لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۰

'هنوز اداره‌ای برای مدیریت امور تشکیل نشده است'


مقابل در ورودی میدان هوایی حامد کرزی

در ششمین روز حضور طالبان در پایتخت افغانستان، هنوز هم اداره‌ای برای مدیریت امور تشکیل نشده است.

در حالی که طالبان به استثنای پنجشیر بر تمام افغانستان تسلط دارند، شماری از سیاستمداران و مقام‌های پیشین دولتی در کابل گفت‌وگوها را با رهبران طالبان در پیوند به نظام آیندۀ افغانستان و روند صلح آغاز کرده‌اند.

از پنج روز به این سرنوشت سیاسی افغانستان نامعلوم است و با توجه به این وضعیت عصر روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در یک ویدیوی مشترک اعلام کردند که در حال مشوره و گفت‌وگو با سران طالبان هستند، اما تا به حال به مرحله گفت‌وگوهای اساسی نرسیده‌اند.

آنان همچنین به پنجشیر، تنها ولایتی که طالبان در آن حاکمیت ندارد، سفر کرده‌اند.

در اعلامیه‌هایی که آنها منتشر کرده‌اند، گفته‌اند که به گفت‌وگوها برای یک نظام همه شمول دوام می‌دهند.

در افغانستان به جز از پنجشیر تمام ولایت‌ها در کنترل طالبان است.

از سویی دیگر شماری از رهبران سیاسی افغانستان از شش روز به این سو در اسلام‌آباد به سر می‌برند.

محمد محقق، کریم خلیلی، صلاح‌الدین ربانی و شماری از رهبران دیگر در اعلامیه‌های جداگانه گفته‌اند که در پیوند به نظام آیندۀ افغانستان و روند صلح افغانستان با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو کرده‌اند.

در اعلامیه نشر شده از سوی آنان از طالبان خواسته شده که گفت‌وگوهای صلح را آغاز کنند و افغانان را صاحب یک صلح همه‌جانبه کنند.

در همین حال طالبان بر ایجاد یک نظام همه‌جانبه در آینده تأکید می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه شب گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که همه چیز از نو آغاز شده و باید تمام طرف‌های دخیل در افغانستان گذشته را فراموش کنند و در مورد آینده کار کنند.

طالبان به روز یک‌شنبه هفتۀ جاری به دروازه‌های کابل رسیدند و اعلام کردند که وارد کابل نخواهند شد، اما با ترک کابل از سوی محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و ایجاد بی‌نظمی در کابل، افراد این گروه بعد از ظهر یکشنبه وارد کابل شدند.

XS
SM
MD
LG