لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۸

افغانستان

نیروهای امریکایی در افغانستان با یافته‌های دو پوهنتون امریکا مخالفت کرد

سانی لگت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان

نیروهای امریکایی در افغانستان، با یافته‌های پوهنتون‌های براون و بوستون ایالات متحده در مورد افزایش تلفات افراد ملکی از زمانیکه در مقررات اشتراک این نیروها در جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۷ نرمش ایجاد شد، ابراز مخالفت کرده.

دگروال سانی لگت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان از طریق وتسآپ به رادیو آزادی گفت، این تحقیقات به اساس اطلاعات قابل بحث و یک طرفه صورت گرفته است. به گفته وی در این بررسی همچنان به تلفات، توسط طالبان و داعش اشاره نشده است.

به اساس این بررسی که تحت عنوان "هزینۀ جنگ" توسط پوهنتون‌های براون و باستن صورت گرفته، تلفات حملات هوایی از ۲۵۰ تن در سال ۲۰۱۶ به ۷۰۰ نفر در سال ۲۰۱۹ رسید که بیشترین تلفات سالانۀ حملات هوایی در ۱۸ سال قبل بود.

بررسی می‌افزاید شمار تلفات افراد ملکی در حملات هوایی نیروهای بین‌المللی متفاوت بوده و به تکتیک‌های مختلف و اولویتی‌های امریکا برای جلوگیری از همچو تلفات ارتباط می‌گیرد.

طور مثال تلفات ناشی از حملات هوایی نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۰۸ میلادی ۵۵۲ تن بود، ولی بعد از آنکه امریکا و متحدانش متعهد به کاهش تلفات ملکی از چنین حملات شدند، این تلفات در سال ۲۰۱۴ به ۱۰۱ تن کاهش یافت.

نیروهای امریکایی در افغانستان و وزارت دفاع ایالات متحده هنوز در مورد بررسی جدید تبصره نکرده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یورش ده‌ها تن بر دفتر یک رادیو محلی در کندز

موقعیت کندز در نقشه افغانستان

ده‌ها تن امروز جمعه (۲۶ جدی) پس از تحریک یک ملا امام بر یک رادیوی محلی در کندز یورش برده، آن را هدف حمله قرار دادند.

محسن احمدی، مدیر مسئول رادیوی «زهره» می‌گوید، ساعت ۱:۳۰ دقیقه پس از چاشت شاهد یورش ده‌ها تن بود که در نتیجه تمامی وسایل تخنیکی این رادیو از بین برده شد.

او ادعا کرده که مهاجمان پس از تحریک یک ملا امام مدرسه فیروز کوهی دست به این حمله زدند.

احمدی به رادیو آزادی گفت این رویداد پس از ادای نماز جمعه رخ داده است.

وی می‌گوید: "ملا امام با نمازگزاران داخل ساختمان رادیو آمده و حمله کردند با آن که دیدن که رادیو نشرات نداشت همان لحظه و ما برای‌شان هم گفتیم اما حمله کردند."

تصویرهای که از سوی رادیو زهره نشر شده، نشان می‌دهد که همه وسایل این رادیو تخریب شده و شیشه‌های ساختمان آن هم شکسته است.

احمدی از مقام‌های حکومتی و نهادهای حامی رسانه‌ها خواسته است که در مورد پیگیری این رویداد جدی اقدام کنند.

خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید، مدرسه فیروز کوهی و ساختمان رادیوی زهره در فاصله ۵۰ متری همدیگر موقعیت دارند.

مقام‌ها: ۴ جنگجوی طالبان در بلخ کشته و ۶ تن دیگر زخمی شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

مقام‌های افغان می‌گویند، در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگجویان گروه طالبان در بلخ به جنگجویان این گروه تلفات وارد کرده.

قول اردوی مستقر در شمال با نشر اعلامیۀ امروز جمعه (۲۶ جدی) گفت، درگیری ناوقت شب گذشته در قریه‌های هیواد و پلاس ولسوالی بلخ ولایت بلخ صورت گرفت که در آن چهار جنگجوی گروه طالبان کشته و شش تن دیگر شان زخمی شدند.

اعلامیه همچنان از بازداشت ۱۰ جنگجوی دیگر خبر داده است.

این اعلامیه ادعا کرده که پس از درگیری قریه‌های هیواد، پلاس پوش، مومندان، خواجه غولک، غندان پایین و غندان بالا از وجود طالبان پاکسازی شدند.

گروه طالبان تا هنوز در رابطه چیزی نگفته است.

طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان همواره از رسانیدن تلفات به همدیگر خبر می‌دهند.

ترمپ: هدف کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان حاصل شده‌است

آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان

دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی امریکا می‌گوید، هدف کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان حاصل شده و به گفتۀ او تعهد اش را برای کاهش شمار این نیروها عملی کرده است.

براساس توافقنامه ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ میان واشنگتن و طالبان، قرار بود امروز جمعه (۱۵ جنوری) شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲،۵۰۰ تن کاهش بیابد، اما ترمپ شمار دقیق سربازان کشورش را که در حال حاضر در افغانستان باقی مانده‌اند، نگفته است.

براساس همین توافقنامه، نیروهای امریکایی تا ماه می امسال بطور کامل افغانستان را ترک خواهند کرد.

ترمپ در بیانیه کوتاۀ دیروز خود در اشاره به آرزوی‌اش برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت که او متعهد است تا جنگ‌های بی پایان را متوقف کند.

ترمپ که در نومبر گذشته دستور کاهش ۲،۵۰۰ نیروی امریکایی را از افغانستان صادر کرده بود دیروز گفت، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به پایین‌ترین سطح آن در ۱۹ سال گذشته رسیده است.

پیش از این کانگرس امریکا با تصمیم رئیس جمهور ترمپ در مورد کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان ابراز مخالفت کرده بود.

حمله طالبان بر یک بیز اردو در غزنی؛ ۷ نیروی دولتی زخمی شدند

موقعیت غزنی در نقشه افغانستان

در نتیجۀ حمله جنگجویان مسلح بر یک بیز اردوی ملی در ولایت غزنی، هفت عسکر زخمی و یک فرد ملکی کشته شده‌اند.

وحیدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی و شورای امنیتی ولایت غزنی امروز (جمعه، ۱۵ جنوری) به رادیو آزادی گفت، این حمله حوالی ساعت ۳ شب گذشته در منطقه نانی در ولسوالی اندر رخ داده است.

به گفتۀ آقای جمعه‌زاده این حمله به عقب زده شده.

ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان ادعا کرده که در این حمله تا ۷۰ عسکر کشته و زخمی شده و به گفتۀ او بخش زیاد این بیز تخریب شده است.

مقام‌های امنیتی افغان، نیز از کشته شدن ۱۲ جنگجوی طالبان در غزنی خبر داده‌اند.

ایمل خان مهمند، سخنگوی قول اردوی تندر صبح امروز به رسانه‌ها گفت، حمله‌های هوایی بر جنگجویان طالبان، صورت گرفته است.

مهمند می‌گوید: "در ولسوالی اندر ۸ جنگجوی طالبان کشته و یک تن زخمی شده، همچنان در ولسوالی قره‌باغ سه جنگجوی طالبان به شمول یک سرگروپ آن‌ها کشته و یک عرداه موتر فولدر آن‌ها نیز از بین رفته است."

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا چیزی نگفته اند.

قول اردوی تندر: ۱۱ جنگجوی طالبان در غزنی کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

مقام‌های امنیتی افغان از کشته شدن ۱۱ جنگجوی طالبان در ولایت در غزنی خبر داده اند.

به گفتۀ قول اردوی تندر، شب گذشته (۲۵ جدی) جنگجویان طالبان بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی‌های اندر و قره‌باغ، حمله کرده‌اند.

