لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۰

اشرف غنی: دوام جنگ گروه طالبان هیچ نوع مشروعیت ندارد


محمد اشرف غنی رئیس جمهور و بانوی اول افغانستان رولا غنی در ارگ ریاست جمهوری

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که صلح حق اساسی افغانان است، اما ده‌ها سال می‌شود که این حق از آنان گرفته شده.

رئیس جمهور غنی که امروز یکشنبه در مراسمی به مناسب سال نو خورشیدی و نوروز در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می‌کرد، بر اولویت صلح پایدار تأکید کرد، اما گفت که این صلح باید منجر به پایان خونریزی در کشور شود.

اما آقای غنی گفت که چنین صلح به عزم راسخ، آینده‌نگری و وحدت ملی بستگی دارد.

رئیس جمهور غنی همچنین بر جنگ جاری در کشور اشاره کرد و گفت که طالبان برای دوام این جنگ هیچ گونه مشروعیتی ندارد: "مگر چه‌کسی مشروعیت داده که اولاد افغان را هدف قرار دهید؟ همیشه برادر خود، خواهر خود و خانۀ خود را تباه می‌کنید. بس است، بیایید یکدیگر را بپذیریم، این وطن را به گونۀ مشترک آباد کنیم، امن بسازیم و دست‌هایمان را به دورش بند کنیم. بالای شما صدا می‌زنم که وسیلۀ استعمال خارجی‌ها جور نشوید، افغان هستید دیگر افغانان را بپذیرید، دیگر افغانان شمار را پذیرفتند."

رئیس جمهور غنی خطاب به طالبان گفت که به عنوان افغان دیگر افغانان را بپذیرند و دیگر وسیلۀ دست دیگران نشوند.

اما طالبان می‌گوید که این گروه در پیوند به صلح متعهد است و تطبیق توافق‌نامۀ دوحه یک راه حل برای پایان دادن به جنگ کنونی است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه از سوی دیگر حکومت افغانستان را به ایجاد مانع بر سر راه صلح متهم می‌کند.

در همین حال رولا غنی، بانو نخست افغانستان اظهار امیدواری کرد که در سال جدید خورشیدی جنگ به پایان برسد.

رئیس جمهوری افغانستان به پیشواز از بهار یک نهال در محوطه ارگ ریاست جمهوری غرس کرد
رئیس جمهوری افغانستان به پیشواز از بهار یک نهال در محوطه ارگ ریاست جمهوری غرس کرد

"امیدوارم که سال جدید را با صلح، امنیت و به دور از جنگ و درگیری آغاز کنیم و دیگر جنگ و ویرانی سال گذشته تکرار نشود."

بانو غنی سال نو را به عنوان فرصتی برای مردم به یاد می‌آورد تا زندگی خود را مانند بهار سبز کنند.

اشرف غنی و بانوی اول در حال دیدن از نمایشگاه صنایع افغانستان که به پیشواز از نوروز در محوطه ارگ ریاست جمهوری برگزار شده است
اشرف غنی و بانوی اول در حال دیدن از نمایشگاه صنایع افغانستان که به پیشواز از نوروز در محوطه ارگ ریاست جمهوری برگزار شده است

در همین حال رئیس جمهور غنی از اجرای تعدادی از پروژه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای بهبود زندگی افغان‌ها در سال جدید خورشیدی خبر داد و گفت که تطبیق این پروپزه‌ها به زودی اعلام خواهد شد.

با این حال وی با بیان اینکه مدیریت آب‌های افغانستان در سال ۱۴۰۰ در اولویت قرار دارد، گفت که ساخت شماری از بندهای بزرگ در این سال آغاز می‌شود.

جشن نوروز و سال نو امسال به شیوه‌ای جدید در ارگ ریاست جمهوری بزرگداشت شد که در این مراسم تولیدات افغانی نیز به نمایش گذاشته شده بود.

XS
SM
MD
LG