لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۵

انتخابات امریکا؛ لوی سارنوال دستور تحقیق در بارۀ بی‌نظمی‌های انتخاباتی را داد


انتخابات ریاست جمهوری امریکا

با وصف آن‌که هیچ مدرک در حمایت از ادعای دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور وجود ندارد، ویلیام بار لوی سارنوال امریکا به سارنوال‌های فدرال این کشور اجازه داده که تحقیقات را در مورد بی نظمی‌ها در انتخابات آغاز کنند.

بر اساس گزارش رسانه‌های امریکایی آقای ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر، در برابر جوبایدن رقیب دموکراتش شکست خورده است.

در پاسخ به یادداشت ویلیام بار، دیروز دوشنبه (۹ نوامبر) رسانه‌های امریکایی گزارش دادند که رئیس ادارۀ جرایم انتخاباتی وزارت عدلیۀ این کشور در یک ایمیل داخلی اعلام کرده که پس از خواندن "سیاست جدید" از این پست استعفا می‌کند.

ویلیام بار حامی و مدافع نزدیک دونالد ترمپ محسوب می‌شود و در طول دوره‌ی کاری‌اش چندین بار توسط منتقدان و دموکرات‌ها به سیاسی‌سازی سیستم قضایی متهم شده‌است.

کمپاین انتخاباتی جوبایدن گفته که ویلیام بار لوی سارنوال ایالات متحده در حال دامن زدن به ادعاهای ثابت ناشدۀ دونالد ترمپ در مورد تقلب است.

ویلیام بار، لوی سارنوال امریکا
ویلیام بار، لوی سارنوال امریکا

باب باوئر(Bob Bauer) یک مشاور ارشد جوبایدن گفته: "این ادعاهایی است که رئیس جمهور و وکلای او هر روز بدون موفقیت مطرح می‌کند، زیرا به‌گفتۀ او دعوای حقوقی‌شان یکی پی دیگر در محاکم با خنده روبه‌رو شده‌است."

یادداشت ویلیام بار در حالی صادر شده که ادارۀ دونالد ترمپ از وزارت عدلیه امریکا خواسته که ادعاهای تقلب را بررسی کند.

کمپاین مبارزات انتخاباتی ترمپ نیز چندین دعوای حقوقی را در چندین ایالت مطرح کرده‌است.

قضات دوسیه‌های قضایی را در ایالات میشیگان و جورجیا به پایان رسانیده‌اند.

کارشناسان می‌گویند، تلاش‌های حقوقی دونالد ترمپ چانس اندک برای تغییر نتیجه انتخابات دارد.

ویلیام بار لوی سارنوال ایالات متحدۀ امریکا در نامۀ خود به سارنوال‌های فدرال در سراسر ایالات متحده تأکید کرده که وزارت عدلیه لزوماٌ شواهدی از موارد تقلب در انتخابات که جوبایدن در آن برنده شد، ندارد.

آقای بار نوشته "با توجه به این‌که رأی‌گیری در انتخابات کنونی به نتیجه رسیده، او اجازه می‌دهد که در موارد خاص قبل از تأیید نتایج انتخابات در حوزه‌های قضایی، ادعاهای اساسی در مورد بی نظمی‌ها در رأی‌گیری و جدول آرا پیگیری شود."

شادی مردم در ایالت نیویارک پس از اعلام پیروزی جوبایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا
شادی مردم در ایالت نیویارک پس از اعلام پیروزی جوبایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا

سیاست وزارت عدلیه ایالات متحدۀ امریکا این بوده که از مداخلۀ فدرال تا زمان تأیید مجوزهای رأی، بازشماری مجدد و ختم رقابت‌ها، خودداری کند.

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، این تغییر در حالی صورت گرفته که جمهوری‌خواهان ادعاهای تأیید ناشده در مورد رأی‌گیری غیر قانونی گسترده و شمارش آرا در چندین ایالت که نتایج را می‌تواند تغییر دهند، مطرح کرده‌اند.

با آن‌که رسانه‌های امریکایی با تفاوت زیاد جوبایدن معاون سابق رئیس جمهور امریکا و نامزد حزب دموکرات را برندۀ انتخابات سوم نوامبر اعلام کرده‌اند، اما دونالد ترمپ این را نپذیرفته است.

XS
SM
MD
LG