لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۴

"یک میلیون کودک در افغانستان معتاد به مواد مخدر اند"


یک مرد معتاد افغان. شماری از داکتران می‌گویند که بیشتر اطفال از طریق والدین شان به مواد مخدر معتاد می‌شوند.

اول جون برابر است با روز جهانی کودک.

غلام‌حیدر جیلانی، معین و سرپرست وزارت کار و ‌امور اجتماعی افغانستان در نشستی ‌به همین مناسبت گفت که زندگی شش میلیون کودک در این کشور با انواع چالش‌ روبه‌رو است و یک‌میلیون آنها معتاد به مواد مخدر هستند: "تخمین زده می‌شود که ۶ میلیون کودک با مشکلات جدی روبه‌رو هستند که به ۲۳ گروه تقسیم‌می‌شوند: "کودکان یتیم یا بی‌سرپرست، معتادان به مواد مخدر، قربانیان درگیری مسلحانه و کودکان بی‌جاشده، کودکان خیابانی، کودکان اخراج شده و کودکان معلول هستند. وزارت کار و امور اجتماعی یتیم‌خانه‌هایی برای این کودکان تأسیس کرده است."

آقای جیلانی افزود براساس آمار صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف، از هر ده کودک در افغانستان، هفت کودک قربانی خشونت هستند و ۴۸ درصد کودکان مجبور به ازدواج زیر سن می‌شوند.

غلام حیدر جیلانی سرپرست و معین وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان
غلام حیدر جیلانی سرپرست و معین وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان

مقام‌های وزارت کار و امور اجتماعی گفته‌اند که برای نگهداری کودکان بی‌سرپرست در ولایت‌های کابل، بامیان، بلخ و ننگرهار مراکز حمایت از کودکان ایجاد شده و تلاش‌ها برای ایجاد این مراکز حمایتی در ۳۴ ولایت جریان دارد.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که هشتاد درصد کودکان با ازدواج اجباری روبه‌رو هستند.

از سوی دیگر، سوزان فرهمن مسئول صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل "یونیسف" در افغانستان در این نشست گفت که از سال ۲۰۰۰ بدین‌سو بر تعداد کودکانی که در حال آموزش هستند، ده میلیون کودک افزوده شده‌است: "۱۴ هزار مکتب جدید در مناطق دور دست برای کودکان که شامل دختران نیز می‌شوند، ساخته شده‌است. تعداد این کودکان از سال ۲۰۰۴ میلادی تا کنون ۲۴ درصد افزایش یافته‌است، اما نکته قابل نگرانی این است که افغانستان هنوز هم یکی از بدترین مکان‌ها برای کودکان است."

سوزان فرهمن مسئول یونیسف در افغانستان
سوزان فرهمن مسئول یونیسف در افغانستان

به گفته مسئولان دفتر یونیسف، هنوز هم‌ در زمینه آموزش کودکان در افغانستان مشکلات زیادی وجود دارد. آنها از خانواده‌ها خواسته‌اند که به آموزش فرزندان خود توجه بیشتری کنند.

در همین حال محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت روز جهانی کودک گفته با اینکه شمار زیادی از کودکان به دلیل جنگ و خشونت، از آموزش و دیگر حقوق اساسی‌ محروم هستند، اما حکومت روی برنامه‌های مشخص و‌ دوامدار کار می‌کند تا این حقوق برای کودکان فراهم شود.

XS
SM
MD
LG