لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۵

فارن پالیسی: روسیه در آسیای جنوبی قدرت نمایی می‌کند


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

فارن پالیسی

نشریۀ فارن پالیسی مطلبی را تحت عنوان " روسیه در آسیای جنوبی قدرت نمایی می کند." نشر کرده.

نویسندۀ مطلب مایکل گوگلمن معاون بخش جنوب آسیا در مرکز پژوهشی ویلسن در واشنگتن است.

در مطلب می‌خوانیم که سفر هفتۀ گذشته سرگئی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه به هند و پاکستان تلاش مسکو را برای افزایش نفوذش در منطقه نشان می‌دهد.

در مطلب فارن پالیسی آمده که نفوذ اخیر روسیه در منطقه شامل میانجیگری در گفت‌وگو‌های مرزی میان هند و چین و همچنان نقش فزاینده‌اش در پروسۀ صلح افغانستان را با سهم‌گیری عمدۀ پاکستان در بر می‌گیرد.

نشریه می‌نویسد که سه دهه پس از خروج شوروی سابق از افغانستان، مسکو به یک بازیگر اصلی در پروسۀ صلح افغانستان مبدل شده.

روسیه طی دو سال گذشته چندین نشست را در مورد صلح افغانستان میزبانی کرده و نشست اخیر ماه گذشته در مسکو برگزار شد.

در این نشست در کنار هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان، نمایندگان امریکا، چین و پاکستان هم اشتراک کرده بودند اما هند حضور نداشت.

ضمیر قابلوف نمایندۀ روسیه برای افغانستان با لاوروف در سفر به هند همراه بود.

وزیر خارجۀ روسیه در دیدار از هند خواستار نقش برجستۀ دهلی نو در روند صلح افغانستان شد.

در مطلب آمده که اسلام آباد بنابر داشتن روابط نزدیک با طالبان، نسبت به دهلی جدید خیلی در پروسه صلح افغانستان دخیل است.

لانگ وار ژورنال

نشریۀ آنلاین لانگ وار ژورنال در مطلبی می‌نویسد که شبکۀ القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی منتظر بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان اند.

نشریه به اظهارات کارشناسان در مورد ارزیابی ادارۀ جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در بارۀ خروج نیروها از افغانستان اشاره کرده است.

لانگ وار ژورنال نوشته که اگر به دَور و بَر دنیا نگاهی انداخته شود دیده می‌شود که گروه‌های تندرو در همه جا از غرب افریقا تا جنوب شرق آسیا جنگ می‌کنند.

در ادامۀ مطلب آمده که القاعده، طالبان، داعش و گروه‌های دیگر جنگ چریکی را به پیش می‌برند و به طور منظم حملات را انجام می‌دهند.

نشریه به نقل از بیل روجیو کارشناس بنیاد دفاع و دموکراسی نوشته که اگر طالبان از فرصت که از سوی اداره رئیس جمهور جو بایدن برای حل سیاسی معضلۀ افغانستان فراهم شده استفاده کنند، سود خواهند بُرد.

او گفته در صورتیکه طالبان با ادامه حضور نیروهای امریکایی در افغانستان برای یک مدت دیگر توافق کنند، در بدل آن یک سلسله امتیازات را از حکومت‌های امریکا و افغانستان به دست خواهند آورد.

XS
SM
MD
LG