لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۳

اشرف غنی: قطعه نیروهای ویژه هوایی و نیروهای خاص یکجا می‌شوند


آرشیف، نیروهای افغان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که قطعه نیروهای خاص و نیروهای خاص هوایی را یکجا می‌کند.

در اوج درگیری‌ها، رئیس جمهور افغانستان ابراز اطمینان کرده که نیروهای هوایی مسیر جنگ را تغییر می‌دهند و ثبات لازم را تامین می‌کنند.

رئیس جمهور اشرف غنی همچنین از تصمیم خود برای ادغام قطعه نیروهای خاص با نیروهای خاص هوایی خبر داد و گفت که این اقدام برای عملکرد بهتر این نیروها روی دست گرفته شده.

او عصر دیروز (۲۱ سرطان) در صحبت با برخی پیلوتان لوای خاص نیروهای هوایی این موضوع را مطرح کرد. ویدویی این گفتگو در صفحه رسمی فیسبوک ارگ ریاست جمهوری نشر شده است.

غنی گفت: "لوای ۷۷۷ مطلق خاص خواهد ماند، همان طوریکه نام شما الماس است بالای تان توجه خاص صورت خواهد گرفت و در عین حال قطعه خاص هم از وظایف دیگر کشیده می‌شود هم صلاحیت عملیات‌های شب را خواهید داشت هم از کار دیگر مانند باربری ان‌شاالله خلاص خواهید شد."

این در حالیست که مقام‌های دفاعی افغانستان می‌گویند که در طی هفته‌های گذشته، حمله‌های هوایی در نقاط مختلف تلفات سنگین به گروه طالبان وارد کرده است.

رئیس جمهور غنی در حالی از تغییر مسیر جنگ از سوی نیروهای هوایی خبر داده که از شدت نا امنی‌ها در ولایت‌های مختلف گزارش می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، از زمانی که روند خروج نیروهای خارجی در اول ماه می امسال از افغانستان آغاز شد از ۴۲۳ ولسوالی این کشور طالبان یک سوم آن را تحت تصرف خود درآورده اند.

جنگجویان این گروه شماری مناطق را در شمال افغانستان در کنترول خود درآورده که برخی از مناطق مرزی با کشورهای آسیای مرکزی هم در آن میان شامل اند.

در هفتۀ جاری این گروه حمله‌های گسترده‌اش را بر شهرهای کندهار و غزنی هم آغاز کرد.

هم‌زمان با تشدید حمله‌های طالبان، نگرانی‌ها از تصرف مناطق بیشتر به ویژه کنترول شهرهای بزرگ از سوی این گروه افزایش یافته است.

اما عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که طالبان نمی‌توانند از راه نظامی به پیروزی برسند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی

او تاکید می‌کند که طالبان نمی‌توانند اراده‌شان را بر مردم تحمیل کنند: " آن‌ها نمی‌توانند اراده‌شان را از راه نظامی بر ملت تحمیل کنند، برخی مردم با عقاید آن‌ها سازگار اند اما افرادی زیادی اند که آن‌ها را نمی‌پذیرند، آن‌ها می‌خواهند که شیوه زندگی‌شان را بالای ۳۰ یا ۳۵ میلیون نفر تحمیل کنند اما این گونه اتفاق نخواهد افتاد."

عبدالله این را روز گذشته در مراسم معرفی جنرال کنت مکنزی به عنوان قوماندان نیروهای خارجی برای افغانستان در کابل به خبرنگاران گفت.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و جنرال ولی محمد احمدزی لوی درستیز افغانستان هم در این مراسم حضور داشتند و اطمینان دادند که نیروهای افغان به سمت درست در حرکت اند و توانایی دفاع از خاک خود را دارند.

XS
SM
MD
LG