لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۱۹

ولسی جرگه: از واقعیت گفت‌وگوهای صلح اطلاع دقیق نداریم


مراسم افتتاحیه مذاکرات میان افغان ها در دوحه

شماری از نمایندگان ولسی جرگه افغانستان در نشست امروز چهارشنبه (اول دلو) مجلس با اظهار نگرانی از چگونگی روند گفت‌وگوهای صلح در دوحه از ادامه خشونت همزمان با گفت‌وگوهای صلح دوحه انتقاد کردند.

به گفته آنان، این گفت‌وگوها تا کنون دستاورد چندانی نداشته و هر روز در افغانستان مردم قربانی خشونت‌ها می‌شوند.

آنان خواهان برقراری هرچه زودتر آتش‌بس و پایان خونریزی شدند.

نفیسه عظیمی و‌ گل احمد همدرد دو عضو این جرگه در این نشست گفتند: "ما از تیم‌ مذاکره‌کننده انتظار داشتیم‌ که حداقل به توافق نسبی برسند که متاسفانه تا حال آنها هیچ‌ دستاوردی نداشته‌اند. اگر آنها دستاوردی می‌داشتند، امروز ما شاهد صلح‌‌ نسبی در افغانستان می‌بودیم."

"حداقل شدت جنگ‌ کم‌ شود. طالبان هم می‌فهمند و همه مردم این را می‌فهمند که قربانی اصلی این‌جنگ مردم عام هستند. هیچ پسر رهبر سیاسی در این جنگ ضرر ندیده‌است."

آنان با بیان‌ نگرانی از بگومگوها در باره تشکیل حکومت موقت گفتند که ایجاد حکومت موقت راه حل نیست و باید دستاوردهای چند سال گذشته از میان نرود.

میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه افغانستان
میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه افغانستان

میر رحمان رحمانی رئیس این جرگه در این‌ نشست افزود که مذاکرات صلح در دوحه به‌گونه‌ای جریان دارد که مردم افغانستان و نهادهای ملی به ویژه ولسی‌جرگه از واقعیت آن اطلاع دقیقی ندارند: "آن‌چه که از طریق رسانه‌ها و سخنگویان، بعضی از اعضای هیئت شنیده می‌شود، این است که جانب طالبان اراده‌ای برای ادامه مذاکرات و به نتیجه رسیدن مذاکرات نداشته و طالبان هنوز صلح را به عنوان یک هدف و ایجاد مشارکت سیاسی با جبهه جمهوریت ندارند. جانب حکومت هم متاسفانه برای فراهم‌آوری زمینه مساعد برای صلح تلاش نمی‌کند."

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

از سویی هم شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که پایان جنگ در افغانستان از اولویت‌های هیئت حکومت است و همچنین مردم افغانستان را از جریانات صلح آگاه می‌کنند.

فریدون خوزون سخن‌گوی این شورا روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت: "ما این را مکلفیت و وظیفه خود می‌دانیم که مردم افغانستان و شورای ملی را با تمام‌ جهت‌ها و بزرگان کشور را از جریانات صلح وقت به وقت آگاه بسازیم و در کمیته رهبری شورای عالی مصالحه که روسای هر دو مجلسین شورای ملی عضوش است از سوی داکتر صاحب عبدالله این‌ها با خبر می‌شوند و در جریانات قرار دارند."

این نگرانی ولسی‌جرگه در حالی است که هیئت مذاکراتی افغانستان می‌گویند آنان آماده گفت‌وگوها هستند اما طالبان حاضر به گفت‌وگو نمی‌شوند اما طالبان تا کنون در این‌ مورد چیزی نگفته‌اند.

با این همه برخلاف آن‌چه مردم از روند صلح انتظار داشتند، هر روز انفجار ماین‌های مقناطیسی، ترورهای هدف‌مند و جنگ‌ها از مردم قربانی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG