لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۳۶

نگرانی خانواده بسم‌الله عادل از مداخلهٔ زورمندان محلی در پرونده قتل وی


بسم‌الله عادل ایماق، مدیر مسئول رادیو صدای غور در شهر فیرز کوه

خانوادۀ بسم‌الله عادل، خبرنگار محلی در غور می‌گوید که نگران مداخلۀ زورمندان محلی برای رهایی افراد بازداشت شده در پیوند به قتل وی است.

با گذشت ۱۰ روز از زمان ترور بسم‌الله عادل ایماق، مدیر مسؤول رادیوی صدای غور در ولایت غور، خانوادۀ او از بازداشت دو تن در پیوند به قتل وی خبر می‌دهد.

لالاگل عادل، برادر بسم‌الله عادل به رادیوی آزادی می‌گوید که امنیت ملی غور ۲ تن را در پیوند به قتل برادرش بازداشت کرده است.

به گفتۀ او، زورمندان محلی در تلاش رهایی افراد بازداشت شده هستند.

لالاگل عادل گفت: "زورمندان محلی صدر در صد در تلاش رهایی این افراد هستند. حتا برخی حرف‌های دیگری است که امنیت ملی به ما گفت که شما تحت تاثیر این افراد قرار نگیرید چون آنان می‌خواهند که چند تن دیگر را نیز ترور کنند."

یک منبع امنیتی که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهند نام‌شان گرفته شود، بازداشت دو تن را در پیوند با قتل آقای عادل تایید می‌کنند.

برادر بسم الله عادل می‌گوید که افراد بازداشت شده باید به کابل انتقال داده شوند تا پروندۀ قتل برادرش بدون مداخلۀ زورمندان محلی پی‌گیرد شود.

مسؤولان امنیتی محلی و وزارت داخله در بارۀ بازداشت این دو تن چیزی نمی‌گوید، اما می‌گویند که موضوع تحت بررسی آنان قرار دارد.

از سوی دیگر کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغانستان نیز می‌گوید که پس از بررسی‌های ابتدایی افراد بازداشت شده در پیوند با قتل بسم‌الله عادل ایماق باید به کابل انتقال یابند و پرونده‌ی او در کابل بررسی شود.

صدیق‌الله توحیدی، مسؤول دادخواهی این کمیته به رادیوی آزادی گفت که به دلیل ضعف‌های اداره‌ی محلی غور این پرونده باید در کابل پی‌گیری شود و افراد بازداشت به گونۀ علنی محکمه شوند.

صدیق‌الله توحیدی
صدیق‌الله توحیدی

توحیدی می‌گوید: "وقتی که پرونده رسماً به سارنوالی غور سپرده شد، طبیعی است که ما این مساله را با لوی سارنوالی افغانستان در میان خواهد گذاشتیم و تقاضای ما هم این است که این گونه پرونده‌ها باید در کابل مورد تحقیق قرار گیرد و به محکمه سپرده شود."

به گفتۀ آقای توحیدی در گذشته‌ها نیز برخی پرونده‌های قتل و خشونت علیۀ خبرنگاران بدون اطلاع رسانی به مردم و نهادهای حامی خبرنگاران بسته شده است و آنان پس از این اجازۀ چنین کاری را نمی‌دهند.

بسم‌الله عادل ایماق، خبرنگار و مسؤول رادیوی صدای غور به تاریخ دوازدهم جدی در حومۀ شهر فیروز کوه از سوی افراد مسلح ناشناس با ضرب گلوله کشته شد.

او در کنار کار خبرنگاری فعال مدنی نیز بود.

XS
SM
MD
LG