لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۸

خواست فرانسه از امریکا: ‎افغانستان و عراق را ترک نکنید‎


آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان

فرانسه می‌گوید، به ایالات متحده خواهد گفت که افغانستان و عراق را ترک نکند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجهٔ فرانسه گفت، مخالفت پاریس در ارتباط به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و عراق در دیدار او و رئیس جمهور فرانسه با مایک پامپئو وزیر خارجه امریکا مطرح خواهد شد.

فرانسه به مایک پامپئو وزیر امور خارجه امریکا واضح می‌کند که پاریس مخالف خروج یک جانبه امریکا از افغانستان و عراق است.

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه

ژان ایو لودریان وزیر خارجهٔ فرانسه، مخالفت کشورش با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و عراق را در گفتگوی هفتهٔ آیندهٔ خود با همتای امریکایی‌اش در پاریس خواهد گفت.

او به پاسخ سوال خبرنگار شبکه تلویزونی بی اف ام در اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت: «به نظر ما آن‌ها باید این کار را کنند. این چیزیست که من به آن‌ها خواهم گفت.»

حکومت ایالات متحده در ماه اگست سال ۲۰۱۸ آغاز گفتگوهای مستقیم کشورش با طالبان را دستور داد.

به دنبال آن، زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین ایالات متحده در افغانستان و عراق را به حیث نمایندهٔ ویژه وزارت خارجهٔ امریکا برای صلح افغانستان تعیین کرد.

خلیل‌زاد در ۲۹ م ماه فبروری امسال توافقنامه تاریخی میان امریکا و طالبان را امضا کرد.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

بر اساس این توافق‌نامه امریکا متعهد است که تا ماه می سال آینده همه نیروها، پرسونل ملکی غیر دیپلوماتیک به شمول قراردادی‌ها، مربیان نظامی، مشاوران و نیروهای حمایتی خود را از افغانستان خارج کند.

در موافقتنامه همچنان رهایی پنج هزار زندانی طالبان تا دهم ماه مارچ و آغاز مذاکرات مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان آمده بود.

حکومت افغانستان نخست با رهایی این زندانیان مخالفت کرد، اما بعد آن به خاطر برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها پنج هزار زندانی طالبان را رها کرد.

اما تا هنوز نه خشونت‌ها در افغانستان کاهش یافته و نه آتش‌بس برقرار شده، در حالیکه دوماه از آغاز رسمی گفتگوها در دوحهٔ قطر می‌گذرد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت: "حکومت افغانستان ۶ هزار و یک‌صد زندانی طالبان را رها کردند تا طالبان به خشونت پایان دهند و افغان‌ها شاهد یک آتش‌بس سرتاسری و دایمی شوند. ولی متاسفانه طالبان خشونت را افزایش داده‌اند. افغان‌ها، حکومت، جهان اسلام و جهانیان خواستار توقف فوری اعمال خشونت و برقراری آتش‌بس دایمی و سرتاسری اند."

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

در این حال، احمدالله وثیق معاون کمیسیون فرهنگی طالبان هفتۀ گذشته به رادیو آزادی گفت: "به موضوع آتش‌بس زمانی خواهیم رسید که ما به اهداف خود برسیم، عامل عمدۀ جنگ به تمام معنی از بین برود و فضای اعتماد به میان آید و در مذاکرات پیشرفت دیده شود."

آقای وثیق افزود که طالبان جنگ را نسبت به گذشته بسیار کاهش داده‌‌اند و بر شهرهای بزرگ و مراکز حمله نشده ‌است و درگیری‌ها در مناطق دور دست یک عکس‌العمل است.

مایک پامپئو وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه با مانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و همتای فرانسوی خود در پاریس ملاقات می‌کند.

XS
SM
MD
LG