لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۲۷

یما سیاوش خبرنگار شناخته شده افغانستان کشته شد


یما سیاوش

مقام‌های امنیتی در شهر کابل می‌گویند که یک خبرنگار سرشناس پیشین طلوع نیوز و دو همکارش در اثر انفجار بمب مقناطیسی کشته شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته که این بمب در موتر آقای سیاوش کار گذاشته شده بود و در محله مکروریان منفجر شد.

شاهدان عینی می‌گویند که حوالی ساعت ۷:۳۰ هنگامی که یما سیاوش سوار موتر شد و طرف دفتر کارش می‌رفت، موترش در محله مکروریان کابل انفجار کرد.

آقای سیاوش به تازگی کار را در دافغانستان بانک به عنوان مشاور و رئیس روابط عامه آغاز کرده بود.

در این انفجار یک کارمند بانک مرکزی و راننده آقای سیاوش کشته شدند.

نادر شاهد این انفجار بود:‌ "برای یک پدر بسیار دردناک است که تکه پای پسرش را ببیند. وقتی پدرش آمد و تکه‌های بدن یما جان را دید از هوش رفت."

شیرشاه خاموش می‌گوید که این انفجار در مقابل خانه‌اش در مکروریان رخ داد: "ساعت هفت و سی زمانی که برای رفتن سر کارم آمادگی می‌گرفتم، صدای وحشتناک انفجار تمام خانه ما را به لرزه انداخت و از بیرون دیدم که موتر انفجار کرده است."

هنوز مسئولیت این انفجار را هیچ گروهی برعهده نگرفته است. طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته که این وزارت این رویداد را بررسی می‌کند:‌ "ساعت ۷:۴۵ صبح امروز در مکروریان چهارم، متاسفانه واسطه نوع کرولا هدف ماین مقناطیسی قرار گرفت که در اثر این رویداد، خبرنگار ورزیده ما، یما سیاوش با راننده خود و یک تن دیگر به شهادت می‌رسند."

براساس آمارهای رسمی، از آغاز سال روان میلادی شش خبرنگار در رویدادهای هراس‌افگنانه جان‌ خود را از دست داده‌اند.

صدیق الله توحیدی
صدیق الله توحیدی

صدیق‌الله توحیدی، مسئول دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد، نی، از افزایش خشونت در برابر خبرنگاران اظهار نگرانی کرد:‌ "با شهادت یما سیاوش، شش خبرنگار را از دست دادیم و شش واقعه تروریستی داریم و در کل بیش از هشتاد مورد خشونت در برابر خبرنگاران ثبت شده است."

یما سیاوش چند سال مجری برنامه‌های سیاسی طلوع‌نیوز بود، اما اخیراً مسئول بخش مطبوعات دافغانستان بانک شد.

گزارش: فریبا آرام

XS
SM
MD
LG