لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۷

قتل ۵ واکسیناتور در ننگرهار؛ "کمپاین واکسین پولیو در این ولایت متوقف شد"


افراد مسلح ناشناس صبح روز سه‌شنبه (۲۵ جوزا) در چند حمله جداگانه در ننگرهار کارمندان کمپاین واکسین پولیو را هدف قرار دادند.

مسئولان کارزار واکسیناسیون فلج کودکان در شرق افغانستان گفته‌اند که با ترور پنج واکسیناتور و زخمی شدن چهار واکسیناتور دیگر، این کمپاین متوقف شده است.

به گفته آنان، افراد مسلح ناشناس صبح روز سه‌شنبه (۲۵ جوزا) در چند حمله جداگانه این کارمندان کمپاین واکسین پولیو را هدف قرار دادند.

نجیب‌الله کاموال، رئیس مرکز عملیاتی واکسیناسیون فلج در شرق افغانستان گفته که این کارزار تا اطلاع بعدی متوقف شده است: "مقام ولایت و همچنین موسساتی که ما را در بخش جلوگیری از پولیو کمک می‌کنند، در هماهنگی با آنها فیصله بر این شد که باید برای فعلاً روند واکسین در ننگرهار متوقف شود. ما در ننگرهار حدود هفتصد هزار طفل زیر پنج سال را داریم که روز گذشته ۳۰ درصد آنان واکسین شدند. ارقام امروز نهایی نشده است، اما روز گذشته و امروز امکان دارد که ۵۰ درصد کودکان را واکسین کرده باشیم، اما حدود ۳۵۰ هزار کودک از واکسین پولیو باز ماندند."

جسد یکی از واکسیناتورها در ولایت ننگرهار
جسد یکی از واکسیناتورها در ولایت ننگرهار

آقای کاموال از طرف‌های درگیر جنگ خواست که خشونت در برابر واکسیناتوران را متوقف کنند و بگذارند که آنان برای صحت کودکان افغان کار کنند.

این در حالی است که به گفته مقام‌های ننگرهار افراد مسلح ناشناس پیش از چاشت روز سه‌شنبه در شهر جلال‌آباد و ولسوالی‌های خوگیانی و سرخ‌رود در پنج حمله جداگانه پنج واکسیناتور را کشتند و ۴ تن دیگر را زخمی کردند. وضعیت دو زخمی وخیم گزارش شده است.

پیش در دهم حمل در پی ترور سه واکسیناتور زن در جلال‌آباد، کارزار واکسیناسیون متوقف شده بود.

منتقدان: اگر عاملان قتل واکسیناتوران قبلی بازداشت و مجازات می‌شدند، رویداد سه‌شنبه اتفاق نمی‌افتاد.
منتقدان: اگر عاملان قتل واکسیناتوران قبلی بازداشت و مجازات می‌شدند، رویداد سه‌شنبه اتفاق نمی‌افتاد.

منتقدان می‌گویند عاملان قتل واکسیناتوران قبلی فرار کردند و اگر آنان بازداشت و مجازات می‌شدند، رویداد سه‌شنبه اتفاق نمی‌افتاد.

اجمل در شهر جلال‌آباد گفت: ​"اگر حکومت قاتلان واکسیناتوران قبلی را بازداشت می‌کرد، امروز این رویداد تکرار نمی‌شد و این واکسیناتوران به قتل نمی‌رسیدند. حالا هم نیاز است که حکومت قاتلان این واکسیناتوران را بازداشت کند تا برای دیگران درس عبرت باشد و دیگر به واکسیناتوران چنین حملات صورت نگیرد."

اما عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته که نیروهای امنیتی با واکسیناتوران هماهنگی کرده بودند و در این زمینه غفلت صورت نگرفته است.

به گفته وی، اگرچه عاملان این رویداد فرار کرده‌اند، اما نهادهای امنیتی در پی بازداشت آنان هستند: ​"این یک رویداد ضد انسانیت است. ما با ادارات ذیربط که در بخش واکسین کار می‌کنند، هماهنگی کرده‌ایم. به مسئولان هدایت داده شده است که در صورت نیاز با آنان همکاری کنند، ولی دشمن نهایت بزدلانه حملات را انجام می‌دهد و رضاکاران ما را که با حقوق اندک کار می‌کنند به شهادت می‌‌‌رسانند و زخمی می‌کنند."

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار

کارزار واکسیناسیون فلج کودکان روز دوشنبه در بسیاری از ولایات افغانستان آغاز شد. به گفته مسئولان، قرار بود در ولایت ننگرهار حدود ۷۰۰ هزار کودک واکسین شوند.

افغانستان یکی از دو کشور در جهان است که این بیماری در آن هنوز ریشه‌کن نشده است.

XS
SM
MD
LG