لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۶

محب: طالبان هنوز به تصرف قدرت از طریق زور می‌اندیشند


آرشیف: شماری از جنگجویان گروه طالبان

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان گفته که طالبان هیچ تغییری نکرده‌اند و هنوز به تصرف قدرت از طریق زور می‌اندیشند.

در حالی که تلاش‌های صلح نسبت به هر زمان دیگر در سطح ملی و بین‌المللی افزایش یافته، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان گفته که طالبان هیچ تغییری نکرده‌اند.

حمدالله محب روز شنبه در نشست خبری با مقام‌های رده اول امنیتی این کشور گفت که طالبان سیاست را نیاموخته‌اند و بیشتر به جنگ و زور باور دارند.

آقای محب تاکید کرد که هیئت صلح طالبان حتی در میز مذاکره نیز به توهین رهبران افغانستان پرداختند.

او افزود: "زمانی که هیئت مذاکراتی دولت رفت و با طالبان نشست، طالبان جز اهانت و اینکه نشان دهند هیچ تغییری نکرده‌اند و جز قدرت هیچ چیزی نمی‌خواهند، برای بحث چیزی دیگری نداشتند. همان مردمی هستند که افغان‌ها را می‌کشند و تاسیسات را ویران می‌کنند. در نشست اخیر روسیه نیز آنها به رهبران افغان توهین کردند."

آقای محب اما تاکید کرد که طالبان به زور هرگز به قدرت نخواهند رسید و یگانه راه مناسب برای حل معضل افغانستان گفتگو است.

در همین حال، یاسین ضیا و حیات‌الله حیات سرپرستان وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان گفتند که شب گذشته طالبان در چندین ولایت حمله کردند اما عقب زده شدند.

از سوی دیگر، احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی گفت که طالبان به صلح باور ندارند و در حال گرفتن آمادگی برای حمله‌های بیشتر هستند.

احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

او افزود: "طالبان در حال گرفتن آمادگی برای جنگ هستند و هیچ اراده‌ای برای صلح ندارند. برنامه آنها این است که در بخشهای گوناگون جنگ‌ها را افزایش دهند. گراف خشونت‌ها بالا بوده و در حال افزایش است."

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان چنین اظهارات را رد کرد و به رادیو آزادی گفت که هیئت مذاکراتی آنها به هیچکس اهانت نکرده اند و تلاش می‌کنند که به جنگ جاری افغانستان راه حل مناسب دریافت شود.

این در حالی است که به گفته مقام‌های افغان درگیری‌ها در چندین ولایت افغانستان ادامه دارد و قتل‌های هدفمند نیز در کابل و شماری ولایت‌ها افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG