لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۸

جو بایدن: در مورد فشار بین‌المللی بر طالبان با شرکای خود کار می‌کنم 


ولسمشر بایډن

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که در مورد فشار بین‌المللی بر طالبان با شرکای خود کار می‌کنند.

او در نشست خبری دیشب در واشنگتن در این مورد گفت: "وزیر خارجه بلینکن و من با شرکای خود کار می‌کنیم تا ببینیم که فشار بین‌المللی بر طالبان آورده می‌توانیم. آنان در تلاش کسب مشروعیت اند. آنان باید محاسبه کنند که چگونه آن‌کشور را نگه می‌داند.

شرط‌های سختی خواهد بود، ما شرط‌های قوی می‌گذاریم و این بستگی به آن خواهد داشت که آنان مطابقش کمک دریافت می‌کنند یا نه. چگونه با زنان و دختران رفتار می‌کنند، چگونه با شهروندان رفتار می‌کنند."

گروه طالبان به تازگی عفو عمومی در افغانستان اعلام کرد و گفته است که به زنان و دختران مطابق شریعت اسلامی حقوق قائل است.

این گروه افزوده است که خواهان صلح و حکومت همه شمول است. با وصف وعدۀ طالبان برای اجرا نکردن حمله‌های انتقام جویانه بر افغانانی که با نیروهای بین‌المللی کار کرده اند و کارمندان حکومت، بر اساس گزارش‌ها شماری از افغانان از ترس انتقام جویی طالبان فرار می‌کنند.

اما تجمع گستردۀ مردم در پشت دروازه‌های میدان هوایی کابل، انتقال همکاران افغان نیروهای بین‌المللی به بیرون از افغانستان را بسیار دشوار و زمانگیر کرده.

جوبایدن افزوده است که برای بیرون کشیدن تمامی امریکایی‌ها و همکاران افغان‌شان از افغانستان متعهد اند.

آقای بایدن گفت: "من می‌دانم که هیچ چیزی مهمتر از بیرون آوردن شهروندان امریکایی نیست، اما آنان تقریباً برابر دارندگان ویزه خاص مهاجرت مهم استند، کسانی که در واقع ما را کمک کردند، ترجمانان بودند، با ما در جنگ رفتند، بخشی از عملیات بودند. همچنان ما تلاش می‌کنیم که افراد سازمان‌های غیرحکومتی و زنان را بیرون بیآوریم. ما تمامی آنچه را می‌توانیم انجام می‌دهیم."

آقای بایدن افزود که از چهاردهم ماه آگست به این سو نیروهای امریکایی ۱۳ هزار تن را به بیرون از افغانستان انتقال داده اند.

این در حالی است که در نشست اضطراری دیشب وزیران خارجۀ ناتو از گروه طالبان خواسته شد که تخلیۀ مصون و منظم خارجی‌ها و افغانان واجد شرایط از افغانستان را تسهیل کند.

XS
SM
MD
LG