لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۷

افغانستان

نگرانی ده‌ها نهاد حامی ژورنالیستان از ادامه قتل‌های هدفمند در افغانستان

شماری از خبرنگاران در محل یک انفجار در کابل. February 20, 2021

ده‌ها نهاد حامی ژورنالیستان از قتل‌های هدفمند در افغانستان عمیقاً اظهار نگرانی کرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان و چهل سازمان مدافع آزادی بیان و رسانه‌ها از سرتاسر جهان در این مورد به سازمان ملل متحد نامۀ سرگشاده فرستاده اند.

امضاء کنندگان نامه هشدار داده اند که این روند بر فضای مدنی آسیب پذیر، آزادی رسانه‌ها و حقوق دموکراتیک مرتبط با آن در افغانستان تأثیر مخربی می‌گذارد. آنان از شورای امنیت ملل متحد خواسته اند که در این زمینه به طور فوری اقدام کند.

در این نامه گفته شده که بعد از امضای توافق صلح بین امریکا و طالبان در سال ۲۰۲۰، حداقل ۱۱ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند که بسیاری‌شان به خاطر کارشان و به طورعمدی هدف قرار گرفته‌اند.

مسئولیت برخی از این حمله‌ها را گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش پذیرفته.

در این میان مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان گفته که در یک‌ سال گذشته بیش از ۱۰۰ مورد خشونت با زنان خبرنگار را ثبت کرده که بیش از ۲۰ آن در پایتخت اتفاق افتاده.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مقام‌های محلی: ولسوالی بلخ در محاصره طالبان قرار دارد

ولسوالی بلخ ولایت بلخ

ولسوالی بلخ ولایت بلخ در محاصره طالبان مسلح قرار دارد.

محمد یونس ستانکزی، ولسوال بلخ به رادیو آزادی گفت طالبان امروز چاشت پس از تصرف ولسوالی چهاربولک به بخش‌هایی از ولسوالی بلخ هجوم آورده اند.

ولسوال افزود هرچند نیروهای تازه‌نفس به این ولسوالی اعزام شده و خطر سقوط آن وجود ندارد.

اما او گفت هراس از این است که طالبان با استفاده از سلاح های سنگین به دست آمده دولت از ولسوالی چهاربولک علیه نیروهای افغان در بلخ استفاده نکنند.

ولسوال بلخ خواهان حمایت هوایی اردو ملی شد.

مقام های امنیتی در بلخ از صحبت در مورد جنگ جاری با طالبان و تسلیمی نیروهای شان به این گروه سکوت اختیار کرده اند.

رئیس جمهور غنی با معاون دفتر یوناما در افغانستان گفت‌وگو کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

میتی کنودسِن معاون دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان با رئیس جمهور اشرف غنی در بارهٔ مشکلات پناهجویان گفت‌وگو کرد.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما در حساب تویترش نوشته که کنودسِن همچنان در مورد مردمانی‌که مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند نیز بحث کرده.

یوناما همچنان خواستار پایان بخشیدن به خشونت‌های جاری و صلح و آشتی در افغانستان شده.

امروز روز جهانی پناهنده است.

وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان می‌گوید که حدود شش و نیم میلیون افغان در ۷۰ کشور جهان به عنوان مهاجر و پناهجو زندگی می‌کنند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با نمایندگان طالبان در قطر گفتگو کرده است

ملاعبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با نمایندگان طالبان در باره دوام ماموریت این اتحادیه، پروسه صلح و دیگر مسایل در قطر گفتگو کرده.

توماس نیکلسن سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان درحساب تویترش نوشته که او با ملاعبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه در این موارد صحبت کرده.

همزمان، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که نمایندگان طالبان در این دیدار در بارۀ حفظ دیپلوماتان و کارکنان سازمانهای خیریه و نهادهای بین‌المللی اطمینان داده اند.

پیش از این، سرپرست نمایندگی اتحادیۀ اروپا برای افغانستان روند کنونی مذاکرات صلح را کُند خوانده و ابراز نگرانی کرده بود.

وزارت خارجۀ افغانستان: پاکستان طالبان را به گفتگوهای صلح بامفهوم تشویق کند

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجهٔ افغانستان

وزارت خارجهٔ افغانستان می‌گوید که انتظار دارد که پاکستان با استفاده از نفوذش طالبان را برای گفتگو های صلح با مفهوم تشویق کند.

گران هیواد سخنگوی این وزارت امروز یکشنبه این را در پیامی به‌رسانه‌ها گفته است: "ما متیقن هستیم که حکومت پاکستان برای تشویق به هدف آغاز مذاکرات معنادار، پروسه صلح و پیروزی روند صلح و همچنان نفوذ بر آنها وسایل مؤثری در دست دارد."

پیش از این شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته بود که رهبران طالبان در پاکستان نه بلکه در داخل افغانستان اند.

وزارت صحت: می‌خواهیم کمبود آکسیجن در شفاخانه‌های کوید-۱۹ حل شود

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

وزارت صحت عامهٔ افغانستان گفته که کمبود آکسیجن در شفاخانه‌های کوید-۱۹ در أفغانستان مشکلی است که آنان می‌خواهند حل شود.

دستگیر نظری سخنگوی وزارت صحت عامه امروز به رادیو آزادی گفته که آنها تلاش می‌کنند تا این کمبود را از طریق کشور‌های همسایه تکمیل کنند.

او گفت: "به کمک دو تاجر خیراندیش ما در شمال ۱۲۰۰ بالون آکسیجن از طریق تاجیکستان و ازبیکستان وارد افغانستان شد، همچنان ما از پاکستان شاهد وارد شدن بالون‌های آکسیجن و تجهیزات و لوازم بودیم."

او همچنان گفت که دیشب دو تانکر آکسیجن مایع از ایران به افغانستان رسید و همچنان وزارت صحت عامه تعدادی از بالون‌های آکسیجن را برای ولایات غربی افغانستان از ایران خریداری کرده است.

در ضمن وزارت صحت عامه می‌گوید که ده دستگاه تولید آکسیجن که یونیف به افغانستان کمک کرده بود، اکنون رسیده و به زودی در ده ولایت نصب می شوند.

بر أساس آمار وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته ۹۳ نفر در اثر بیماری کوید ۱۹ در افغانستان جان باخته اند و مجموع قربانیان این بیماری تاکنون در این کشور به ۴ هزار نفر می رسند.

وزارت دفاع افغانستان: ۱۴۷ جنگجوی طالبان در ۲۴ گذشته کشته شدند

آرشیف

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در حمله‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۷ شورشی طالبان کشته شده‌اند.

این حمله‌ها در ۸ ولایت افغانستان راه اندازی شده است.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز (۳۰ جوزا) به رادیو آزادی گفت: "در نتیجه ۱۴۷ شورشی کشته شده و بیشتر از ۱۰۰ تن دیگر آن‌ها زخم برداشتند. در کنار این ده‌ها ماین جا به جا شده در کنار سرک توسط این نیروهای خنثی ساخته شده‌اند."

طالبان تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

گفتگوهای صلح در دوحه جریان دارد و خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حال تکمیل شدن است، اما خشونت‌ها در افغانستان شدت گرفته است.

ملاقات سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان با ملا برادر در قطر

ملاعبدالغنی برادر٬ معاون گروه طالبان

توماس نیکلسن٬ سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان و ملاعبدالغنی برادر معاون گروه طالبان و رئیس دفترسیاسی این گروه در قطر شام دیروز (۲۹ جوزاا) در دوحه ملاقات کردند.

این را نیکلسن و محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امروز یک‌شنبه (۳۰ جوزا) در حساب توییتر شان گفته اند.

نیکلسن گفته که آن‌ها روی پروسه صلح افغانستان گفتگو کرده‌اند.

پیش از این، نیکلسن، سرپرست نمایندگی اتحادیۀ اروپا برای افغانستان به آژانس خبررسانی رویترز گفت که زمان مذاکرات در گذر است و هم‌زمان با ادامۀ خروج سربازان خارجی از افغانستان مذاکرات صلح باید سرعت داده شود.

نمایندۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان روند کنونی مذاکرات صلح را کُند خوانده٬ ابراز نگرانی کرد.

انتخابات پارلمانی زودهنگام ارمنستان امروز برگزار شد

انتخابات پارلمانی ارمنستان

ارمنی‌ها در انتخابات پارلمانی زود هنگام امروز (۲۰ جون) به پای صندوق‌های رای رفتند.

صدراعظم نیکول پاشینیان در واکنش به گردهمایی‌های اپوزیسیون و مخالفت با حکومت به خاطر امضای آتش‌بس با آذربایجان در ماه نومبر پارسال، برگزاری این انتخابات را اعلام کرد.

این انتخابات به دنبال بحران سیاسی یک ماهه پس از شکست نیروهای ارمنستان در جنگ شش هفته‌ای در خزان سال گذشته برسر ناگورنو قره باغ با آذربایجان راه اندازی شده است.

در این انتخابات بیش از ۲٬۰۰۰ مرکز رای‌دهی در سراسر ارمنستان باز شده. نزدیک به دو میلیون و شش صد هزار نفر واجد شرایط رای‌دهی در ارمنستان اند.

توقع می‌رود که نتایج ابتدایی انتخابات تا آخر امروز اعلام شود. اما اعلام نتایج نهایی شاید روزها و حتی هفته‌ها را در بر گیرد.

در این انتخابات ۲۱ حزب و ۴ ایتلاف اشتراک دارند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رقابت میان حزب پاشینیان و ایتلاف تازه به وجود آمدهٔ رئیس جمهور سابق ارمنستان رابرت کوچاریان تنگاتنگ است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ مرگ عبدالله مقری را یک "ضایعه هنری" خواند

عبدالله مقری٬ هنرمند شناخته شدهٔ افغانستان

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان مرگ عبدالله مقری هنرمند شناخته شدهٔ افغان را یک ضایعه هنری خوانده.

مقری به بیماری کووید-۱۹ مبتلا بود و در نتیجه این بیماری در یکی از شفاخانه‌های شهر کابل جان داد.

صابر مهمند سخنگوی این وزارت گفت: "مرگ مقری را برای خانواده و همه دوستدارانش تسلیت می‌گویم."

مقری صدها آهنگ رزمی و ملی سروده و هنر وی دوستدارن زیادی دارد.

اخیرا شمار قربانیان ویروس کرونا در افغانستان به طور روز افزون روبه افزایش بوده و به گفتهٔ وزارت صحت عامهٔ افغانستان موج سوم این ویروس سراسر کشور را فرا گرفته.

یک مرکز تولید لبنیات در دایکندی ساخته می‌شود

آرشیف

یک مرکز تولید لبنیات به ارزش نزدیک به شش میلیون افغانی در ولایت دایکندی ساخته می‌شود.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری امروز (۳۰ جوزا) به رادیو آزادی گفت که این مرکز تولیدی لبنیات در ولسوالی خدیر ولایت دایکندی ساخته می‌شود.

رستمی افزود: "این مرکز به هدف افزایش پروسس لبنیات ساخته می‌شود که نزدیک به شش میلیون افغانی از بودجه دولت در آن به مصرف می‌رسد."

اوی گفت که این مرکز پروسس لبنیات در مدت سه ماه تکمیل و به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

وزارت زراعت و مالداری می‌گوید، افغانستان ظرفیت خوب برای تولید لبنیات دارد‌. مقام‌های این وزارت به گونه مثال از ولایت دایکندی یاد می‌کنند که بیشتر ساکنان آن از همین طریق خانواده‌های‌شان را مالی تمویل می‌کنند.

به گفته آقای رستمی، در آینده نیز برنامه دارند که مرکزهای مشابه پروسس لبنیات در ولایت‌های دیگر را نیز افتتاح کنند.

وزارت داخله: نمی‌گذاریم که مناطق از دست‌رفته در کنترول طالبان باقی بماند

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله

وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی نمی‌گذارند که مناطق از دست رفته برای همیشه در کنترول طالبان باقی بماند.
طارق آرین سخنگوی این وزارت امروز (یکشنبه، ۳۰ جوزا ) گفت که پلان‌ها برای بازپس‌گیری ولسوالی‌های که ادعا شده طالبان تصرف کرده، ترتیب شده و به گفتهٔ وی نیروهای در سنگر گرم از مواضع شان دفاع می‌کنند.

در حالی از پلان ها برای باز پس گیری ولسوالی های تصرف شده توسط طالبان سخن گفته می شود که منبعی که نخواست به خاطر حساسیت موضوع از او نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت، ولسوالی چهاربولک بلخ صبح امروز به دست طالبان سقوط کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان این را تأیید کرده است.

وزارت مالیه: ۱۰۱ میلیون یورو در بودجه ملی افغانستان اضافه می‌شود

آرشیف

انتظار می‌رود تا ده روز دیگر کمک حدود ۱۰۱ میلیون یورو در بودجه ملی افغانستان اضافه شود.

رفیع تابع، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به رادیو آزادی گفت که این کمک بر اساس تعهدات کنفرانس جینوا در اختیار دولت افغانستان قرار می‌گیرد.

آقای تابع گفت که امروز (۳۰ جوزا) نشست به رهبری رئیس عمومی هماهنگی، نظارت و گزارش‌دهی میان وزارت مالیه، اتحادیه اروپا و نمایندگان باصلاحیت اداره‌های تطبیق‌کننده در این مورد برگزار شد.

او گفت که در این نشست گزارش اخیر پیشرفت‌های دولت در اجرای اصلاحات تعهد شده بررسی شد و قرار است که یک نقل این گزارش در مدت یک هفته به گونه رسمی به نماینده سیاسی اتحادیه اروپا فرستاده شود.

ضعف اقتصادی و امنیت مانع فعالیت کارمندان رسانه‌یی در خوست

آرشیف، شماری از خبرنگاران محلی در خوست

کارمندان رسانه‌ها در خوست می‌گویند، علاوه بر امنیت، اقتصاد ضعیف مانع فعالیت آن‌ها شده است.

مقام‌ها و کارمندان رسانه‌های این ولایت دیروز (شنبه، ۱۹ جون) در یک سیمینار در خوست ابراز نگرانی کردند که اگر مشکل‌های موجود برطرف نشود، بسیاری رسانه‌ها مسدود خواهد شد.

شهزاده الله حمیدی، خبرنگار "رادیو چنار" در خوست، با اشاره به مشکل‌های اساسی رسانه‌های محلی به رادیو آزادی گفت: "اولین مورد مشکلات اقتصادی است، رسانه‌ها ساختمان ندارند و در محلات کرایی جابجا شده‌اند."

در حال حاضر در ولایت خوست چهار تلویزیون محلی، ۱۴ رادیو و شماری از رسانه‌های چاپی فعالیت دارند.

پیشرفت در بخش رسانه‌های آزاد از دستاوردهای مهم ۲۰ سال گذشته در افغانستان محسوب می‌شود.

شهرزاد اکبر: تخریب تاسیسات عامه جنگ برای نابودی یک سرزمین است

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ادامۀ خشونت‌ها و تخریب تاسیسات عامه را جنگ برای نابودی یک سرزمین خوانده است.

شهرزاد اکبر، رئیس این کمیسیون دیروز (شنبه، ۱۹ جون) در توییتر خود نوشته که گزارش‌های تخریب تاسیسات عامه، تیرباران اسیران، محاصره اقتصادی ولسوالی‌ها. این اعمال طالبان در تناقض روشن با آموزه‌های دینی و حقوق بشردوستانه‌ای بین‌المللی است.

به گفته شهرزاد اکبر، ادامه این اعمال نشانگر نیت به نابودی کامل منابع انسانی و زیر بنای افغانستان، یعنی جنگ برای نابودی آینده یک سرزمین خواهد بود.

اخیراً ویدیوی در شبکه‌های اجتماعی نشر و در آن ادعا شد که جنگجویان طالبان در حال تخریب ساختمان ولسوالی انار درۀ ولایت فراه دیده می‌شوند.

طالبان در مورد این ویدیو چیزی به رسانه‌ها نگفته اند، اما در گذشته گفته بودند که تاسیسات عامه را تخریب نمی‌کنند.

والی پکتیا: برای حفظ جان مردم از ولسوالی میرزکه عقب‌نشینی شد

محمد حلیم فدایی، والی پکتیا

والی پکتیا می‌گوید که به خاطر مصوونیت جان مردم از ولسوالی میرزکه عقب نشینی شده است.

محمد حلیم فدایی دیروز (شنبه، ۱۹ جون) در یک کنفرانس خبری در شهر گردیز مرکز پکتیا گفت: "تجمع نیروهای ما در اطراف ولسوالی میرزکه و خارج شدن از آن منطقه، به منظور نجات مردم و جلوگیری از تلفات افراد ملکی بوده است."

طالبان طی سه هفته گذشته، برای تصرف این ولسوالی جنگ‌ها را شدت بخشیده‌اند و به هردو جانب تلفات وارد شده است.

ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان به رسانه‌ها گفته که آن‌ها شب گذشته ولسوالی میرزکه را تصرف کرده و شماری از وسایط و اسلحه نیز بدست آن‌ها افتاده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG