لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۴

تاجیکستان ۲۰ هزار نیرو در مرز مشترک با افغانستان مستقر می‌کند


آرشیف، نیروهای تاجیک در مرز مشترک میان تاجیکستان و افغانستان

در پی افزایش ناامنی‌ها در افغانستان، تاجیکستان تصمیم گرفته که ۲۰ هزار نیرویش را در مرز میان دو کشور مستقر کند.

امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان روز گذشته (دوشنبه، ۵ جولای) دستور داد که ۲۰ هزار نیرو در مرز میان کشورش و افغانستان گماشته شوند.

آقای رحمان که نشست شورای امنیت تاجیکستان را رهبری می‌کرد، وضعیت امنیتی افغانستان را نگران کننده خواند.

در ویب‌سایت یا صفحه رسمی انترنتی ریاست جمهوری تاجیکستان در مورد این نشست معلومات داده شده و گفته شده که امام علی رحمان از اداره‌های امنیتی کشورش خواسته که با اتخاذ اقدام‌های مشخص در مرز این کشور با افغانستان، تامین امنیت تاجیکستان و شهروندانش را قطعی کنند.

امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان
امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان

هم‌زمان، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان روز گذشته با سعدی شریفی، سفیر تاجیکستان در کابل دیدار کرد.

اعلامیه شورای امنیت از این دیدار خبر داده، می‌گوید که دو مقام روی وضعیت امنیتی و گسترش روابط میان دو کشور گفتگو کردند. جزییات بیشتر این ملاقات شریک ساخته نشده.

یک روز پیش از این رئیس جمهور امام علی رحمان هم با رئیس جمهور غنی صحبت تلفونی کرد و نگرانی‌اش را در مورد آنچه در افغانستان از لحاظ امنیتی می‌گذرد، ابراز کرد.

تاجیکستان در حالی از گماشتن ۲۰ هزار نیرویش در مرز میان افغانستان و این کشور خبر داده که اخیراً درگیری‌ها در نقاط مختلف افغانستان به ویژه شمال این کشور شدت گرفته و نگرانی کشورهای منطقه را برانگیخته است.

مقام‌های تاجیکستان گفته اند که درپی درگیری‌ها در افغانستان، از ۲۲ ماه جون به این‌سو ۱،۶۰۰ سرباز و افسر افغان به این کشور پناه آورده اند.

محمد ظاهر یکی از مسوولان نیروهای مرزی در ولسوالی خواهان بدخشان است، او با بیش از صد تن از نیروهای افغان به روز یک‌شنبه به تاجیکستان عقب‌نشینی کرد.

سربازان پناه برده از افغانستان به تاجیکستان
سربازان پناه برده از افغانستان به تاجیکستان

او به بخش تاجیکستان رادیو آزادی گفته که معامله میان خیزش‌های مردمی و طالبان در خواهان باعث عقب‌نشینی آن‌ها شد: "مردم داخلی خواهان معامله کرده بودند، همۀ خیزش‌های مردمی آمدند دور کندک را گرفتند و به طالبان تسلیم کردند."

سربازن افغان که به تازگی به تاجیکستان پناه برده اند در حال حاضر در نزدیکی بازار مرزی در منطقه شمس‌الدین شاهین نگهداری می‌شوند.

محمد ظاهر می‌گوید که سلاح دست داشته خود را به نیروهای مرزی تاجیکستان تحویل داده اند و درحال حاضر سرنوشت آن‌ها به مقام‌های افغان و تاجیکستان بستگی دارد: "تصمیم ما به دست حکومت افغانستان و تاجیکستان است که چی زمانی ما را انتقال می‌دهند و منتظر استیم که چی برنامه است."

حکومت افغانستان تا هنوز در مورد عقب‌نشینی سربازان افغان به آن‌سوی مرز به تاجیکستان چیزی نگفته اما در پی سقوط شماری ولسوالی‌ها به دست طالبان گفته که نیروها عقب نشینی تکتیکی کرده‌اند.

مقام‌های تاجیکستان روز یک‌شنبه گفتند که طالبان ۹۰۰ کیلومتر مرز میان این کشور و افغانستان را تحت کنترول خود دارند.

مرز مشترک میان افغانستان و تاجیکستان ۱،۳۷۵ کیلومتر است.

افزایش نبردها میان نیروهای افغان و طالبان در افغانستان
افزایش نبردها میان نیروهای افغان و طالبان در افغانستان

شدت درگیری‌ها در نزدیک مرز میان افغانستان و تاجیکستان پای روسیه را هم به میان کشیده.

بر اساس خبرگزاری تاس روسیه، در مکالمۀ تلفونی که روز گذشته میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همتایی تاجیکستانی‌اش امام علی رحمان صورت گرفت، دو طرف وضعیت جاری در افغانستان را مورد گفتگو قرار دادند.

خبرگزاری به نقل از کرملین گزارش داده که رئیس جمهور پوتین به همتایی تاجیکستانی خود اطمینان داده که در صورت نیاز کمک‌های فوری‌اش را به هدف جلوگیری از گسترش ناامنی‌ها در مرز تاجیکستان ارایه خواهد کرد.

روسیه پیش از این هم بارها نگرانی‌اش را از افزایش ناامنی‌ها در شمال افغانستان ابراز کرده است.

XS
SM
MD
LG