لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۹

سفیر افغانستان در واشنگتن با دو تن دیگر متهم به اختلاس شدند


رویا رحمانی سفیر افغانستان در واشنگتن

محمدهمایون قیومی وزیر مالیه و مشاور پیشین رئیس جمهور، رویا رحمانی سفیر افغانستان در واشنگتن و شاه‌محمد سرگند، مشاور پیشین رئیس جمهور به اختلاس بیش از ۷۱۹ هزار دالر امریکایی در پروژه ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن متهم شده‌اند.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان به رادیو آزادی گفت که دوسیه تحقیق در این مورد به محکمه فرستاده شده است.

در این حال احمدفهیم قویم، سخنگو و رئیس مطالعات حقوقی و قضایی ستره محکمه به رادیو آزادی گفت: ​"قضیه مورد نظر چندی قبل به محکمه مربوطه از سوی سارنوالی ارسال شده بود که بعد از تحقیقات هیئت قضایی محکمه مربوط به نسبت موجودیت بعضی از خلاها و نقایص در تحقیق و در دوسیه، دوسیه ذریعه قرار قضایی به سارنوالی مربوطه غرض رفع خلاها و نقایص ارسال شده است."

سفارت افغانستان در واشنگتن
سفارت افغانستان در واشنگتن

این موضوع را سارنوالی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری بررسی کرده است.

این در حالی است که محمداشرف غنی در ماه میزان سال ۱۳۹۹ شاه‌محمد سرگند و شانزده مشاور خود را از وظیفه برکنار کرد و تشکیلات آنرا از بین برد.

رادیو آزادی تلاش کرد تا در مورد این قضیه با کسانی که لوی سارنوالی آنها را متهم می‌داند، صحبت کند اما موفق نشد.

با این حال، شاه‌محمد سرگند به خبرگزاری پژواک گفته که در موضوع پولی این پروژه دخیل نیست و تنها بخاطر ساخت این دیوار برخی مشوره‌های فنی به رئیس جمهور داده است.

محمدهمایون قیومی وزیر پیشین مالیه به سارنوالی گفته که موضوع ساخت دیوار سفارت افغانستان در امریکا را به سبب فشارها، تنها شامل برنامه کار کمیسیون تدارکات کرده بود و رئیس جمهور به اداره تدارکات سفارش کرد تا پروسه پروژه یاد شده را سرعت بخشد.

وی افزود: "اما این به این معنی نیست که در ارزیابی پروسه کم‌کاری شود."

همچنین سارنوالی بخاطر گرفتن جزییات بیشتر چهار استعلام دیگر را از طریق ایمیل با همایون قیومی و آقای سرگند شریک کرده، اما گفته می‌شود که پاسخی دریافت نکرده است.

همایون قیومی وزیر مالیه پیشین افغانستان
همایون قیومی وزیر مالیه پیشین افغانستان

اما وزارت خارجه افغانستان در باره اظهارات رویا رحمانی نوشته که خانم رحمانی بیمار است و برای پاسخ گفتن به یک هفته وقت نیاز دارد.

در ماه سرطان سال گذشته خبرگزاری پژواک گزارش داد که دیوار سفارت افغانستان در امریکا به طول ۷۰ متر با هزینه ۱.۸ میلیون دالر امریکایی بازسازی شده است.

همچنین در این گزارش آمده بود که این دیوار حدود ۲۱ برابر بالاتر از مقدار هزینه پیشنهادی نخستین شرکت داوطلب ساخته شده و در هر متر مربع آن حدود ۸۶۹۴ دالر امریکایی مصرف آمده است.

XS
SM
MD
LG