لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۶

دیلی میل: هزار ترجمان افغان نیروهای بریتانیایی در افغانستان برکنار شده اند


شماری از روزنام های جهان
  • دیلی میل

روزنامۀ دیلی میل می‌نویسد، بیش از هزار ترجمان افغان نیروهای بریتانیایی در افغانستان برکنار شده اند.

به نوشتۀ روزنامه، از میان ۲۸۵۰ ترجمان، قرارداد‌های ۳۵ درصد آن‌ها فسخ شده، بی‌آن که حق دفاع از خود‌شان را داشته باشند.

روزنامه به درخواست‌ها برای تحقیق در مورد برکناری ترجمان‌های افغان نیز اشاره کرده، برکناری‌های که به نوشتۀ روزنامه از دسمبر ۲۰۰۱ تا آگست ۲۰۱۴ صورت گرفته است.

دیلی میل می‌نویسد، اگر این ترجمان‌ها بگویند که بخاطر کار با نیروهای بریتانیایی با تهدید طالبان رو به رو هستند، در مورد منتقل شدن‌شان به بریتانیا غور نمی‌شود.

در ادامه آمده است، ده‌ها تن از ترجمان‌ها پس از حدود ۱۲ ماه خدمت به دلایل انضباطی بشمول نافرمانی، حمل تلفون‌های همراه، خشونت و سوء رفتار جنسی از وظیفه سبکدوش شده اند.

اما به نوشتۀ روزنامه، شماری از ترجمان‌ها این اتهام را نپذیرفته اند.

  • یورو ایشیا ریویو

نشریۀ یورو ایشیا ریویو در مطلب نوشته است، جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده با چالش‌های گستردۀ سیاست خارجی ناآشنا نیست.

نشریه می‌نویسد، در سال ۲۰۰۹ او و بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده مسئولیت‌های سنگین، از جنگ عراق و افغانستان گرفته تا رسیدگی به تغییر اقلیم را پذیرفتند.

نشریه می‌نویسد، امروز بار مسئولیت‌های جو بایدن نسبت به ۱۲ سال پیش به مراتب بزرگ‌تر و پیچیده‌تر است.

در ادامه اشاره شده به همه‌گیری ویروس کرونا، روسیه، ایران، کوریای شمالی و نیز ادامۀ بی‌ثباتی در افغانستان.

تصمیم‌گیری در بارۀ آیندۀ حضور نیروهای امریکایی در افغانستان مشمول برنامه‌های ادارۀ نو ایالات متحده به رهبری بایدن خواهد بود.

تعدادی از اعضای کانگرس ایالات متحده با اشاره به ادامۀ خشونت‌ها در افغانستان، نسبت به خروج زودهنگام نیروهای امریکایی از افغانستان هشدار داده اند.

کریس میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده در هفدهم ماه نومبر اعلام کرد که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا پانزدهم ماه جنوری از ۴۵۰۰ تن به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

هنوز روشن نیست ادارۀ جو بایدن که قرار است در ۲۰ ماه جنوری سوگند وفاداری یاد کند، در مورد طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده چه تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG