لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۳

ساعات آغازین روز در کابل به "ساعات خطر" معروف شده است


آرشیف، تصویر از یک انفجار در شهر کابل
  • گاردین

روزنامه گاردین نوشته که با نزدیک شدن مهلت برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، گروه طالبان از فرصت استفاده می‌کند و شمار قربانیان جنگ در این کشور روزانه افزایش می‌یابد.

روزنامه به نقل از مادری به نام غزل حبیبیار نوشته که پس از شنیدن خبر انفجار در نزدیک مکتب پسر خردسالش دست و پایش به لرزه در آمده است.

او به گاردین گفته که چرا آنان باید بین آموزش و محافظت از فرزندان خود یکی را انتخاب کنند.

در ادامه آمده که اکنون در کابل روزها به این صورت آغاز می‌شوند، ساعاتی آغازین روز که مردم را نگران ساخته و به "ساعاتی خطر" معروف شده.

صادق الکوزی دانشجوی ۲۲ ساله به روزنامۀ گاردین گفته که او چند باری شاهد انفجار بوده و هر روز به این می‌اندیشد که نوبت کشته شدن کی خواهد بود.

نقاط مختلف افغانستان به ویژه پایتخت کابل اخیراً شاهد انفجار ماین‌های مقناطیسی بوده که بیشتر از خبرنگاران، کارمندان دولتی و فعالان مدنی قربانی گرفته.

گاردین در ادامه نوشته که بیشتر حملات ماین‌های مقناطیسی بین هفت و نیم تا نه و نیم صبح زمانی رخ می‌دهد که جاده ها بیروبار اند.

اما هیچ کسی یا گروهی مسئولیت بیشتر این حملات را به عهده نمی‌گیرد. داعش مسئولیت برخی از حمله را پذیرفته. مقام‌های حکومت افغانستان بار ها گروه طالبان را مسئول این حملات خوانده اند. اما طالبان رد کرده و بار ملامتی را بر گردن حکومت انداخته اند.

هئیت مذاکره کننده دولت افغانستان از ماه سپتمبر ۲۰۲۰ به این‌سو به طور وقفه‌ای سرگرم مذاکره با گروه طالبان در دوحه قطر بوده. اما از سطح خشونت‌ها در این کشور کاسته نشده.

روزنامه گاردین همچنان در مقاله دیگری در مورد یک فلم نوشته.

این فلم رابطه یک زن جوان با مردی مسنی را به تصویر می‌کشد که هدف آن به چالش کشیدن وضعیت کلیشه‌ای زنان افغان خوانده شده، که به باور نویسنده همواره ضعیف و سرکوب شده نشان داده شده اند.

این فلم که " کابل جان" نام دارد، روایتی از زندگی یک فلمبردار زن است که عاشق مردی مسن، متأهل و خبرنگار می‌شود.

شهربانو سادات گردانندۀ این فلم است.

داستان فلم تقریباً از تجربۀ شخصی خود خانم سادات برگرفته شده.

او به روزنامۀ گاردین گفته که می‌خواهد تعریف جدیدی از افغانستان را در بازارهای فیلم به تصویر بکشد.

شهربانو گفته می‌شود در میان غم و اندوه عشق و خنده را نیز دریافت.

XS
SM
MD
LG