لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۵

راس ویلسن: امریکا تلاش می‌کند که نشست استانبول تا پایان ماه می برگزار شود


راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل

راس ویلسن، شارژدافیر امریکا در کابل روز گذشته (۲۹ اپریل) در یک گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی طلوع نیوز گفته که امریکا برای برگزاری نشست استانبول تا پایان ماه می تلاش می‌کند.

وی گفت که همه طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان در تلاش اند که از طریق گفتگو یک راه حل جامع برای جنگ جاری افغانستان پیدا کنند.

ویلسن می‌گوید: "من فکر می‌کنم ایالات متحده مصمم است که تلاش کند تا یک کنفرانس صلح در ترکیه برگزار کند، همان کنفرانسی که به تعویق انداخته شد. آنان حالا به یک تاریخی پس از ماه رمضان و آخر ماه می نگاه می‌کنند. تلاش ما با همسایه‌های افغانستان، طرف‌های بازیگر جهانی، اینجا مقام‌های افغان و طالبان این است که به میز مذاکره برسیم."

آقای ویلسن گفته که این فرصت مناسبی برای طرف‌های جنگ افغانستان است تا به یک نتیجۀ مطلوب برسند.

این در حالیست که پس از نزدیک به دو هفته توقف، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روز گذشته به دوحه رسید و با هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر دیدار کرده است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان به رادیوی آزادی گفت: "شام روز گذشته شماری از اعضای هیئت مذاکراتی دولت در دوحه با نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان در پیوند به روند مذاکرات صلح گفت‌وگو کردند. آقای خلیل‌زاد در پیوند به اقدامات امریکا برای تسریع روند مذاکرات صلح صحبت کرده و یک بار دیگر بر حمایت دوامدار کشورش از حکومت و مردم افغانستان تأکید کرد."

در همین حال محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی در قطر نیز در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده، تأیید کرده که زلمی خلیل‌زاد با ملابرادر و برخی اعضای دیگر هیئت مذاکراتی این گروه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

نعیم گفت: "محترم ملابرادر معاون سیاسی و رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی و هیئت همراه‌شان با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان دیدار کردند. در این دیدار روی وضعیت جاری افغانستان، روند صلح و دیگر مسایل مربوطه گفت‌وگو صورت گرفت."

آقای خلیل‌زاد در حالی به دوحه رفته که هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان از حدود سه هفته به این‌سو هیچ دیداری با هم نداشته اند.

این در حالیست که انتظار می‌رود ساعت ۵ امروز جمعه (۳۰ اپریل) به وقت قطر اعضای نشست ترویکا نشستی را در پیوند به افغانستان برگزار شود.

حامد تهذیب، معاون سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان دیروز پنج‌شنبه به رادیوی آزادی گفت که افغانستان به اشتراک در تمام نشست‌های این چنینی ادامه می‌دهد.

آرشیف، نشست مسکو درباره صلح افغانستان در هژدهم ماه مارچ گذشته در روسیه دایر شد
آرشیف، نشست مسکو درباره صلح افغانستان در هژدهم ماه مارچ گذشته در روسیه دایر شد

مسکو در هجدهم مارچ سال جاری میزبان نشستی بود که در آن در کنار کشورهای عضو ترویکا نمایندگان کشورهای ترکیه، قطر و افغانستان و نمایندگان طالبان نیز اشتراک کردند.

در آن در اعلامیۀ مشترک ترویکا تأکید بر این شد که برای حل سیاسی جنگ افغانستان باید یک راه حل دایمی جستجو شود و در کنار آن با به وجود آمدن امارت اسلامی طالبان در افغانستان مخالفت شد.

XS
SM
MD
LG