لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۴

ابراهیم رئیسی برنده انتخابات ریاست جمهوری ایران شد


سید ابراهیم رئیسی، پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایران

در انتخابات ریاست جمهوری ایران که جمعه ۱۸ جون برگزار شد، سید ابراهیم رئیسی برنده اعلام شد.

مقام‌های وزارت داخلۀ ایران می‌گویند، در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور از جملۀ بیش ۵۹ میلیون و ۳۰۰ هزار (۵۹,۳۱۰,۳۰۷) افراد واجد شرایط رای‌دهی حدود ۲۹ (۲۸,۹۳۳,۰۰۴) میلیون تن اشتراک کرده‌اند.

عبدالرضا فضلی وزیر داخلۀ ایران در یک کنفرانس خبری با اعلام نتایح رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ جون، دیروز (شنبه، ۱۹ جون) در تهران گفت: "بدین وسیله آقای سید ابراهیم رئیسی با کسب (۱۷,۹۲۶,۳۴۵) رای حایز مقام اول و از طرف مردم عزیز ما، امانت‌دار دستگاه اجرایی و به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند."

انتخابات ریاست جمهوری ایران
انتخابات ریاست جمهوری ایران

سید ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله، رئیس پیشین قوای قضاییه ایران، شخص تندرو محسوب می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل (امنستی انترنشنل) به تکرار خواستار تحقیقات در مورد نقش او در زمینۀ ادعاهای ناپدید شدن‌ها، شکنجه، قتل و سرکوب حقوق بشر در ایران شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، برنده بزرگ این انتخابات را ملت این کشور خوانده، گفت که آن‌ها بار دیگر در برابر تبلیغات رسانه‌های دشمن و وسوسه بدخواهان، ایستادگی کردند.

با وصف آن که آقای خامنه‌ای حضور به گفتۀ او "حماسی و پرشور" مردم در رأی‌دهی اخیر را ستوده، اما از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی تا اکنون، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران در پایین‌ترین سطح آن بوده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران

پیام‌های تبریکی به سید ابراهیم رئیسی، به سرعت از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و برهم صالح رئیس جمهور عراق، صادر شده است.

به گفتۀ رئیس کمیسیون انتخابات ایران، در انتخابان روز جمعه ۱۸ جون محسن رضایی میر قائد بیش از سه میلیون و سه صد هزار رای، عبدالناصر همتی بیش از دو میلیون و چهار صد هزار رای و امیرحسین قاضی‌زاده بیش از یک میلیون رای به دست آورده‌اند.

XS
SM
MD
LG