ایمل خان مهمند، سخنگوی این قول اردو صبح امروز جمعه (۲۶ جدی) به رسانه‌ها گفت که حمله‌های هوایی بر جنگجویان طالبان، صورت گرفته است.

وی گفت: "در ولسوالی اندر ۸ جنگجوی طالبان کشته و یک تن زخمی شده، همچنان در ولسوالی قره‌باغ سه جنگجوی طالبان به شمول یک سرگروپ آن‌ها کشته و یک عرداه موتر فولدر آن‌ها نیز از بین رفته است."

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا چیزی نگفته اند.

شورای امنیت افغانستان هیئتی را برای بررسی کشته شدن عزت‌الله بیک به غور می‌فرستد

عزت‌الله بیک

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، براساس حکم رئیس جمهور اشرف غنی هیئتی را برای بررسی کشته شدن عزت‌الله بیک یک عضو شورای ولایتی غور در درگیری با نیروهای امنیتی به این ولایت می‌فرستد.

دفتر شورای امنیت ملی شب گذشته (۲۵ جدی) با نشر خبرنامۀ گفت، یک هیئت به رهبری محمد حمید طهماسی سرمفتش نظامی در شورای امنیت ملی عنقریب به غور رفته و ابعاد این حادثه را بررسی می‌کند.

پیش از این شورای امنیت ملی افغانستان در تویترش دیروز گفت که قطعات خاص امنیت ملی در صدد بودند تا عزت‌الله بیک وکیل شورای ولایتی غور عامل ترور عطشان معاون شورای ولایتی و عادل ایماق خبرنگار را بازداشت کند اما عزت‌الله بیک به جای تسلیم شدن به سوی نیروهای عملیاتی آتش گشود و در نتیجه درگیری به قتل رسید.

سفیر ایران در کابل: تهران از مذاکرات صلح برمبنی قانون اساسی حمایت می‌کند

ملاقات میرویس ناب (راست) با بهادر امینیان

بهادر امینیان سفیر ایران در کابل می‌گوید، کشورش بسان گذشته از مذاکرات صلح افغانستان براساس قانون اساسی این کشور و با حفظ دستاوردهای ۲۰ سال اخیر حمایت می‌کند.

امینیان این را در ملاقات دیروزش (۱۴ جنوری) با میرویس ناب معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان گفت.

وزارت خارجه افغانستان با نشر خبرنامۀ از این ملاقات خبر داد و به نقل از سفیر ایران در کابل گفت که تهران با حمایت از روند صلح خواهان تامین صلح دایمی و برقراری آتش‌بس در افغانستان شده است.

براساس این خبرنامه، در این ملاقات برعلاوه روند صلح در مورد تقویت و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری و همکاری‌های ترانزیتی هم صحبت شده است.

در گذشته همواره از روابط نزدیک میان ایران و گروه طالبان گزارش‌های نشر و ادعا شده که تهران از این گروه حمایت نظامی می‌کند.

ایران حمایت نظامی گروه طالبان را رد کرده.

استقبال ولسوال خان چهارباغ فاریاب از افتتاح خط آهن آقینه-اندخوی

افتتاح خط آهن آقینه-اندخوی 

دُرتاج یما خالقی ولسوال خان چهارباغ فاریاب افتتاح خط آهن آقینه-اندخوی را یک اقدام حیاتی خوانده می‌گوید، این کار نه تنها به تجار افغان منفعت می‌آورد بلکه زمینه کاریابی را برای بیش از صدها تن هم فراهم می‌کند.

خط آهن آقینه-اندخوی روز گذشته (۲۵ جدی) از سوی رئیسان جمهور افغانستان و ترکمنستان افتتاح شد.

دُرتاج یما خالقی در صحبت با رادیو آزادی در این مورد گفت: "با افتتاح این پروژه یک تغییر مثبت در صادرات و واردات اموال تجارتی تجار محترم در هر دو کشور به میان خواهد آمد و به صدها و هزارها جوان ما زمینه کاریابی مهیا خواهد شد."

این خط آهن ۳۰ کیلومتر طول دارد که ۲۴ کیلومتر خط آهن اصلی و شش کیلومتر خطوط فرعی در استیشن اندخوی است.

حکومت افغانستان افتتاح خط آهن آقینه-اندخوی را یک گام مهم برای تبدیل شدن افغانستان به چهارراه آسیا خوانده است.

افغانستان تلاش دارد تا با استفاده از این مسیر، از طریق زمین با کشورهای جهان وصل شود.

حنیف اتمر: خشونت‌های باور افغانها را بر مذاکرات صلح کم کرده است

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان و

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان می‌گوید خشونت‌های کنونی و کشته شدن افراد ملکی باور افغانها را بر مذاکرات صلح در دوحه کم کرده است.

آقای اتمر امروز در صحبت تلفونی با ان لیند وزیر امور خارجه سویدن دراین مورد اظهار نگرانی کرده و گفته است که این وضیعت تلاش‌های صلح را به مشکلات و موانع رو به رو کرده می‌تواند.

دو وزیر همچنان در مورد حملات هدفمند بر خبرنگاران و فعالان مدنی ابراز نگرانی نموده و آقای اتمر از سویدن خواسته است که با کشورهای دیگر در کاهش خشونت و رسیدن به آتش بس همکاری کند.

آقای اتمر دیروز در کابل با سفیر اتحادیۀ اروپا نیز چنین نگرانی نشان داده بود.

این دیدارها به گفته مقامات افغان جزو خط مشی حکومت است که می‌خواهد برای پیروزی مذاکرات صلح اجماع منطقوی و جهانی ایجاد شود.

امرالله صالح دستور حذف عدد «۳۹» از پلیت‌های موترها را صادر کرد

آرشیف

امرالله صالح معاون نخست ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید که عدد (۳۹) از پلیت‌های موترها در ریاست ترافیک حذف خواهد شد.

او در جلسه شش‌ونیم‌ بامداد امروز ‌اش پنج‌شنبه (۲۵ جدی) گفته که این تصمیم از بهر این‌که شماری‌ها برای گذشت از این‌ شماره حتا تا ۳۰۰
دالر رشوه می‌پردازند، گرفته شده‌است.

او در صفحه‌ی فیسبوک‌اش نوشته: "از این که عدد ۳۹ به گاو شیری برای بعضی از افراد مخل و کارشکن تبدیل شده است، به ریاست ترافیک هدایت داده می‌شود که در توزیع پلیت برای موترها در سراسر افغانستان این عدد را برای ابد حذف نمایند."

آقای صالح در ادامه گفته که از روز شنبه نباید هیچ‌کسی مجبور به پرداخت رشوه شود.

پیش از این‌ نیز شماری‌ مردم از این موضوع شکایت داشته و گفته‌اند که وسایط حمل‌ونقل با پلیت ۳۹ خرید چندانی در بازارها ندارد و نیز زمینه رشوه‌ستانی را در اداره ترافیک فراهم کرده است.

کار ساخت یک کمپلکس بزرگ زراعتی در کندهار آغاز شد

آرشیف، نمای عمومی شهرک عینو مینه در کندهار

کار ساخت کمپلکس بزرگ زراعتی به هزینه یکصد میلیون دالر در ولایت کندهار آغاز شد.

حشمت‌الله غفوری معین وزارت زراعت و مالداری افغانستان گفته که کمپلکس زراعتی در شش مرحله و در ۱،۱۰۰ جریب زمین در شهرک صنعتی عینو مینه ساخته می‌شود.

در خبر آمده است که این کمپلکس زمینه دسترسی دهقانان به وسایل عصری زراعتی، قرضه‌گیری، پروسس محصولات و ارزش‌دهی به این محصولات در بازارهای جهانی را فراهم خواهد کرد.

مقام‌های وزارت زراعت گفته که کمپلکس‌های مشابه زراعتی در ولایت‌های هرات، بلخ، کابل و ننگرهار نیز ساخته خواهند شد.

رئیسان جمهور افغانستان و ترکمنستان سه پروژه بزرگ را امروز افتتاح کردند

افتتاح خط آهن میان افغانستان و ترکمنستان

رئیسان جمهور افغانستان و ترکمنستان سه پروژه بزرگ خط آهن، انتقال برق و فایبر نوری میان دو کشور را امروز افتتاح کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشست آنلاین در این مورد گفت که این پروژه‌ها اقتصاد و روابط میان دو کشور را بیشتر تقویت خواهد کرد.

خط آهن آقینه-اندخوی، که کار آن تازه به پایان رسیده، انتقال ۵۰۰ کیلووات برق از ترکمنستان به افغانستان و فایبر نوری شامل این سه پروژه است.

حکومت افغانستان تلاش دارد تا این کشور از طریق زمین با کشورهای جهان وصل شود و همچنین مشکل کمبود برق را رفع کند.

وزارت دفاع: از حملۀ موتر بم در ولسوالی قیصار فاریاب جلوگیری شد

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید از حملۀ گروهی موتر بم در ولسوالی قیصار جلوگیری شد.

اعلامیه این وزارت می‌گوید که نیروهای اردوی ملی دیروز (۲۴ جدی) یک موتر مملو از مواد منفجره را که هفت نفر در آن سوار و جلیقه‌های انتحاری بر تن داشتند قبل از رسیدن به هدف شناسایی کرد.

اعلامیه می‌افزاید که همه هفت مهاجم که جنگجویان طالبان بودند در برخورد با نیروهای افغان کشته شدند.

طالبان هنوز درمورد چیزی نگفته اند.

پدر عبدالرووف: اگر حکومت پسرم را رها نکند از طالبان کمک می‌خواهم

راهپیمایی برای رهایی عبدالرووف در بلخ

پدر یک پسر نه ساله که در بلخ اختطاف شده، می‌گوید که اگر حکومت به این قضیه توجه نکند از طالبان خواهان کمک می‌شود.

اختطافچیان در بدل رها کردن عبدالرووف یک میلیون دالر خواسته اند.

پدر وی محمد نبی دیروز (۲۴ جدی) در بلخ به خبرنگاران گفت که حکومت چند نفر را بازداشت کرد ولی سپس به ضمانت رها شدند.

خانواده و اقارب این کودک از مدتی به این‌سو پیشروی مقام ولایت خیمه تحصن برپا کرده‌اند.

مقام‌ها گفته اند که برای ردیابی و بازداشت اختطافچیان تلاش می‌کنند.

نگرانی حنیف اتمر از حمله‌های هدفمند بر خبرنگاران و فعالان مدنی

ملاقات وان برنت، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان (چپ) با محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان

محمد حنیف اتمر وزیر خارجۀ افغانستان نگرانی عمیق خود را نسبت به حمله‌های هدفمند بر خبرنگاران و فعالان مدنی ابراز داشت.

آقای اتمر در ملاقات دیروز خود (۲۴ جدی) با وان برنت سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل از تلاش‌های این اتحادیه بخاطر حمایت از ساختارهای دموکراتیک ستایش کرد.

اعلامیه وزارت خارجه از قول سفیر اتحادیه اروپا گفت که آن‌ها از وضعیت جاری در افغانستان آگهی دارند و از اجماع منطقه‌ای و جهانی برای رسیدن به صلح در این کشور حمایت می‌کنند.

قتل‌های هدفمند که در کابل و چندین شهر دیگر صورت گرفته، واکنش حامیان حقوق بشر و سازمان‌های مختلف را بدنبال داشته است.

حکومت و نیروهای امریکایی طالبان را مسئول این حمله‌ها می‌دانند ولی طالبان این اتهام را رد می‌کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG