لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۲

افغانستان

یک قاضی امروز در ننگرهار کشته شد

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

مردان مسلح ناشناس امروز چهارشنبه (۱۵ دلو) یک قاضی را در شهر جلال‌آباد مرکز ننگرهار به ضرب گلوله کشته اند.

خبرنگار رادیو آزادی در محل خبر داد که قوماندانی امنیه ننگرهار در معلوماتی که به رسانه‌ها فرستاده گفته که قاضی حفیظ‌الله عضو دیوان تجارت محکمۀ استیناف صبح امروز هدف گرفته است.

قاضی حفیظ از منزلش راهی دفتر کارش بود که در منطقه هده چپرهار در ناحیه چهارم شهر بر او شلیک شد.

عاملان این رویداد موفق به فرار شدند.

تاکنون کسی مسئولیت رویداد را به عهده نگرفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

امریکا: تمام گزینه‌ها در مورد سرنوشت عساکر باقیمانده در افغانستان روی میز است

آرشیف، نیروهای امریکایی در ولایت هلمند

ایالات متحده امریکا می‌گوید، تمامی گزینه‌ها در مورد سرنوشت ۲،۵۰۰ نظامی این کشور در افغانستان روی میز قرار دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا گزارش داده که گفته است تا هنوز هیچ‌گونه تصمیم در مورد خروج کامل این نیرو‌ها در اول ماه می از افغانستان صورت نگرفته.

اظهارات روز یکشنبه (۱۷ حوت) حکومت امریکا در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش‌ها، آنتونی بلینکن وزیر خارجۀ ایالات متحده نامۀ را برای رئیس جمهور افغانستان فرستاده و در آن خواهان تسریع پروسۀ صلح افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد شده.

ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی تأیید کرد که رئیس جمهور غنی این نامه را دریافت کرده اما جزئیات در مورد محتویات نامه داده نشده است.

آنتونی بلینکن در نامه‌اش گفته که حکومت امریکا با شریکانش و کشور‌های منطقه در سطح بالا به تلاش‌های دیپلوماتیک ادامه خواهد داد تا در همکاری با سازمان ملل متحد، زمینۀ مصالحه فراهم و راه‌ها برای آتش‌بس دایمی و همه جانبه هموار شود.

کمیسیون انتخابات پیش‌نویس تعدیل قانون انتخابات را به وزارت عدلیه فرستاد

ارشیف، د افغانستان د ټاکنو خپلواک کمېسیون کارکوونکي د انتخاباتي چارو د ترسره کولو پر مهال

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پس از یک ماه نظرسنجی‌، قانون انتخابات را تعدیل و پیش‌نویس آنرا برای تکمیل مراحل تصویب، به وزارت عدلیه فرستاده است.

اورنگزیب، رئیس این کمیسیون روز دوشنبه (۱۸ حوت) به خبرنگاران گفت که طرح تغییر قانون انتخابات را در پی رایزنی با احزاب سیاسی، فعالان مدنی، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان و نمایندگان بنیاد بین‌المللی انتخابات در افغانستان تهیه کرده است. به گفته او، این طرح شامل ۱۸ فصل و ۱۲۰ ماده است.

به گفته رئیس کمیسیون انتخابات، این طرح پس از وزارت عدلیه برای تصویب به شورای ملی افغانستان فرستاده خواهد شد.

استفاده از شناسنامه‌های الکترونیکی در تهیه فهرست رای‌دهندگان در قانون انتخابات، کمک نهادهای دولتی، استقلال مالی کمیسیون، آگاهی‌دهی عامه، تغییر در سیستم انتخاباتی مجلس نمایندگان، شمار کرسی‌های شوراهای ولایتی، استفاده از فناوری در انتخابات، مدیریت نتایج انتخابات، بخشی از تغییراتی هستند که به گفته مسئولان کمیسیون در این قانون وارد شده.

قانون فعلی انتخابات بر اساس فرمان ریاست جمهوری نافذ شده که نه تنها از سوی نهادهای مربوط بلکه از سوی محمداشرف غنی رئیس جمهور و شورای عالی مصالحه ملی مورد انتقاد قرار گرفته است.

در همین حال، محمدنعیم اصغری، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به رادیو آزادی گفت که برخی از پیشنهادهای این سازمان در اصلاح قانون انتخابات در نظر گرفته شده است، اما شماری از پیشنهادها در نظر گرفته نشده است.

او گفت: "تعدادی از نکات یا سفارش‌های ما در پیش‌نویس در بخش تعدیل قانون انتخابات در نظر گرفته شد. اما مواردی که آنها را نیاز می‌دانیم و تغییر باید بیاید پس از آنکه کمیته تقنین وزارت عدلیه کار خود را روی آن آغاز کرد، ما خواستار تامین عدالت خواهیم شد."

کمیسیون مستقل انتخابات گفته که به برگزاری انتخابات شورای ولایتی و ولسی جرگه در ولایت غزنی به گونه کامل آماده است، اما چشم به راه تصمیم دولت در باره آمادگی‌های امنیتی و بودجه برای برگزاری آن است.

۴۶۸ هزار دوز واکسین آسترازنکا از هند به کابل رسید

واکسین ویروس کرونا

محموله چند صد هزاری واکسین ویروس کرونا امروز (۱۸ حوت) از هند به کابل رسید.

ائتلاف بین‌المللی کواکس برای تحویل‌دهی این واکسین به افغانستان تعهد سپرده بود.

وزارت صحت عامه امروز دوشنبه در یک خبرنامه گفت، ۴۶۸ هزار دوز واکسین آسترازنکا، در یک پرواز از شهر ممبئی هند، به میدان هوایی کابل رسید.

بر اساس خبرنامه، افغانستان نخستین کشور در آسیای جنوبی است که واکسین کواکس را به دست می‌آورد.

ائتلاف کواکس که واکسین ویروس کرونا را برای کشور‌های نیازمند کمک می‌کند، وعده داده که سه میلیون دوز واکسین ویروس کرونا را با افغانستان کمک خواهد کرد.

روند تطبیق واکسین ویروس کرونا در افغانستان حدود دو هفته پیش آغاز شد. ۵۰۰ هزار دوز واکسین هم که از سوی شرکت آسترازنکا ساخته شده، از سوی هند با افغانستان کمک شده.

نشست سیاسیون افغانستان و پاکستان در کابل به پایان رسید 

کنفرانس امن و ثبات در کابل

نشست دو روزه شماری از سیاسیون افغانستان و پاکستان در کابل به پایان رسید.

در این نشست، علاوه بر مقام‌های افغان، شماری از سیاسیون و فرهنگیان خیبر پختونخواه و بلوچستان اشتراک کرده بودند. آوردن امنیت در دو سوی خط دیورند، بحث اصلی این نشست بود.

رئیس جمهور اشرف غنی به اشتراک کننده‌های این نشست گفت که تلاش می‌کند، امنیت و ثبات در دو طرف خط دیورند برقرار شود.

مجیب لحاظ رئیس دفتر وزیر سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان در مورد سخنرانی رئیس جمهور غنی امروز (۱۸ حوت) گفت: "رئیس جمهور در جریان سخنرانی به اشتراک کننده‌های نشست کابل گفت، برای به میان آوردن وضعیتی کار می‌شود که هم در پختوانخواه و هم در این سوی مرز، امنیت، صلح و ثبات برقرار شود."

نشست دو روزه سیاسیون افغانستان و پاکستان، از سوی وزارت سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان میزبانی شد.

یوناما: تقویت زنان برای صلح پایدار در افغانستان مهم است

زنان در ولایت هرات به حمایت از نیروهای امنیتی افغان و تامین صلح در کشور راه پیمایی کردند. February 8, 2021

نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، پروسه صلح، زنان پیشتاز افغان را به میدان می‌کشاند تا آن‌ها به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان وارد گفت‌وگو شوند و از حل صلح آمیز بحران در کشور شان حمایت کنند.

دیبرا لاینز امروز دوشنبه (۱۸ حوت) به مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان این را در یک اعلامیه گفته است.

او افزوده که تقویت زنان و حضور گسترده آن‌ها، برای صلح پایدار و عادلانه خیلی مهم است تا در نتیجه حقوق تمامی افغان‌ها در آن مصون بماند.

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل متحد، سال ۲۰۲۱ برای افغانستان فرصت تاریخی صلح پایدار را که به نفع تمامی شهروندان این کشور باشد، مساعد می‌سازد.

دیبرا لاینز افزوده که زنان باید در سطح تصمیم‌گیری‌ها برای صلح در افغانستان، نقش برجسته ایفا کنند اما او تاکید کرده که زنان برای این کار به حمایت تمامی قشرهای جامعه، دولت و جامعه بین‌المللی نیاز دارند.

قول اردوی تندر: شش جنگجوی طالبان در لوگر کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان در جریان یک عملیات نظامی 

قول اردوی ۲۰۳ تندر، از کشته شدن شش تن از جنگجویان طالبان در ولایت لوگر خبر می‌دهد.

ایمل مهمند سخنگوی این قول اردو گفت که تلفات دیشب (۱۷ حوت) در منطقۀ الوزی مرکز ولایت لوگر به طالبان وارد شد.

مهمند می‌گوید: "منسوبین لوای سوم قول اردوی تندر، در همکاری با نیروهای کوماندو شب گذشته عملیات پاکسازی را علیه طالبان در مربوطات منطقه الوزی در مرکز ولایت لوگر انجام دادند که در نتیجه ۶ تن از شورشیان کشته شدند."

مهمند افزود که در عملیات به نیروهای افغان و غیرنظامیان تلفاتی وارد نشده است.

تا اکنون طالبان در مورد این عملیات چیزی نگفته اند.

وزیر اقتصاد: زنان افغان در تولید محصولات از توانایی عالی برخوردار هستند

کریمه حامد فاریابی، وزیر اقتصاد افغانستان

وزیر اقتصاد افغانستان می‌گوید که زنان افغان در تولید محصولات افغانی از توانایی عالی برخوردار هستند.

کریمه حامد فاریابی وزیر اقتصاد کشور امروز (۸ مارچ) در نشست به مناسبت تجلیل از روز جهانی زن روی حل مشکلات زنان در بخش تجارت و سرمایه‌گذاری تاکید کرد.

خانم فاریابی همچنین گفت تا کنون ۵۴ هزار خانم در سرمایه‌گذاری‌های کوچک فعالیت می‌کنند و تلاش‌ها برای گسترش و توسعه کارهای آنان ادامه دارد.

وی افزود زنان افغان در بخش تولید محصولات افغانی از توانایی خاص برخوردار هستند، اما به دلیل نبود امکانات مالی آنان نمی‌توانند در این بخش بیشتر فعالیت کنند.

عدم دسترسی به سرمایه‌گذاری‌ها، نبود مکان مناسب و نبود بازار مناسب برای فروش تولیدات‌شان از جمله مشکل‌هایی هستند که زنان تجارت‌پیشه با آن مواجه هستند.

تاکید وزارت زراعت افغانستان بر عملی‌سازی پروژه‌های اقتصادی برای زنان

سبزخانه ساخته شده توسط وزارت زراعت و مالداری در ولایت بامیان 

وزارت زراعت و مالداری افغانستان به مناسبت هشتم مارچ روز جهانی زن، بر عملی شدن برخی پروژه‌های اقتصادی برای زنان تاکید می‌کند.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه (۸ مارچ) به رادیو آزادی گفت که وزارت زراعت در کنار بخش‌های دیگر برای تقویت و رشد اقتصادی زنان نیز کار می‌کند.

آقای رستمی افزود این وزارت به هدف تقویت رشد اقتصادی زنان برای هزاران زن در بخش زراعت زمینه‌های کاری را فراهم کرده است.

به گفته آقای رستمی، ساخت سبزخانه‌ها، باغچه‌های خانگی، ایجاد مرکزهای تولید و بسته‌بندی محصولات زراعتی مشمول این پروژه‌ها است که در کنار فراهم‌سازی زمینه‌های کاری برای زنان سبب رشد اقتصاد آنان هم می‌شود.

شکایت آموزگاران زن در غور از بی‌توجهی حکومت به مشکلات‌شان

یکی از مکتب‌های دولتی در ‌ولایت غور

معلمان زن در غور از مشکلات‌شان شکایت دارند.

ماه‌گل غفوری یکی از معلمان زن در ولایت غور است. وی می‌گوید، بی‌توجهی به معلمان، معاش اندک، نبود سرپناه، فضای سنتی جامعه و نبود کودکستان در محل کار، معلمان زن را به مشکلات جدی روبرو کرده است.

معلمان در مکاتب دولتی از هفت الی ۱۰ هزار معاش دارند.

مسوولان معارف غور نیز می‌پذیرند که آموزگاران مشکلات زیادی دارند و به مشکلات‌شان توجهی که باید می‌شد، نشده است.

به گفته آنان، شش سال پیش محلی را به مساحت ۴۲۲ نمره زمین در غرب شهر فیروزکوه برای شهرک معلمین مشخص کردند، اما بر سر این زمین ادعای حقوقی صورت گرفت.

پیش از این بارها معلمان در غور به دلیل عدم توزیع شهرک معلمین و کمبود معاش و امتیازات خود دست به اعتصاب کاری زده‌اند.

یوناما: برای دستیابی به صلح، زنان در صدر تصمیم‌گیری قرار گیرند

آرشیف، شماری از زنان افغانستان در لویه جرگه مشورتی صلح در کابل

یک مقام ملل متحد در افغانستان می‌گوید که برای دستیابی به صلح که به گفتۀ او آیندۀ روشن را به تمام افغان‌ها به ارمغان آورد، زنان باید در صدر و مرکز تصمیم گیری قرار داشته باشند.

در بیانیۀ که از سوی یوناما یعنی دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان به مناسبت روز جهانی همبستگی زنان نشر شده به نقل از الیتا میلر نمایندۀ ادارۀ زنان ملل متحد در افغانستان همچنان گفته شده که زنان در این کشور با وجود موانع اجتماعی قابل توجهی جرات می‌کنند تا رهبر شوند.

امروز دوشنبه ۸ مارچ ، روز جهانی همبستگی زنان است.

این روز در حالی فرا می‌رسد که زنان در افغانستان هنوز هم با خشونت و مشکلات گوناگون رو به رو هستند.

در تازه‌ترین مورد، سه کارمند زن تلویزیون انعکاس در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار سه شنبۀ هفتۀ گذشته در دو حملۀ جداگانه کشته شدند.

پیش از آن دست کم چهار زن دیگر شامل دو قاضی، یک داکتر و یک مجری تلویزیون انعکاس در حمله‌های هدفمند کشته شده بودند.

طالبان: نسخهٔ از طرح جدید امریکا برای افغانستان را دریافت کرده‌ایم

شماری از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که این گروه نیز نسخۀ از طرح امریکا را به دست آورده است.

محمد نعیم دیشب (۱۷ حوت) به رادیو آزادی گفت که دربارۀ این طرح پس از بررسی آن ابراز نظر خواهند کرد.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان هفـتۀ گذشته در سفری به کابل با رهبران حکومت افغانستان و شماری از چهره‌های سیاسی دیدار کرد و طرحی را به هدف تسریع روند صلح افغانستان ارائه کرد.

او سپس به دوحه پایتخت قطر رفت و در آنجا با نمایندگان طالبان و اعضای هیئت مذاکراتی دولت افغانستان دید.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز در کابل به خبرنگاران گفت که این طرح عمدتاً روی چگونگی تقسیم قدرت متمرکز است.

بازسازی بیش از ۳۶۰ کیلومتر جاده توسط وزارت فواید عامه افغانستان

آرشیف

وزارت فواید عامه افغانستان می‌گوید، در نظر دارد بیش از ۳۶۰ کیلومتر جاده را بازسازی کند.

این اقدام، جزء از برنامه" یک خبرخوش در هر صد روز" است که با راه اندازی آن، هر سه ماه یک پروژه تکمیل می‌شود.

خلیل احمد امید سخنگوی وزارت فواید عامه شام یک‌شنبه (۱۷ حوت) به رادیو آزادی گفت که در برنامه فعلی جاده‌ها در ولایت‌های مختلف افغانستان بازسازی خواهند شد.

او می‌گوید: "وزارت فواید عامه، ۳۶۴ کیلومتر جاده را در سه ماه آینده به بهره برداری می‌سپارد و کار ساختن جادۀ حلقه‌یی کابل هم در این سه ماه آغاز می‌شود."

در پروژه فعلی وزارت فواید عامه، جاده شرنه – انگور اده، بخشی از جاده کندهار – سپین بولدک، جادۀ سپین بولدک – شورآبک، بخشی از شاهراه هرات – بادغیس و جاده شبرغان – سرپل شامل اند.

وزارت امور زنان نهادهای فعال در زمینه تقویت زنان را ارزیابی می‌کند

آرشیف، شماری از زنان افغانستان در یک سیمینار آموزشی در پکتیا

وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید، تلاش می‌کند تمامی نهادهای را که مشغول فعالیت در تقویت زنان استند، ارزیابی کند.

رویا دادرس سخنگوی وزارت، به مناسبت هشتم مارچ روز همبستگی زنان جهان، به رادیو آزادی گفت که اکثریت فعالیت‌ها در گذشته به شکل پراگنده صورت گرفته است.

بانو دادرس می‌گوید: "وزارت امور زنان تصمیم به این دارد که همه موسسات ملی و بین‌المللی که در راستای زنان فعالیت می‌کنند، باید برای وزارت امور زنان جوابگو باشند و تحت نظر و پالیسی وزارت زنان حرکت کنند. چون در گذشته فعالیت‌های زیادی در راستای زنان شده، اما از این که فعالیت‌ها پراگنده بوده، ما نتوانستیم بهبود خیلی کلیدی در وضعیت زنان ایجاد کنیم."

سخنگوی وزارت امور زنان افزود، در سال ۱۳۹۹ برای تقویت فعالیت‌های زنان تلاش‌های قابل توجه صورت گرفت و مشکلات آن‌ها در مجموع کمتر بود.

با این هم قتل‌های هدفمند به نگرانی زنان در افغانستان افزوده است.

زلمی خلیل‌زاد با وزیر خارجه هند درباره روند صلح افغانستان گفتگو کرد

زلمی خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان با اس‌جی شنکر وزیر خارجه هند روی پیشرفت‌ها در گفتگوهای صلح بحث کرده است.

آقای جی شنکر روز یک‌شنبه (۱۷ حوت) در توییتر نوشت که خلیل‌زاد به او زنگ زد و هر دو در مورد پروسه صلح افغانستان گفتگو کردند.

او افزوده که دو جانب به تماس‌ها برای بحث روی این پروسه خواهند داد.

زلمی خلیل‌زاد هفته گذشته نخستین سفرش به عنوان نماینده ویژه برای صلح افغانستان در اداره رئیس جمهور جو بایدن را از کابل آغاز کرد و با رهبران و مقام‌های افغان دید.

سپس او به دوحه رفت و در مورد گفتگو روی پروسه صلح افغانستان با مقام‌های دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار کرد.

احمد یوسف نورستانی والی سابق هرات محکوم به حبس شد

احمد یوسف نورستاني

محکمه ابتدائیه رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری می‌‌گوید احمد یوسف نورستانی والی پیشین ولایت هرات و هفت تن از شرکای جرمی اش به اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی، محکوم به حبس و پرداخت جبران خساره شدند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این محکمه امروز شنبه (۱۷ حوت) نشر شده آمده که احمد یوسف نورستانی در قضیه سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی به مدت (دو سال و شش ماه) حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده است.

این محکمه گفته که هفت تن از مقام‌های فعلی و پیشین ولایت هرات در قضیه شراکت در سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی هر یک را به مدت ( دو – دو سال و شش – شش ماه) حبس تنفیذی غیاباً محکوم به مجازات کرده است.

در اعلامیه آمده که حکم محکمه به حضور داشت سارنوال مؤظف و مساعد حقوقی طرفین قضیه طور غیابی در مورد شان صادر شده است.

همچنان گفته شده که مطابق فقره ۲ ماده ۱۴ کود جزا متهمین به پرداخت جبران خساره وارده به دولت که مبلغ ۸۶۷۱۲۰ افغانی می‌شود طور علی السویه محکوم به مجازات شده اند.

محکوم شده‌ها تا حال در مورد این حکم محکمه چیزی نگفته اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG