دستور مقام‌های ارشد حکومت برای خاموش ساختن صدای مخالفین کار می‌کردند.

این اعلامیه که به مناسبت روز بین‌المللی گرامی‌داشت یاد قربانیان تروریزم صادر شد می‌افزاید که یکتن از رئیسان سابق زندان اوین را نیز درلیست محدودیت صدور ویزه شامل می‌سازد.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیه خود از حجت‌الله خدایی سوری، رئیس سابق زندان اوین تهران، نام برده می‌گوید که که زندان اوین مترادف شکنجه و مظالم دیگر در حق شهروندان ایرانی است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مجلس نمایندگان امریکا: تیم مذاکره‌کنندۀ افغانستان باید اهمیت نقش زنان را روشن سازند

مجلس نمایندگان امریکا

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید، تیم مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان باید روشن سازد که زنان همچنان در آیندۀ افغانستان نقش مهم و با اهمیت را حایزند.

در جمع تیم ۲۱ نفری مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان برای گفتگو با طالبان در دوحۀ قطر چهار زن عضویت دارند.

ایلیئوت اینگل رئیس و مک کائیل عضو کمیته خارجی مجلس نمایندگان دیروز جمعه در تویتی حمایت خود از قدرتمند‌سازی زنان در پروسه اصلی مذاکرات صلح و در اولویت قرار دادن دایمی آنها در حکومت را ابراز داشته بیان کرده اند.

در این حال سفارت امریکا در کابل روز جمعه هشدار داد که شبکه‌های تروریستی، برای ادامه حملات بر اهداف مختلف از جمله زنان در افغانستان برنامه ریزی می‌کنند.

ترمپ: تا پایان امسال، ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کووید ۱۹ تولید خواهد شد

آرشیف

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا تعهد کرده که کشورش تا پایان امسال، ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کووید ۱۹ را تولید خواهد کرد.

ترمپ روز جمعه (۱۸ سپتمبر) در یک نشست خبری در قصر سفید گفت که تا ماۀ اپریل سال آینده، واکسین برای تمامی امریکایی‌ها خواهد رسید.

پیش از این دونالد ترمپ گفته بود که انتظار می‌رود واکسین ویروس کرونا تا ماۀ اکتوبر برای تطبیق به مردم عرضه شود اما دانشمندان گفته اند که این پیشبینی غیر عملی به نظر می‌رسد.

به گزارش پوهنتون جانز هاپکنز، تا حالا بیش از ۳۰ میلیون تن در سرتاسر جهان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند.

از میان آنها، نزدیک به ۹۵۰ هزار تن جان داده اند و حدود ۲۱ میلیون تن هم دوباره شفا یافته اند.

پولیس رومانیا ۲۳۷ جلد کتاب دزدی شده را پیدا کرد

۲۳۷ جلد کتاب دزدی شده را که پولیس رومانیا پیدا کرده است.

پولیس رومانیا می‌گوید، به شمول دو اثر گالیله و نیوتن، صدها کتاب دزدی شده را پیدا کرده است.

خبرگزاری اسوشیتد پریس، این خبر را به نقل از ایمیل تودور Emil Tudor یک مقام ارشد پولیس رومانیا روز جمعه (۱۸ سپتمبر) گزارش داد.

تودور روز جمعه به رسانه ها گفت:" ۲۳۷ کتاب را پیدا کرده ایم که تحقیق روی آن در مطابقت با ارزیابی بریتانیا ادامه دارد. این کتاب‌ها را در زیرزمینی یک گاراژ در یکی از مناطق روستایی شمال رومانیا پنهان کرده بودند."

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند، این کتاب‌ها در سال ۲۰۱۷ میلادی به گونۀ پیچیده از لندن دزدی شدند.

ارزش این ۲۳۷ جلد کتاب که در میان آنها اثر گالیلو گالیله مخترع و فیلسوف ایتالیایی و یک کتاب اسحق نیوتن فزیکدان بریتانیایی شامل بودند، بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار دالر تخمین زده می‌شود.

اف‌بی‌آی‌: روسیه به تلاش‌هایش برای مداخله در انتخابات امریکا دوام می‌دهد

کرستوفر وری رئیس ادارهٔ تحقیقات فدارال امریکا (اف‌بی‌آی‌)

کرستوفر وری رئیس ادارهٔ تحقیقات فدارال امریکا (اف‌بی‌آی‌) می‌گوید، روسیه به تلاش هایش برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر امسال دوام می‌دهد.

او که دیروز پنجشنبه در برابر کمیتهٔ امنیتی مجلس نمایندگان امریکا صحبت می کرد گفت، هدف روسیه بد نام کردن جوبایدن نامزد حزب دیموکرات در. این انتخابات است.

آقای وری افزود که نگرانی اصلی او این است که نشر منظم و پیهم معلومات نادرست شاید در میان مردم در مورد نتایج انتخابات شک و تردید ایجاد کند.

همزمان، قصر سفید گزارش های را بی اهمیت خوانده که گویا روسیه سعی می کند که با رئیس جمهور دونالد ترمپ کمک کند تا در انتخابات پیروز شود.

'حکومت پاکستان بیش از بیست نهاد تعلیمی را مسدود کرده است'

آرشیف، یک مکتب در پاکستان

حکومت پاکستان بیش از بیست نهاد تعلیمی را بخاطر رعایت نکردن مقررات جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مسدود کرد.

مرکز ملی مبارزه با ویروس کرونا در پاکستان امروز گفت که در ۴۸ ساعت گذشته، ۲۲ نهاد تعلیمی در سرتاسر پاکستان مسدود شد.

خبر می‌افزاید که از این جمله شانزده نهاد در ایالت خیبرپختونخوا، یکی دراسلام آباد، و پنج نهاد دیگر در کشمیر زیر اداره‌ای پاکستان مسدود شده اند.

این خبر بعد از آن اعلام می‌شود که دیروز میلیون‌ها شاگرد لیسه‌ها و محصلان، بعد از شش ماه تعطیلی به خاطر شیوع ویروس کرونا به مکاتب و پوهنتون‌ها درپاکستان برگشتند.

حکومت فدرالی پاکستان بعد از کاهش شدید در آمار ابتلای روزانه به ویروس کرونا هفتۀ گذشته اعلام کرد که تدریس حضوری در صنف‌ها به گونۀ تدریجی آغاز می‌شود، اما به معلمان، شاگردان و محصلان توصیه شد که ماسک بپوشند و فاصلۀ جسمی را رعایت کنند.

مکاتب ابتدایی و متوسطه قرار است روز چهارشنبه آینده و پایان ماه جاری گشوده شوند.

بیش از ۳۰۳ هزار مورد ویروس کرونا در پاکستان ثبت و نزدیک ۶۴۰۰ نفر از بیماران جان باخته اند. ولی میزان ابتلا در دو ماه اخیر رو به کاهش نهاده است.

سازمان صحی جهان روی هماهنگی پیام‌رسانی در همۀ سطوح تاکید کرده است

نشان سازمان صحی جهان

سازمان صحی جهان بعد از اظهارات ضد و نقیض دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و مقامات صحی این کشور در بارۀ واکسین ضد ویروس کرونا می‌گوید همۀ کشورها باید به مردم خود پیام‌های نامتناقض برسانند.

مایک رایان کارشناس ارشد این سازمان در اظهارات امروز خود در بارۀ همنوایی پیام‌رسانی در همۀ سطوح تاکید کرده گفت که این همنوایی میان مراجع علمی و حکومت‌ها به کشور یا نهاد خاصی تعلق نمی‌گیرد.

وی به مناسبت روز جهانی ایمنی مریض در ژینو از حکومت‌ها و نهاد‌های علمی خواست تا شواهد را بررسی کنند و سهل‌ترین معلومات عام‌فهم را به مردم ارائه دهند تا آنها به روش‌های مناسب روی آرند.

رئیس جمهور ترمپ در تبصرۀ امروز خود به اظهارات رابرت ریدفیلد رئیس مرکز کنترول و وقایۀ امراض امریکا گفت که واکسین کرونا در مدت کمتر از آنچه ریدفیلد گفته درمدت چند هفته یعنی قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ماه نومبر در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

ریدفیلد به کانگرس گفت که توزیع واکسین ضد کرونا بعد از تایید، شش تا نه ما را در بر خواهد گرفت.

خواست پومپیو از رهبران جهان؛ از ملاقات با جواد ظریف خودداری کنید!

مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا

وزیر خارجۀ امریکا از رهبران جهان خواست تا از ملاقات با جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران خودداری کنند.

مایک پومپیو این درخواست را در تویت دیروز خود در واکنش به اعدام نوید افکاری مطرح کرد.

پومپیو گفت تا که ایران برادران افکاری و زندانیان خارجی را رها نکند نباید وزیرخارجۀ این کشور برای ملاقات دعوت شود.

حکومت ایران نوید افکاری را بخاطر اشتراک در تظاهرات سال ۱۳۹۷ در شیراز اعدام کرد.

طوفان هریکن سالی در امریکا، خساره‌هایی به‌دنبال داشته است

این‌طوفان که سرعت باد آن به ۱۷۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید، دیروز وارد مناطق ساحلی ایالت‌های فلوریدا و آلا باما شد. 

با ورود طوفان هریکن سالی به سواحل خلیج امریکا، سیلاب توام با بادهای شدید شهرک‌ها، سرک‌ها، و پل‌ها را خسارمند و پایه‌های برق را سرنگون ساخته است.

این‌طوفان که سرعت باد آن به ۱۷۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید، دیروز وارد مناطق ساحلی ایالت‌های فلوریدا و آلا باما شد.

این طوفان درخت‌ها را ریشه‌کن ساخته و شماری زیادی منازل، ساختمان‌های تجارتی و لنگرگاه‌های کشتی را تخریب کرده است.

حداقل ۳۷۷ نفر از مناطق آسیب دیده نجات داده شده اند.

حکومت امریکا طرحی را برای تهیه واکسین کرونا نشر کرد

آرشیف

حکومت ایالات متحده امریکا دیروز (۱۶ سپتمبر) طرح گسترده‌ای را برای تهیه واکسین علیه ویروس کرونا نشر کرد که براساس آن به محض این که در مورد موثریت این واکسین اطمینان حاصل شود به همه شهروندان امریکایی واکسین بگونه رایگان فراهم خواهد شد.

رابرت ردفلید رئیس مرکز کنترول و پیشگیری از بیماری‌ها (سی‌دی‌سی) و برخی مقام‌های دیگر فدرال در گزارشی به کانگرس امریکا گفتند که ممکن واکسین ضد ویروس کرونا تا آواخر سال جاری یا جنوری سال آینده به دسترس مردم قرار گیرد.

پیش از این دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا گفته بود که واکسین ضد کوید-۱۹ تا سه یا چهار هفته دیگر یعنی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور به مردم فراهم می‌شود.

امریکا در ۳ نومبر شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

اما اکنون ردفلید گفته که توزیع واکسین از سوی نهادهای نظارتی شش تا ۹ ماه دیگر طول خواهد کشید. او گفت که واکسین تایید شده در ابتدا بسیار محدود خواهد بود که در نخست در میان کارمندان صحی و سپس به افراد دیگر در گروه‌های آسیب‌پذیر توزیع خواهد شد.

به گفتۀ ردفلید در مرحله دوم و سوم واکسین ضد همه‌گیری کرونا به همۀ شهروندان امریکایی توزیع خواهد شد.

لوکاشینکا: غرب سعی دارد 'بلاروس را نابود کند'

الکساندر لوکاشینکا، رئیس جمهور بلاروس

رئیس جمهور بلاروس اتهام وارد می‌کند که غرب با چشم‌پوشی از نتایج انتخابات ماه گذشته در این کشور سعی دارد به‌گفته وی بلاروس را نابود کند.

الکساندر لوکاشینکا اقتدارگرا گفت که غرب به جای پذیرفتن نتایج انتخابات برای سازمان‌دهی یک انقلاب در این کشور که قدرت را از وی بگیرد تلاش دارد.

او در سخنرانی روز چهارشنبه (۱۶ سپتمبر) خود به مقام‌های ارشد و رسانه‌های دولتی گفت، تظاهرات جاری که پیروزی وی در انتخابات را مورد سؤال قرار می‌دهد به‌گفته وی " توسط امریکا و اقمار آن پولند، لتوانیا، جمهوریت چک و متأسفانه اوکراین سازمان‌دهی شده‌است."

لوکاشینکا افزود که این کشورها تلاش داشتند چیزی به نام انقلاب رنگین را به هدف نقض حاکمیت و تمامیت ارضی بلاروس سازمان‌دهی کنند.

او گفت، ما اجازه نمی‌دهیم که پلان این کشورها جامۀ عمل بپوشد.

بعد از اعلان نتایج انتخابات نهم اگست که رئیس جمهور لوکاشینکا را با ۸۰ فیصد آرا برنده اعلان کرد، هزاران نفر از معترضان توسط پولیس لت‌وکوب شدند و تقریباً همه رهبران عمدۀ مخالفان یا بازداشت یا مجبور ساخته شدند که کشور را ترک گویند.

مخالفان رئیس جمهور را به تقلب انتخابات متهم می‌کنند، اما او این اتهام را رد می‌کند.

۷ تن به اتهام عضویت حزب‌التحریر در روسیه به حبس دراز مدت محکوم شد

محکمه هفت تاتار به اتهام عضویت حزب‌التحریر در روسیه

یک محکمۀ روسیه هفت نفر از تاتارهای کریمیا را به اتهام عضویت حزب‌التحریر به حبس دراز مدت محکوم کرد.

فعالیت این حزب در روسیه ممنوع اعلام شده‌است.

محکمۀ شهر روستوف اون دون هر یک مارلین حسنوف، محمد بیلیالوف، تیمور ابراهیموف، سیرین صالحییف، سرور مصطفایف، سیور ذکریاییف و آدم اسماعیلوف را به مدت‌های حبس از ۱۳ تا ۱۹ سال محکوم کرد.

ادارۀ خدمات امنیت فدرالی روسیه قبلاً گفته بود که آقای مصطفاییف مسئول همآهنگی گروه حقوق بشر در کریمیا و آقای اسماعیلوف در می سال ۲۰۱۸ و دیگران در اکتوبر ۲۰۱۷ در کریمیا بازداشت شده بودند.

سازمان‌های حقوق بشر و حکومت‌های غربی انتقاد کرده، گفته اند که بازداشت این افراد ضمن تلاش‌های سرکوب تاتارها و دیگران که مخالف الحاق شبه جزیرۀ کریمیا به روسیه اند، صورت گرفته است.

روسیه در مارچ سال ۲۰۱۴ این شبه جزیرۀ اوکراین را با خود ملحق کرد.

آندرس بریویک قاتل ۷۷ نفر در ناروی، خواهان رهایی مشروط شد

آندرس بریویک، فردی که ۷۷ نفر را در سال ۲۰۱۱ کشت

وکیل مدافع یک مرد افراطی راست‌گرا که ۷۷ نفر را در سال ۲۰۱۱ در ناروی کشت، می‌گوید که او خواستار رهایی مشروط شده‌است.

اکثریت جان باخته‌گان این کشتار جمعی فاجعه‌بار نوجوانان بودند.

آندرس بریویک که در حبس انفرادی بسر می‌برد همچنین می‌خواهد که در مورد شرایط حبس خود علیه حکومت ناروی عریضه کند.

او به ۲۱ سال حبس قابل تمدید محکوم شده‌است.

وکیل مدافع اوستین ستور ویک، به یک روزنامۀ نارویژی گفته که مؤکل وی طبق قانون حق دارد که بعد از اتمام حداقل مدت حبس که در قضیه او ۱۰ سال است، در مورد وی تجدید نظر صورت گیرد و او به نام مؤکل خود درخواست رهایی مشروط را به مراجع فرستاده است.

یوشیهیدی سوگا به حیث صدراعظم جدید جاپان تعیین شد

یوشیهیدی سوگا صدراعظم جدید جاپان

نمایندگان پارلمان جاپان، یوشیهیدی سوگا را به عنوان صدراعظم کشور شان تایید کردند.

سوگا امروز (۱۶ سپتمبر) در پارلمان جاپان حضور یافت و از سوی هر دو مجلس رأی اعتماد گرفت.

او جانشین شینزو آبه می‌شود. آبه ماه گذشته بنابر بیماری از مقام صدارت کناره‌گیری کرد.

انتظار می‌رود سوگا عصر امروز با کابینه‌اش در قصر شاهی امپراطور ناروهیتو حضور یابد و سوگند وفاداری یاد کند.

سوگا ۷۱ ساله است و به مردمش وعده داده که آجندای ادارۀ پیشین را به شمول برنامۀ اصلاحات اقتصادی دنبال خواهد کرد.

اسرائیل جواب حملات راکتی حماس را با حملات هوایی داد

جت های اسرائیل

به دنبال امضای توافق اسرائیل با بحرین و امارات متحده عربی، جنگجویان فلسطینی، چندین راکت بر یک شهر اسرائیل پرتاب کردند.

اردوی اسرائیل هم خاموش نمانده و تایید کرده که صبح امروز (۱۶ سپتمبر) ده حمله هوایی بر غزه انجام داده.

به گفته‌ای نیرو‌های اسرائیلی جنگجویان وابسته به گروۀ حماس، ۱۵ راکت بر شهر اشدود پرتاب کردند که در نتیجه دو تن زخم برداشتند.

دو جانب در حالی با هم درگیر شده اند که مقام‌های بحرین و امارات متحده عربی، روز سه شنبه (۱۵ سپتمبر) توافق عادی شدن روابط با اسرائیل را در واشنگتن، با حضور دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا کردند.

گروه حماس به اسرائیل هشدار داده که اگر در برابر فلسطینیان از زور و فشار کار گیرد، با پاسخ و واکنش جدی روبرو خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل هم گفته است، کسانی که به منافع کشورش آسیب برسانند، هدف قرار خواهند گرفت.

لیگ برتر کریکت هند قراردادش را با شرکت چینی به تعویق انداخت

آرشیف، جریان یکی از مسابقات لیگ برتر کریکت هند

لیگ برتر کریکت هند "آی‌پی‌ایل" قراردادش را با شرکت چینی به تعویق انداخت.

لیگ برتر هند در صفحه رسمی خود نوشته است شرکت موبایل‌سازی هندی ویوو (vivo) که تمویل کننده مهم و اصلی این رقابت‌ها بود، پس از آن این قرارداد را به تعویق انداخت که درگیری خونین میان نظامیان هند و چین در سرحد میان دو کشور صورت گرفت.

آی‌پی‌ایل با شرکت چینی در سال ۲۰۱۷ برای ۵ سال قرارداد کرده بود که ارزش مجموعی آن تقریباً ۳۳۰ میلیون دالر بود.

ساراو کنگولی رئیس اداره کنترل کریکت هند می‌گوید تعویق این قرارداد بر وضع مالی این لیگ تاثیر ندارد و این مشکل موقتی است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG