لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۴

منابع: بحث اساسی در مورد ساختار نظام آینده افغانستان آغاز نشده است


شماری از افراد گروه طالبان در شهر کابل

با گذشت ۹ روز از حاکمیت طالبان بر کابل، این گروه هنوز هم نتوانسته است که خلای قدرت سیاسی به میان آمده را پر کند. خلایی که در نتیجۀ بیرون شدن رئیس جمهور از افغانستان به میان آمد.

سرنوشت نظام آیندۀ افغانستان و تشکیل یک حکومت همه شمول از مواردی مهم بر سر راه طالبان هستند که در این مورد به شمول افغانان جامعۀ جهانی در انتظار عملی شدن آن هستند.

با آن که طالبان در روز نخست ورود شان به کابل تعهد سپردند که به زودی یک حکومت همه شمول ایجاد و سرنوشت نظام آینده را مشخص خواهند کرد، اما هنوز هم موفق به عملی کردن این تعهدات نشده اند.

به تازگی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و دو منبع معتبر که در حال گفت‌وگو با طالبان هستند و به دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهند که نام‌ های شان فاش شود، به رادیو آزادی گفتند که این گفت‌وگوها در مراحل ابتدایی خود هستند.

به گفته آنان، در پیوند به نظام آینده و ایجاد حکومت همه شمول تا به حال بحث اساسی صورت نگرفته است.

شهزاده مسعود، فعال سیاسی
شهزاده مسعود، فعال سیاسی

شهزاده مسعود، فعال سیاسی که از اشتراک کنندگان مذاکرات با طالبان است نیز این موضوع را تأیید می‌کند: "این گفت‌وگوها اکنون ادامه دارد، اما مرحله‌ اساسی آن که ایجاد حکومت همه‌شمول است، موضوع برپایی نظام است، متاسفانه وارد نشده است. امیدوار هستم که برای اطمینان مردم به زودی دست به کار شوند."

گروه طالبان هم تأیید می‌کند که در پیوند به ایجاد حکومت جدید و سرنوشت نظام آینده به گونه مشخص هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است، اما این گروه امیدوار است که به زودی این گفت‌وگوها به نتیجه برسد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که در مدت کوتاهی یک ترتیب تهیه و اعلام خواهد شد: "به گونه‌ مشخص گفته نمی‌توانم، اما تلاش‌ها ادامه دارد. امیدوار هستم که در زمان کوتاهی ترتیب آن برابر و اعلام شود. تا به حال تلاش‌ها ادامه دارد و گفت‌وگوها نهایی نشده است."

از سوی دیگر نشریۀ فارین پالیسی در مطبی به نقل از منابع خود نوشته که شاید حکومت افغانستان جدا از عنوان‌های جمهوریت و امارت از سوی یک گروه ۱۲ نفری رهبری شود که مسایل حکومت را به پیش ببرند.

فارین پالیسی نوشته که برای عضویت این شورا ملا برادر، ملا یعقوب، خلیل‌الرحمان حقانی، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، حنیف اتمر و گلبدین حکمتیار گماشته شده‌اند و بحث‌های برای انتخاب دیگر اعضای این شورا ادامه دارد.

اما طالبان در این باره موضع خود را روشن نکرده‌اند، اما این گروه تعهد سپرده که در حکومت آینده تمام اقشار خود را خواهند دید، چیزی که به آن حکومت همه شمول می‌گویند.

اما هنوز هم سرنوشت نظام آینده نا معلوم است و این هم مشخص نشده که حکومت جدید و ساختار آن چگونه خواهد بود.

تمرکز رئیس جمهور غنی قبل از ترک افغانستان بر جمهوریت بود، نظامی که مجرای انتقال قدرت از یک فرد به دیگر انتخابات بود، اما مشخص نیست که طالبان چه ساختاری را تشکیل خواهند داد.

خواست جامعۀ جهانی هم از این گروه برای کسب مشروعیت جهانی این است که به خواست مردم افغانستان توجه کند و به شمول حقوق بشر دست آوردهایی را که افغانان در بیست سال گذشته به دست آورده اند، حفظ کند.

XS
SM
MD
LG