لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۲

اتمر به قریشی: نگرانی مشاور امنیت ملی نگرانی مردم ما است


حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان و محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان

وزیر خارجۀ پاکستان تأیید کرده که روابط خود با مشاور امنیت ملی افغانستان را قطع کرده است.

وزیر خارجۀ پاکستان بار دیگر به اظهارات مقام‌های افغانستان از جمله اظهارات حمدالله محب، مشاور امنیت ملی این کشور واکنش نشان داده است.

محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان روز شنبه در همایش اعضای حزب کارگر در شهر ملتان پاکستان تأیید کرد که روابط‌ش با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان را قطع کرده است.

محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان
محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان

وزیر خارجۀ پاکستان گفت که کشورش از راه‌های غیررسمی به دولت افغانستان گفته که پس از این تعامل رسمی با آقای محب نخواهد داشت.

آقای قریشی افزود که مشاور امنیت ملی افغانستان باید بخاطر بدگمانی‌اش به پاکستان شرمنده باشد و این گونه اظهارات روند صلح افغانستان را تضعیف می‌کند.

اظهارات آقای محب دربارۀ پاکستان پس از آن با واکنش تند این کشور مواجه شد که او در ۲۳ ثور گذشته در ولایت ننگرهار پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرد و گفت که این کشور هیچ چیزی برای افتخار ندارد.

وزیر خارجۀ پاکستان گفته که کشورش نقش مهمی در تأمین ثبات در افغانستان دارد و جامعۀ جهانی از نقش مهم پاکستان در روند صلح افغانستان آگاه است.

اما حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان در واکنش به این اظهارات آقای قریشی گفته که نگرانی مشاور امنیت ملی افغانستان نگرانی مردم و دولت این کشور است.

حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان
حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان

آقای اتمر روز یک‌شنبه در نشست خبری‌یی در هرات گفت که آقای محب روی قطع خونریزی در افغانستان و پیشرفت در روند صلح تأکید کرده و بدون همکاری پاکستان این دو موضوع در افغانستان ممکن نیست.

او گفت: "دولت و مردم افغانستان به خوبی درک می‌کنند که بدون همکاری پاکستان ممکن نیست که در قطع خونریزی و صلح پیشرفت کنیم. همکاری با پاکستان بر مردم و دولت حتمی است و به این باور هستیم که در هر حالت گفت‌وگو و همکاری با پاکستان را باید حفظ کنیم."

اقای اتمر تأکید کرد که از وضعیت پیش آمده میان افغانستان و پاکستان متأسف است و نمی‌گذارد که این وضعیت مانع همکاری میان دولت‌های این دو کشور شود.

از سوی دیگر شماری از آگاهان روابط بین‌الملل می‌گویند که قطع رابطۀ پاکستان با مشاور امنیت ملی افغانستان روی روابط دیپلوماتیک هر دو کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

طارق فرهادی یکی از این آگاهان به رادیوی آزادی گفت: "حالی روابط به تیرگی کشید و این حالت به فایده پاکستانی‌ها تمام می‌شود، بخاطری که حال به تمام جهان این را می‌گویند که ببینید در افغانستان در رده‌های بالا یک بدبینی نسبت پاکستان وجود دارد. این طور نیست، مشکلات ما با دولت پاکستان و جنرالان پاکستانی و سیاست‌هایشان است."

آقای فرهادی می‌افزاید که مقام‌های افغانستان باید از اظهارات احساساتی خودداری کنند و مشکل‌شان با دولت پاکستان را از راه‌های معقول و سیاسی حل و فصل کنند.

این در حالی است که وزارت خارجۀ پاکستان چندی پیش نیز سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را بخاطر اظهارات حمدالله محب فرا خوانده بود.

XS
SM
MD
LG