لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۰

سفر لوی درستیزان پاکستان و بریتانیا به کابل؛ غنی: جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد


دیدار رئیس جمهور‌ محمداشرف غنی با قمرجاوید باجوه لوی درستیز پاکستان و جنرال نیکولاس پتریک کارتر لوی درستیز بریتانیا

رئیس جمهور‌ محمداشرف غنی در دیدارش با قمرجاوید باجوه لوی درستیز پاکستان به روز دوشنبه بر اهمیت نقش کشورهای منطقه به ویژه پاکستان در برقراری صلح‌ و تاثیر‌گذاری این کشور بر طالبان تاکید کرد.

رئیس جمهور در این دیدار افزود که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و تاکید طالبان بر راه حل نظامی برای مردم افغانستان غیرقابل پذیرش است. ​

آقای غنی در این دیدار گفت که مردم افغانستان خواستار صلح عادلانه و پایدار از طریق بحث و گفتگو هستند.

در همین حال عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز در دیدارهای جداگانه با جاوید قمر باجوه بر شروع مذاکرات معنادار بین‌الافغانی تأکید کرد.

دیدار عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی با لوی درستیز پاکستان
دیدار عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی با لوی درستیز پاکستان

آقای عبدالله تأکید کرده است که طالبان از فرصت پیش آمده برای مذاکره و صلح استفاده درست نکردند_آنچه که طالبان پیش از این بار بار رد کرده اند و حکومت را به ایجاد موانع در برابر صلح متهم کرده اند.

رئیس شورای عالی مصالحهٔ ملی در این دیدار تأکید کرده است که یک افغانستان صلح‌آمیز که طالبان بخشی از سیستم باشند، به‌سود مردم افغانستان، کشورهای منطقه و جهان است.

در این دیدار، آقای باجوه گفت که کشورش معتقد است که راه‌حل نظامی در افغانستان وجود ندارد و یگانه راه حل دست‌یافتن به یک توافق سیاسی از راه گفتگو، ایجادحکومت همه‌شمول و برگزاری انتخابات می‌باشد.

با این حال هردو طرف روی آغاز مذاکرات معنی‌دار میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان نیز تأکید ورزیدند.

XS
SM
MD
LG