لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۱

ایجاد کتابخانه در زندان بامیان ابتکار فرهنگیان این ولایت


زندانیان در حال مطالعه در زندان ولایت بامیان

شیر محمد ۲۹ ساله هشت سال می‌شود که در ولایت بامیان زندانی است. او در گوشه‌ای نشسته و سرگرم خواندن دیوان اشعار اقبال لاهوری است.

او می‌گوید از کتاب‌خوانی لذت می‌برد: "زندگی خودش پیچ و خم زیاد دارد. کتاب هم همین‌طور، هر کتاب به آدم یک چیز جدید، شیوه زندگی بهتر و اخلاق خوب یاد می‌دهد. این کتاب‌های را که اینجا آورده ما باید مطالعه کنیم. پیش از اینکه کتاب نبود زندانیان فقط به والیبال و مهره و دیگه کارها مصروف بودند، حالا اگر یک کتاب را در دو روز مطالعه کند هم به درد خودش و هم بدرد جامعه می‌خورد."

شیر محمد از حکومت می‌خواهد برنامه‌های گوناگون آموزشی را در زندان‌ها راه اندازی کند تا آن‌ها را به کارهای مثبت سوق دهد.

زندان مرکزی بامیان با بیش از ۲۰۰ زندانی برای نخستین بار به ابتکار برخی از فرهنگیان این ولایت دارای یک کتابخانه شده است.

جاوید غرجستانی با شماری دیگر فرهنگیان بیش از دو سال برای ایجاد این کتاب‌خانه تلاش کردند.

او به رادیو آزادی گفت: "من در سال ۱۳۹۸ زمانیکه به ملاقات همصنفی دوران مکتب خود در محبس رفتم، در مورد وقت گذراندن با زندانیان صحبت کردم، آن‌ها می‌گفتند فشارهای روانی ما را دیوانه خواهد کرد. باز شماری زندانیان درخواستی برای ایجاد یک کتابخانه دادند. ما کمپاین کارزار جمع آوری کتاب را شروع کردیم."

کتابخانه زندان ولایت بامیان
کتابخانه زندان ولایت بامیان

اکنون این کتاب خانه روزنۀ امید برای داشتن فردای بهتر برای برخی از زندانیان شده است.

در حال حاضر این کتاب‌ها در کنج مسجد محبس جای گرفته و زندانیان کتاب‌های مورد علاقه‌شان را در سلول‌های زندان مطالعه می‌کنند.

محمد ذکی فصیحی، مدیر زندان بامیان می‌گوید تا کنون بیش از یک هزار جلد کتاب به ابتکار فرهنگیان بامیان برای زندان جمع آوری شده است.

او می‌گوید قرار است به زودی یک اتاق مخصوص برای این کتاب‌ها ساخته شود تا زندانیان بتوانند از آن به طور منظم برای مطالعه استفاده کنند: "محبس جایی است که محبوسین باید اصلاح مجدد شوند. بخاطریکه دوباره اذهان عامه را مغشوش نکنند، نیاز مبرم به یک مرکز مطالعه است. مرکز مطالعه ما فعلاً به شکل بسیار ابتدایی است. ما می‌خواهیم این را تنظیم کنیم."

به باور برخی کسانی‌که زندانی شدن را تجربه کرده اند زمانی ذهنیت و اندیشه مثبت در افراد زندانی پرورش می‌یابد که در زندان‌های کشور کتابخانه‌ها ایجاد شود و میزان مطالعه بالا برود.

شفیق الله کهزاد، چهار سال عمرش را در کنج یکی از زندان‌های کابل با کتاب سپری کرده. او از ولسوالی یکه‌ولنگ بامیان است.

کهزاد ۳۶ ساله می‌گوید حدود شش سال پیش زمانیکه در یکی از بخش‌های وزارت داخله کار می‌کرد زندانی شد.
او در زمان حبسش، چهار اثر شعری غزل و دو بیتی آماده چاپ خلق کرده است: "در داخل زندان من با زندگینامه نیلسون ماندیلا آشنا شدم، کتابی که سرنوشت من را تغییر داد. این کتاب را که خواندم کم کم به مطالعه علاقه مند شدم. مطالعه چیزی بود که برای من انگیزه می‌داد. حدود ۷۰ جلد کتاب را من در داخل زندان مطالعه کردم. آنجا تنها مطالعه بود که به من انگیزه می‌داد."

حالا تغییری قابل ملاحظه‌‌ای در زندگی کهزاد رونما شده. او در کنار آنکه مشغول سراییدن شعر و نویسندگی است، محصل سال دوم ماستری رشته حقوق در پوهنتون خصوصی ابن سینا هم است.

حدود دو سال پیش وزارت داخله گفته بود برای رشد و تشویق زندانیان روی طرحی کار می‌کند که بر اساس آن برای هر زندانی در برابر خواندن یک کتاب، ۶ روز تخفیف در مدت حبس در نظر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG