لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۷

ایجاد فارم آلوئه‌ورا در دایکندی؛ بانوی که همه‌گیری کرونا را به فرصت مبدل کرد


ایجاد فارم گیاه آلوئه‌ورا در دایکندی توسط بانو جمیله سلطانی

بانوی تجارت پیشه در دایکندی که پارسال چالش‌های همه‌گیری ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کرد.

جمیله سلطانی نخستین فارم گیاه آلوئه‌ورا را با هزینه شخصی نزدیک به ۵۰۰ هزار افغانی حدود یک سال پیش در دایکندی ایجاد کرده.

جمیله می‌گوید چگونگی کشت و برداشت این گیاه را از انترنت فراگرفت.

بانو سلطانی گفت: "پارسال ۸ هزار بته را از کابل خریداری کردم در کنار بچه‌هایم نفر کرا کردم باز این بته‌ها را شاندم. حال خیلی رشد کرده هوا هم گرم است، خیلی خوب است. من یک کتاب گیاه آلوئه پیدا کردم دیگر از انترنت گرفتم".

این بانوی ۵۰ ساله که نزدیک به ۱۵ سال در بخش صنایع دستی فعالیت کرده، می‌گوید که هموراه در جستجوی راهی برای مبارزه با فقر و تنگدستی و توانمند سازی زنان در دایکندی بوده.

فارم آلوئه‌ورا در ولایت دایکندی
فارم آلوئه‌ورا در ولایت دایکندی

او هدف از ایجاد فارم گیاه آلوئه‌ورا را ترویج کشت گیاهان طبی و تشویق زنان برای ایجاد فرصت‌های شغلی می‌خواند.

سلطانی افزود: "گفتم خانم‌ها تشویق شود و مصروفیت برای آن‌ها ایجاد شود. برای دختر خانم‌ها گفتم تشویق شود، چون موادهای شیمیایی را استفاده می‌کنند او هم خیلی ضرر دارد. آلوئه ورا برای پوست صورت و همه چیز خوب است".

اکنون جمیله مخارج خانوداه خود را از طریق همین فارم تامین می‌کند. این مادر هشت فرزند رویای بزرگ فعالیت‌های تجاری را برسر دارد.

اما نبود دستگاه برای پروسس و مکان مناسب برای ذخیره و بازاریابی این محصول از چالش‌های عمده‌ای او است.

او گفت: "چالش‌ها خیلی زیاد است. جای مشخص برای بازریابی نداریم. حال نگران این هستم که یک دستگاه خریداری می‌توانستم، شامپو و صابون‌اش را برای خانم‌ها آماده می‌‌کردم که نمی‌توانم".

بسیاری‌ها در دایکندی از ابتکار خانم سلطانی استقبال کرده و این اقدام وی را الگوی برای دیگر زنان در راستای خودکفایی اقتصادی عنوان می‌کنند.

موقعیت دایکندی در نقشه افغانستان
موقعیت دایکندی در نقشه افغانستان

مسئولان اداره زراعت و مالداری دایکندی می‌گویند آب و هوای این ولایت برای کشت گیاه آلوئه‌ورا مناسب است و آنان تلاش دارند که این گیاه را در دایکندی ترویج کنند.

عبدالواحد فیروز رئیس این اداره به رادیو آزادی گفت.

فیروز می‌گوید: "امسال برای اولین بار نبات آلوئه‌ورا که یک نبات طبی و صنعتی است در دایکندی توسط یک یک خانم متشبث کشت شد که خوشبختانه نتیجه خیلی خوب داد".

در ولایت مرکزی دایکندی زنان در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی فعالیت‌های چشمگیری دارند.

فیروزی می‌گوید در حال حاضر بیش از شش هزار خانم در سراسر این ولایت در بخش‌های پروسس لبنیات، پروسس و بسته بندی بادام، کشت زعفران و پرورش سبزیجات گلخانه‌ای مشغول کار اند.

بانو جمیله سلطانی در چالش کرونا، فارم گیاه آلوئه‌ورا را در خانه‌اش ایجاد کرد
بانو جمیله سلطانی در چالش کرونا، فارم گیاه آلوئه‌ورا را در خانه‌اش ایجاد کرد

او می‌افزاید که در سال جاری برای توانمند سازی زنان نزدیک به یک هزار باغچه خانگی و سبزخانه‌ها توزیع خواهد شد.

آقای فیروز گفت: "یگانه فرصت در دایکندی مردم به ویژه زنان می‌تواند سرمایه‌گذاری کند زراعت است. به همین دلیل در این بخش مردم زیادتر سرمایه‌گذاری کرده که زنان در این بخش نقش عمده را ایفا می‌کنند".

براساس آمار اداره زراعت دایکندی، ۹۰ درصد مردم این ولایت مشغول زراعت و مالداری هستند که بادام محصول عمده‌شان را تشکیل می‌دهد.

به باور جمیله اگر زنان در بخش سبزی‌های گلخانه‌ای و گیاهان طبی سرمایه‌گذاری کنند در کنار فراهم شدن شغل به خودکفایی اقتصادی می‌رسند.

XS
SM
MD
LG