لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۷

دفتر تیکای هرات در همایشی روابط میان افغانستان و ترکیه را بررسی کرده است


همایش بررسی روابط تاریخی، فرهنگی و سیاسی میان افغانستان و ترکیه در هرات.

پیش از برگزاری نشست برنامه‌ریزی شده در مورد صلح افغانستان در استانبول، دفتر تیکا ترکیه در نشستی درهرات روابط تاریخی، فرهنگی و سیاسی میان افغانستان و ترکیه را به بررسی گرفته است.

مسئول دفتر تیکا می‌گوید که ترکیه برای برقراری صلح در افغانستان تلاش می‌کند و توقع دارد که نشست صلح استانبول در ماه اپریل به ختم جنگ در این کشور منجر شود.

دفتر آژانس انسجام وهمکاری ترکیه، تیکا، در هرات، نشستی را در مورد روابط افغانستان و ترکیه از منظرهای تاریخ، فرهنگ سیاست و توسعه برگزار کرده است.

علی ارغون چنار، مسئول دفتر تیکا در هرات می‌گوید که کشورش برای برقراری صلح در افغانستان هم تلاش می‌کند.

علی ارغون چنار، مسئول دفتر تیکا در هرات (راست)
علی ارغون چنار، مسئول دفتر تیکا در هرات (راست)

او گفت: "باید صلح در افغانستان بیاید و بدون صلح هیچ چیز کاملاً در افغانستان مثبت نمی‌شود."

بیش از صدسال از آغاز روابط دیپلماتیک میان افغانستان و ترکیه می‌گذرد.

داود عرفان، آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید ترکیه می‌تواند نقشی مهمی را در برقراری صلح در افغانستان بازی کند. او به این باور است: "اگر واقعا ترکیه در نشست استانبول موفق شود که یک نقشه راه صلح در افغانستان ترسیم کند که دوباره به جنگ برنگردیم، یکی از بزرگترین تصمیم یا ابتکار سیاست خارجی ترکیه در طول تاریخ‌اش است که بیرون از مرزهایش می‌تواند میوه بدهد."

همایش بررسی روابط تاریخی، فرهنگی و سیاسی میان افغانستان و ترکیه در هرات.
همایش بررسی روابط تاریخی، فرهنگی و سیاسی میان افغانستان و ترکیه در هرات.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا چند هفته قبل در نامۀ قاطعی به رییس جمهور غنی برگزاری نشست صلح در مورد افغانستان در ترکیه را مطرح کرده بود.

او گفته بود که نشستی به سطح عالی در ترکیه به هدف نهایی شدن توافق صلح برگزار شود. قرار است این نشست در همین ماه برگزار شود اما تاریخ دقیقش هنوز مشخص نیست.

مجید صمیم، استاد رشتۀ شرعیات پوهنتون هرات امیدوار است که ترکیه برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح کار کند. او به رادیو آزادی بیشتر گفت: "اگر ترکیه نشست صلح را هم میزبانی و هم میانجی‌گری کند، با توجه با نفوذی که در میان گروه‌های مختلف افغانی دارد، ما امیدوار هستیم و همچنین این توقع می‌رود که گفتگوهای صلح موفق شود و همان آرزویی که مردم افغانستان دارند، به آن دسترسی پیدا کنیم."

حالا بیشتر از هر زمانی بسیاری در افغانستان منتظرند ببینند که آیا نشست ترکیه خواهد توانست جنگ طولانی در افغانستان را پایان دهد یا اینکه حداقل از میزان خشونت ها در این کشور بکاهد.

XS
SM
MD
LG