لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۶

عضو گفت‌وگوهای صلح: موضوع‌های پیشنهادی به هیئت طالبان ارائه شده است


آرشیف: هیئت حکومت افغانستان

یک عضو هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفته که این هیئت موضوع‌های پیشنهادی خود برای گفتگو بر سر آن در گفتگوهای صلح به هیئت گروه طالبان ارائه کرده است.

یک عضو هیئت گفتگوکننده جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه گفته که این هیئت برنامه مذاکرات را ترتیب داده است.

این عضو هیئت که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به رادیوی آزادی گفت که در این برنامه اولویت گفت‌وگوهای صلح برای ادامه این گفت‌وگوها تعیین شده و در اختیار هیئت طالبان قرار گرفته است.

منبع می‌افزاید که هیئت طالبان تا حال برنامه خود را به جانب دولت ارائه نکرده و دلیل آن احتمالاً ادامه مشوره‌های درونی است.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تأیید کرده که نشست‌های داخلی نمایندگان درباره تعیین موضوع‌های مورد بحث در مذاکرات صلح هنوز ادامه دارد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

از سوی دیگر، عزیزالله دین‌محمد معاون شورای عالی مصالحۀ ملی گفته که صلاحیت تهیه و ترتیب برنامه و تعیین اولویت‌های گفت‌وگوهای صلح به هیئت مذاکره‌کننده داده شده است.

عزیزالله دین‌محمد معاون شورای عالی مصالحۀ ملی
عزیزالله دین‌محمد معاون شورای عالی مصالحۀ ملی

او افزود: "آتش‌بس، چگونگی نظام و دیگر خدمات اجتماعی که هیئت مذاکراتی ما روی آن تفاهم دارند و در آنجا روی این موضوعات گفت‌وگو می‌کنند. یعنی هر دو طرف تلاش می کنند که روی اولویت ها مشترک گفت‌وگو کنند و به تفاهم برسند."

در همین حال، اسکات موریسن امروز در یک گفت‌وگوی تلفونی با محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان خواستار اعلام آتش‌بس از سوی طالبان شده و افزوده که این گروه باید خواست مردم را بپذیرد.

این در حالی است که مذاکره‌کنندگان دولت و طالبان پس از یک وقفه چهارروزه دیروز با هم دیدار کردند.

اگرچه جزئیات گفتگوهای دیروز مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد که تعیین موضوع‌های مذاکرات و توافق بر سر آن مطرح شده باشد.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید: "شام روز گذشته میان رئیس‌ها و برخی اعضای تیم‌های مذاکراتی هر دو طرف نشستی برگزار شد. در این نشست روی آجندا بحث شد و روی تنظیم نشست‌های بعدی هم گفت‌وگو شد."

در همین حال ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان با هم دیدار کردند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتر خود نوشته که دو طرف درباره اجرای توافقنامۀ امریکا و طالبان و رهایی زندانیان طالبان گفت‌وگو کردند. این گروه رهایی زندانیانش را بخشی از این توافقنامه عنوان می‌داند.

این در حالی است که به‌تازگی امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری با آزادی زندانیان طالبان مخالفت کرده است.

آقای صالح در گزارش جلسه امنیتی ساعت شش و نیم نوشته که دلیل افزایش قتل‌های هدفمند رهایی زندانیان طالبان است.

او افزوده: "دستگیر شده‌ها بلبل‌گونه اعتراف می‌نمایند، ولی تمام امیدشان این است که روزی بی‌مجازات واقعی رها می‌شوند. این معضل باید حل گردد و یکی از نکات اساسی خواهد بود که تروریستی که دستگیر می‌شود باید اعدام گردد."

این در حالی است که حکومت افغانستان بر اساس توافقنامۀ امریکا با طالبان بیش از پنج هزار زندانی طالبان را از بند رها کرد تا حسن نیت خود را در مورد مذاکرات صلح نشان دهد، اما حالا معاون نخست رئیس جمهوری پشیمان به نظر می‌رسد.

در این اواخر شماری از مقام‌های دیگر دولت افغانستان نیز گفته‌اند که برخی طالبان زندانی رها شده دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند، ادعایی که طالبان آن را رد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG